Westminster Kennel Club: Podczas 148. wystawy pokaz psów i wierności

NOWY JORK (AP) Niecałe trzy lata temu Mary Ann i David Giordano na zmianę leżeli na podłodze w salonie ze swoim afgańskim psem Frankie i karmili chorego psa wszystkim, co tylko mogła zjeść.

Po zarażeniu się boreliozą, pomimo przyjmowania leków mających na celu odstraszanie kleszczy przenoszących wywołujące ją bakterie, rozwinęła się u niej poważna choroba nerek. Weterynarze nie byli pewni, czy przeżyje.

Ale w poniedziałek Frankie był w domu Wystaw psy w Westminster Kennel ClubZdrowy i gotowy do rywalizacji. Zmierzy się z kilkunastu innymi psami afgańskimi – w tym z Zaidą, zwyciężczynią zeszłomiesięcznej Światowej Wystawy Psów Rasowych w Chorwacji – o szansę na awans do kolejnej rundy najbardziej prestiżowej imprezy psów w Stanach Zjednoczonych.

„To było naprawdę trudne” – powiedziała Mary Ann Giordano głosem załamującym się, gdy opisywała ośmiomiesięczne męki Frankiego. – Ale ona to zrobiła.

Mimo całej wspaniałości psów w Westminster – uczesanych pudli, zawiązanych psów-zabawek, formalności psów kłusujących po ringu – jest to także przykład więzi, jaką ludzie tworzą z psami i tego, co zrobią dla siebie nawzajem.

Pielęgnacja psa podczas 148. Wystawy Westminster Kennel Club Dog Show, która odbędzie się w poniedziałek, 13 maja 2024 r., w Narodowym Centrum Tenisowym USTA Billie Jean King w Nowym Jorku. (AP Photo/Julia Nickinson)

W poniedziałek rozpoczęły się tradycyjne oceny prowadzące do nagrody Best in Show, która zostanie wręczona we wtorek wieczorem. Półfinały rozpoczęły się w poniedziałkowy wieczór, a zwycięzcy każdej rasy zmierzyli się z innymi w swojej „grupie”, takimi jak psy gończe lub psy pasterskie.

Pierwszym zwycięzcą półfinału został Louis, ogar afgański, który pokonał Zaidę, Frankie, jej koleżankę Belle i kilka innych osób, aby wygrać rasę.

„Ta rasa ma być „królem psów” i wie, że tak jest” – powiedziała Alicia Jones, właścicielka i współwłaścicielka rasy.

READ  Penguins przejmują Mikaela Granlunda z Predators: Jak centrum zmieściłoby się w Pittsburghu

Do wtorkowych finałów kwalifikuje się także Comet, pies Shih Tzu, który w poniedziałek wygrał grupę psów w Westminster, zabierając do domu trofeum najlepszego wystawowego podczas transmitowanych w telewizji mega mistrzostw krajowych American Kennel Club w zeszłym roku.

„Ma wszystko, czego oczekujesz od Shih Tzu” – powiedział współwłaściciel, hodowca i handler Luke Ehricht po tym, jak Comet wygrał swoją rasę w poniedziałek rano. Z powiewną sierścią przypominającą lody waniliowo-karmelowe topiące się na stole, pies spojrzał na swojego trenera z miłym wyrazem twarzy, tak cenionym w tej rasie.

„To bardzo słodki, kochający pies”, który wie, kiedy jest czas na występy, a kiedy na relaks i zabawę, powiedział Ericht z Monclova w Ohio.

W sumie w poniedziałkowe i wtorkowe wieczory wybranych zostanie siedmiu półfinalistów.

W pierwszej rundzie bierze udział ponad 2500 uczestników, od małych terierów Yorkshire po potężnych dogów niemieckich. Obejmują one nowo dodany szczep, szpilki Lancashire, W poniedziałek będzie go reprezentował jeden zawodnik o imieniu Mando.

Nawet jeśli wiedział, że wiele spoczywa na jego młodych ramionach, nie dał tego po sobie poznać, kiedy pojawił się na ringu w pierwszej rundzie, a ktoś z widowni krzyknął: „Hej! Randka!”

„Ma postawę gwiazdy rocka” – powiedziała później terapeutka Jessica Plourde.

Wystawa była także pierwszą dla Alfredo Delgado i Marii Davila, którzy przyjechali z Juncos w Portoryko ze swoim buldogiem francuskim Duncanem.

Ich droga zaczęła się, gdy brat Delgado odnalazł zaginionego Francuza. Wkrótce ponownie spotkał się ze swoim właścicielem, ale Delgado był zafascynowany tą rasą.

Wiele lat później był na arenie Westminster jako hodowca, właściciel i przewodnik Duncana, a Davila mu kibicował.

„Spełniliśmy marzenie o byciu tutaj” – powiedział później Davila. „Wspaniale było współpracować z doświadczonymi ludźmi na torze”.

W pobliskim namiocie pielęgnacyjnym Valarie Shemis pogłaskała Csokiego, poli, przed rozpoczęciem odcinka.

READ  Pete Carroll zmienia się z trenera na doradcę Seahawks

Owczarki węgierskie wytwarzają długie i grube sznury, które tworzą się naturalnie, chociaż właściciele pomagają w tym procesie, oddzielając je. Staje się tak gęsty, że suszenie psów po kąpieli może zająć 24 godziny przy użyciu kombinacji wentylatorów skrzynkowych, a czasem nawet przenośnego osuszacza, powiedział Shames.

Po co przez to wszystko przechodzić?

„To zabawne psy. Mają pełną osobowości” – powiedziała Chimis, głaszcząc rywalkę Polly, Csoki, przed czasem na ringu. Jasne, potrafi być uparta i szczeka, ale jest też kochana, stwierdziła Chimis, którą opiekuje się Csoki. jej gęsi i kurczaki w jej domu w Kingfield w stanie Maine, kładą się nawet obok młodych gęsi.

Comet, Shih Tzu (po prawej), bierze udział w sędziowskiej grupie ras podczas 148. Wystawy Psów Rasowych Westminster Kennel Club Dog Show, która odbędzie się w poniedziałek, 13 maja 2024 r., w Narodowym Centrum Tenisowym USTA Billie Jean King w Nowym Jorku.  (AP Photo/Julia Nickinson)

Comet, Shih Tzu (po prawej), bierze udział w sędziowskiej grupie ras podczas 148. Wystawy Psów Rasowych Westminster Kennel Club Dog Show, która odbędzie się w poniedziałek, 13 maja 2024 r., w Narodowym Centrum Tenisowym USTA Billie Jean King w Nowym Jorku. (AP Photo/Julia Nickinson)

Master, pies policyjny, który w poniedziałek zdobył nagrodę za zasługi dla swojej rasy, również wykorzystuje starożytne instynkty swojej rasy. Współwłaściciel, hodowca i opiekun Rene Wagner z wodospadu Niagara w stanie Nowy Jork powiedział, że ma kwalifikacje do odnajdywania zaginionych osób, chociaż jego wezwania zostały dotychczas rozpatrzone, zanim zwierzęta dotarły na miejsce.

148. edycja Westminster Show rozpoczęła się w sobotę od zawodów agility, które po raz pierwszy od lat wygrał pies rasy mieszanej Westminster dodał wydarzenie w 2014 roku. Zwycięzcą Nimble zajmowała się Cynthia Hornor, która w zeszłym roku zdobyła trofeum z border collie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *