Wells Fargo, niegdyś gracz numer jeden na rynku kredytów hipotecznych, pozostaje w tyle na rynku mieszkaniowym

Wellsa Fargo Wycofuje się z rynku kredytów hipotecznych w USA o wartości wielu bilionów dolarów w obliczu presji regulacyjnej i wpływu rosnących stóp procentowych.

CNBC dowiedziało się, że zamiast poprzedniego celu, jakim było dotarcie do jak największej liczby Amerykanów, firma będzie teraz oferować pożyczki pod zastaw domu obecnym klientom bankowości i zarządzania majątkiem oraz pożyczkobiorcom w społecznościach mniejszościowych.

Podwójne czynniki rynku pożyczek, które załamały się od początku istnienia Fed podnieść stawki W zeszłym roku i zaostrzony nadzór regulacyjny – w całej branży, dla Wells Fargo po 2016 roku Fałszywe konta Skandal – doprowadził do decyzji, powiedział szef kredytów konsumenckich Clipper Santos.

„Bardzo dobrze znamy historię Wells Fargo od 2016 roku i pracę, którą musimy wykonać, aby odzyskać zaufanie opinii publicznej” – powiedział Santos w wywiadzie telefonicznym. „W ramach tego przeglądu ustaliliśmy, że nasza działalność w zakresie udzielania pożyczek mieszkaniowych była bardzo duża, zarówno pod względem ogólnej wielkości, jak i zakresu”.

To najnowsza i być może najważniejsza zmiana strategiczna prezesa Charliego Scharfa Od czasu dołączenia do Wells Fargo pod koniec 2019 r. Kredyty hipoteczne są zdecydowanie największa kategoria długu posiadanego przez Amerykanów, co stanowi 71% z 16,5 bilionów dolarów całkowitego salda gospodarstw domowych. Pod poprzednikami Scharfa, Wells Fargo szczyciło się dużym udziałem kredytów mieszkaniowych – według biuletynu branżowego był największym pożyczkodawcą w kraju jeszcze w 2019 roku. Finansowanie nieruchomości krajowych.

Raczej konkurenci

Teraz, w wyniku tej i innych zmian wprowadzanych przez Scharf, w tym dążenia do generowania większych przychodów z bankowości inwestycyjnej i kart kredytowych, Wells Fargo będzie wyglądać bardzo podobnie do swoich konkurentów z dużych banków. bank amerykański I c. B. Morgana Chase’a. Obie firmy zrezygnowały z odsetek od kredytu hipotecznego po kryzysie finansowym w 2008 roku.

READ  Gospodarka strefy euro wykazuje oznaki umiarkowanego wzrostu

Podążanie za tymi głównymi graczami hipotecznymi w ograniczaniu ich działalności ma wpływ na amerykański rynek kredytów hipotecznych.

Podczas gdy banki wycofywały się z kredytów mieszkaniowych po katastrofie, jaką była bańka mieszkaniowa na początku XXI wieku, byli wśród nich gracze niebankowi. Rakietowy kredyt hipoteczny Szybko wypełnia pustkę. Ale ci nowi gracze nie są tak ściśle regulowani jak banki, a krytycy branży twierdzą, że może to narazić konsumentów na pułapki. Dziś Wells Fargo jest trzecim co do wielkości pożyczkodawcą hipotecznym po Rocket i United Wholesale Mortgage.

Pożyczki i usługi osób trzecich

W ramach redukcji, Wells Fargo zamyka również swoją działalność korespondencyjną, która kupuje pożyczki od innych pożyczkodawców i „znacznie zmniejsza” swój portfel obsługi kredytów hipotecznych poprzez sprzedaż aktywów, powiedział Santos.

Kanał korespondencyjny jest ważnym rurociągiem dla firmy Wells Fargo z siedzibą w San Francisco, która rozrosła się wraz ze spadkiem aktywności kredytowej brutto w zeszłym roku. W październiku bank Powiedział 42% z 21,5 mld USD pożyczek, które zaciągnięto w trzecim kwartale, stanowiły pożyczki korespondencyjne.

Sprzedaż praw do obsługi kredytów hipotecznych innym graczom w branży zajmie co najmniej kilka kwartałów, powiedział Santos, w zależności od warunków rynkowych. Według danych Inside Mortgage Finance, Wells Fargo jest największą amerykańską firmą obsługującą kredyty hipoteczne, która obejmuje pobieranie płatności od pożyczkobiorców, z pożyczkami o wartości prawie 1 biliona USD, czyli 7,3% rynku, według danych Inside Mortgage Finance.

Więcej zwolnień

W sumie zmiana doprowadzi do nowej rundy zwolnień w operacjach hipotecznych banku, kierownictwo przyznało, ale odmówiło podania dokładnej liczby. To było tysiące pracowników kredytów hipotecznych Firma zostaje rozwiązana lub odchodzi dobrowolnie W zeszłym roku, gdy biznes spadł.

Ta wiadomość nie powinna być całkowitym zaskoczeniem ani dla inwestorów, ani dla pracowników. Pracownicy Wells Fargo od miesięcy spekulowali na temat nadchodzących zmian po tym, jak Scharf kilkakrotnie telegrafował swoje zamiary w ciągu ostatniego roku. Bloomberg poinformował w sierpniu, że bank rozważa ograniczenie lub wstrzymanie pożyczek korespondentów.

„Dzisiejsze prowadzenie działalności związanej z kredytami hipotecznymi w banku jest zupełnie inne niż 15 lat temu” – powiedział Scharf analitykom w czerwcu. „Nie będziemy tak wielcy, jak byliśmy historycznie” w branży, dodał.

ostatnie zmiany?

Wells Fargo powiedział, że zainwestuje 100 milionów dolarów, aby osiągnąć swój cel posiadania domów należących do mniejszości i zatrudnić więcej doradców hipotecznych dla podmiotów stowarzyszonych zlokalizowanych w społecznościach mniejszościowych.

„Naszym priorytetem jest zmniejszenie ryzyka związanego z obiektem, skupienie się na obsłudze naszych klientów i odgrywanie roli, jakiej społeczeństwo oczekuje od nas w zakresie rasowej luki w posiadaniu domów” – powiedział Santos.

Odwrócenie kredytów hipotecznych oznacza prawdopodobnie ostatni poważny wstrząs biznesowy, jaki Scharf podejmie po podziale operacji banku na pięć działów, sprowadzeniu 12 nowych członków komitetu operacyjnego i utworzeniu segmentu dywersyfikacji.

W rozmowie telefonicznej Scharf powiedział, że nie spodziewa się innych poważnych zmian, ostrzegając jednocześnie, że bank będzie musiał dostosować się do zmieniających się okoliczności.

„Biorąc pod uwagę jakość Wielkiej Piątki w całej franczyzie, wierzymy, że jesteśmy w stanie konkurować i wygrywać z absolutnie najlepszymi, niezależnie od tego, czy są to firmy bankowe, niebankowe czy fintech” – powiedział.

Powstanie i upadek Wells Fargo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *