Naukowcy potwierdzili, że rzadki rozbłysk gamma (GRB) wykryty w zeszłym roku był prawdopodobnie najjaśniejszą eksplozją kosmiczną, jaka miała miejsce „od początku cywilizacji ludzkiej”.
Oficjalnie nazwana GRB 221009A, eksplozja, o której mowa, została szybko nazwana BOAT, czyli najjaśniejsza kiedykolwiek zarejestrowana, po jej odkryciu 9 października 2022 r.
„GRB 221009A jest prawdopodobnie najjaśniejszą eksplozją energii promieniowania rentgenowskiego i gamma, jaka miała miejsce od początku ludzkiej cywilizacji” Eric Burns, asystent profesora fizyki i astronomii na Uniwersytecie Stanowym w Luizjanie, powiedział w komunikacie prasowym NASA.
Eksplozje tak jasne i potężne jak łódź zdarzają się tylko raz na 10 000 lat, zgodnie z wynikami nowego badania przeprowadzonego przez Burnsa, który oszacował częstotliwość zdarzeń. Rozbłysk gamma został początkowo wykryty przez instrumenty na orbitującym statku kosmicznym, które zostały oślepione mocą GRB i natychmiast wysłały ostrzeżenia do naukowców na Ziemi, ostrzegając ich o zdarzeniu.
Następnie potężne teleskopy na GRB 221009A zostały użyte do zbadania mniej energetycznych efektów kosmicznego wybuchu. Wybuch oszacowano na około 2 miliardy lat świetlnych od Ziemi, co stawia go daleko poza granicami naszej Drogi Mlecznej, ale wciąż jest to jeden z najbliższych typów GRB odkrytych do tej pory.
Dane ujawniły również, że BOAT był około 70 razy jaśniejszy niż jakikolwiek wcześniej wykryty GRB, co pozwoliło mu z łatwością przyćmić swoją galaktykę macierzystą. To niesamowite wydarzenie prawdopodobnie oznaczało śmierć gwiazdy i narodziny nowej czarnej dziury.
mówi Daniel Bjorn Malisani z Uniwersytetu Radboud w Holandii W komunikacie prasowym wydanym przez Instytut Nielsa Bohra. „W ciągu 290 sekund, które trwały, GRB 221009A uwolnił prawie 1000 razy więcej energii niż nasze Słońce wyemitowało w ciągu całego swojego 4,5-miliardowego życia”.
GRB często towarzyszą eksplozje supernowych, które można zobaczyć w ciągu kilku tygodni po zdarzeniu. Jednak obserwacje przeprowadzone przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i Hubble’a do tej pory nie znalazły na to dowodów. Może tak być, ponieważ miejsce, w którym GRB – kilka stopni nad płaszczyzną Galaktyki – jest otoczone duszącymi chmurami kosmicznego pyłu i gazu.
Astronomowie mają nadzieję, że kolejne obserwacje z potężnych teleskopów w nadchodzących miesiącach pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy supernowa istnieje i jest bardzo słaba, czy też w ogóle nie miała miejsca.
Profesor astrofizyki Andrew Levanat, również z Radboud University, skomentował: „Nie możemy definitywnie stwierdzić, że była to supernowa, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę jasność eksplozji”. „Jeśli tak, to jest bardzo słaba. Planujemy kontynuować poszukiwania, ale możliwe jest, że cała gwiazda zapadła się bezpośrednio w czarną dziurę zamiast eksplodować.”
Jak powstają rozbłyski gamma?
Rozbłyski gamma (GRB) to najjaśniejsza i najpotężniejsza klasa eksplozji, o których wiadomo, że miały miejsce w obserwowalnym wszechświecie w następstwie Wielkiego Wybuchu, który go stworzył. Większość rozbłysków rozbłysków ma miejsce, gdy gwiazda masywniejsza od naszego Słońca wyczerpuje paliwo potrzebne do reakcji jądrowej w jej jądrze.
Późniejsze kolapsy generują nową czarną dziurę, która po utworzeniu odpycha od niej wąski strumień cząstek z prędkością bliską prędkości światła, wytwarzając niezwykle jasny rozbłysk gamma.
Astronomowie uważają również, że te rzadkie rozbłyski promieniowania mają miejsce, gdy zderzają się dwie bardzo gęste gwiazdy neutronowe lub w rzadkich przypadkach, gdy taka gwiazda gwałtownie łączy się z pobliską czarną dziurą.
GRB są niezwykle trudne do złapania. Są one bowiem niezwykle krótkotrwałe – wraz z początkową eksplozją Trwa od jednej dziesiątej sekundy do ponad dwóch godzin – Pojawia się losowo. Atmosfera ziemska z łatwością pochłania promienie gamma, więc naukowcy muszą polegać na orbitującym statku kosmicznym, aby wykryć początkowy wybuch promieniowania i zobaczyć, gdzie skierować obserwacje przez większe teleskopy.
Uważa się również, że zdarzenia energetyczne są odpowiedzialne za tworzenie złożonych ciężkich pierwiastków, takich jak złoto i platyna. Zbiór artykułów opisujących odkrycie został opublikowany w Listy z dziennika astrofizycznego. Śledź IGN, aby być na bieżąco z najnowszymi i najjaśniejszymi wiadomościami ze świata nauki.
Anthony jest niezależnym współpracownikiem zajmującym się wiadomościami naukowymi i grami wideo dla IGN. Ma ponad osiem lat doświadczenia obejmującego przełomowe osiągnięcia w wielu dziedzinach nauki i absolutnie nie ma czasu, aby cię oszukać. Śledź go na Twitterze @BeardConGamer
Źródło zdjęcia: NASA/Swift/A. Beardmore (Uniwersytet w Leicester)
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.