Widziano gigantyczną kulę ognia wznoszącą się w niebo w Wielkiej Brytanii – ale prawdopodobnie nie był to meteor. Tak wierzą meteorolodzy.

Setki ludzi w całej Wielkiej Brytanii siedziało w pierwszym rzędzie przed intrygującą tajemnicą, która dosłownie nad ich głowami w środę wieczorem. Ogromna kula ognia o nieznanym jeszcze pochodzeniu wystrzeliła w niebo, zdumiewając setki ludzi w całej Szkocji, Irlandii i Anglii.

Szybko poruszająca się kula ognia została uchwycona przez wiele kamer około godziny 22:00 czasu lokalnego. Niektórzy świadkowie opisali go jako zielony, podczas gdy filmy pokazywały, że jest otoczony przez rozległą migającą aureolę, ponieważ był zatkany chmurami.

Dla Steve’a Owensa, astronoma i centrum naukowego w Glasgow Science Center, wizja była „nie do wiaryPowiedział BBC.

„Siedziałem w moim salonie dokładnie o 22:00, a od wdowy zmierzającej na południe zobaczyłem błyszczącą kulę ognia – ten meteor – świecący na niebie” – powiedział w gazecie. „Mogłem powiedzieć, że to było coś wyjątkowego. Widziałem przez rozbitą chmurę, że pęka – rozpada się z odrywającymi się od niej drobinkami”.

British Meteor Network, obywatelska grupa naukowa, która wykorzystuje 170 kamer detekcyjnych do przechwytywania meteorów i kul ognia w Wielkiej Brytanii, poinformowała, że ​​otrzymała prawie 800 zgłoszeń o kulach ognia. Meteorite International otrzymało ponad 1000.

Dokładne szczegóły ognistej kuli – skąd przybyła i gdzie wylądowała – są nadal badane, ale IMO uważa, że ​​jej ścieżka rozpoczęła się w trójkącie pomiędzy Irlandią Północną, Wyspą Man i północną Anglią i przebiegała nieco na północ i zachód, przez lądowanie w oceanie na południe od Hebrydów.

Jednak jedna rzecz, która wydawała się pewna, to to, że świetlna błyskawica najprawdopodobniej nie była meteorem. Naukowcy uważają, że najprawdopodobniej były to kosmiczne śmieci, a niektórzy zastanawiają się, czy należał on do SpaceX Elona Muska, chociaż nie zostało to zweryfikowane i według astronoma Jonathana McDowella jest mało prawdopodobne, aby zależało od trajektorii ognistej kuli.

READ  Zidentyfikowano niezwykle duży skamieniały kwiat zachowany w bursztynie

„W tym czasie nie ma dowodów na powrót Starlinka ani innych kosmicznych śmieci nad Wielką Brytanią” – powiedział McDowell. Powiedział też, że są wolniejsze niż zwykłe meteoryty, chociaż nie są całkowicie poza zwykłym zasięgiem”, ale Bardzo szybki Satelita ”.

Ale British Meteor Network powiedział, że kula ognia trwała około 20 sekund, „który jest stosunkowo powolny w porównaniu z meteorytem, ​​ale jest zgodny z kosmicznym śmieciem”. Owens powiedział BBC, że meteory i meteory są zwykle „bardzo małymi smugami światła, które trwają ułamek sekundy”.

„Wczoraj w nocy pojawiło się wiele spekulacji na temat kuli ognia” – napisała w czwartek na Twitterze brytyjska sieć Meteor Network. „Dowody, które widzieliśmy do tej pory, wskazują na kosmiczne śmieci, ale jeśli przedstawimy nam nowe dane, które to zmienią, damy wam znać”.

Naukowcy kontynuują analizę danych, aby zidentyfikować obiekt przejściowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *