Według kluczowego wskaźnika Fed inflacja wzrosła w kwietniu o 0,4% io 4,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Inflacja utrzymywała się w kwietniu na wysokim poziomie, co może zwiększyć szanse na utrzymanie wyższych stóp procentowych na dłużej, wynika z opublikowanego w piątek wskaźnika, który uważnie śledzi Rezerwa Federalna.

Indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, który mierzy różnorodne towary i usługi i dostosowuje się do zmian w zachowaniach konsumentów, wzrósł w miesiącu o 0,4% z wyłączeniem kosztów żywności i energii, powyżej szacunków Dow na poziomie 0,3%.

W ujęciu rocznym wskaźnik wzrósł o 4,7%, o 0,1 punktu procentowego więcej niż oczekiwano, poinformował Departament Handlu.

Łącznie z żywnością i energią, główne wydatki na konsumpcję osobistą również wzrosły o 0,4% i wzrosły o 4,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu z 4,2% w marcu.

Chociaż inflacja wzrosła, wydatki konsumpcyjne utrzymały się na tym samym poziomie, podobnie jak dochody osobiste.

Raport wykazał, że wydatki wzrosły w ciągu miesiąca o 0,8%, podczas gdy dochody osobiste przyspieszyły o 0,4%. Oczekuje się, że obie liczby wzrosną o 0,4%.

Podwyżki cen rozłożyły się prawie równomiernie, towary wzrosły o 0,3%, a usługi o 0,4%. Ceny żywności spadły o niecałe 0,1%, podczas gdy ceny energii wzrosły o 0,7%. W ujęciu rocznym ceny towarów wzrosły o 2,1%, a usług o 5,5%, co jest kolejną wskazówką, że Stany Zjednoczone wracają do gospodarki zorientowanej na usługi.

Ceny żywności wzrosły o 6,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a ceny energii spadły o 6,3%. Wzrost wydatków na konsumpcję indywidualną był największy od stycznia.

Rynki nie zareagowały zbytnio na te wiadomości, a kontrakty terminowe na akcje wskazywały na wzrosty, ponieważ inwestorzy skupili się na poprawie perspektyw na porozumienie w sprawie pułapu zadłużenia w Waszyngtonie. Rentowności obligacji skarbowych były w większości wyższe.

„Po dzisiejszym raporcie PCE, który był lepszy niż oczekiwano, letnie wakacje Fed mogą wymagać skrócenia, ponieważ wakacje konsumenckie napędzają wydatki” – zauważył Georges Mathieu, dyrektor ds. inwestycji w Key Private Bank. „Przed dzisiejszą publikacją uważamy, że Fed mógł mieć nadzieję na letnią przerwę (tj. przerwę i ponowną ocenę), ale teraz wydaje się, że misja Fed polegająca na obniżaniu inflacji jest daleka od zakończenia”.

READ  Akcje odradzają się, nawet jeśli utrzymują się obawy o inflację

Raport pojawia się na kilka tygodni przed spotkaniem politycznym Rezerwy Federalnej w dniach 13-14 czerwca.

Celem Fed jest osiągnięcie rocznej inflacji na poziomie około 2%, co oznacza, że ​​obecny poziom pozostaje znacznie powyżej celu i istnieje prawdopodobieństwo, że agresywne ruchy banku centralnego podjęte w ciągu ostatniego roku pozostaną nienaruszone.

Jednym ze sposobów, w jaki podwyżka stóp procentowych przez Fed ma zadziałać, jest zmniejszenie popytu. Jednak dane dotyczące wydatków za kwiecień pokazują, że konsumenci nadal wydają pieniądze w obliczu rosnącej i silniejszej inflacji, co oznacza, że ​​decydenci mogą być zmuszeni do zrobienia więcej.

Natychmiast po opublikowaniu raportu, rynkowe stopy procentowe spadły do ​​57% szans, że Fed podniesie stopy procentowe o kolejne ćwierć punktu procentowego na czerwcowym posiedzeniu. Przed tym są tylko dwa ważne punkty danych, z majowym raportem o płacach poza rolnictwem, który ma się ukazać w przyszły piątek, oraz indeksem cen towarów i usług konsumpcyjnych 13 czerwca.

Zgodnie z oddzielnym raportem Departamentu Handlu, wraz z niewielkim wzrostem wydatków konsumpcyjnych, popyt na dobra trwałego użytku również nieoczekiwanie wzrósł w kwietniu o 1,1%. Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewali się spadku o 0,8%. Wyłączając transport, który wzrósł o 3,7%, nowe zamówienia spadły o 0,2%.

Konsumenci musieli sięgnąć po oszczędności, aby kontynuować wydatki, a stopa oszczędności osobistych na poziomie 4,1% oznacza spadek o 0,4 punktu procentowego w stosunku do marca.

Dane pochodzą z wysokiego poziomu niepewności co do kierunku gospodarki stąd. Oczekiwania co do recesji jeszcze w tym roku są wysokie, biorąc pod uwagę rosnące stopy procentowe, oczekiwany kryzys kredytowy w sektorze bankowym i presję konsumentów na różnych frontach.

Jednak czwartkowy raport pokazał, że gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale bardziej niż początkowo podawano, a produkt krajowy brutto rósł w rocznym tempie 1,3% w porównaniu z poprzednimi szacunkami na poziomie 1,1%.

READ  Kontrakty terminowe na akcje wzrosły po tym, jak główne średnie miały najgorszy dzień od czerwca

Protokoły z posiedzenia Rezerwy Federalnej opublikowane w środę pokazały, że decydenci są podzieleni co do ich następnego ruchu, ponieważ członkowie starali się zrównoważyć wyższą niż oczekiwano inflację z efektami ubocznymi zawirowań w sektorze bankowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *