Wkrótce na niebie nastąpi niesamowite i rzadkie ustawienie sześciu planet

Sześć planet Układu Słonecznego wkrótce ustawi się w jednej linii, tworząc rzadki widok na ziemskim niebie.

We wczesnych godzinach porannych 3 i 4 czerwca 2024 r. Merkury, Mars, Jowisz, Saturn, Neptun i Uran pojawią się w linii prostej w układzie znanym jako parada planet. Będzie tylko nieobecna Wenus i widoczny będzie nawet słabnący półksiężyc Ziemi.

Nierzadko zdarza się, że kilka planet znajduje się na niebie jednocześnie, ale rzadziej zdarza się, że więcej planet znajduje się w jednej linii. Dowolna liczba planet od trzech do ośmiu tworzy wyrównanie. Zgrupowanie pięciu lub sześciu planet jest znane jako główne ustawienie, ale zestawienia pięciu planet są częstsze niż sześciu.

To ustawienie nie odzwierciedla ustawienia planet w przestrzeni, jak widzisz Wykresy i ilustracje Dla układu słonecznego. Ten Nie jest to coś, co dzieje się naprawdę Niestety, w prawdziwym wszechświecie.

Ilustracja ułożenia planet 3 czerwca. (Spacer Gwiazd)

Ułożenie planet następuje dlatego, że wszystkie planety Układu Słonecznego krążą wokół Słońca mniej więcej po płaskiej płaszczyźnie zwanej Ekliptyka. Niektóre są nieco powyżej lub poniżej tego poziomu, ale jest on mniej więcej na tym samym poziomie.

Wynika to ze sposobu, w jaki powstają gwiazdy, w tym Słońce. Mała gwiazda w chmurze materii zaczyna się obracać; Otaczająca je chmura obraca się, tworząc dysk zasilający młodą gwiazdę. Planeta powstaje z tego, co pozostało z dysku i pozostawiona samej sobie, pozostanie na tym poziomie.

Oznacza to, że czasami planety będą znajdować się po tej samej stronie Słońca, gdy poruszają się po swoich orbitach, dzięki czemu będziemy mogli je zobaczyć na niebie w tym samym czasie. Wydają się być w linii prostej, ponieważ wszystkie znajdują się na ekliptyce.

Stanie się to na początku czerwca, około godzinę przed wschodem słońca. Możesz potrzebować wizualizacji AIDS. Podczas gdy Merkury, Mars, Jowisz i Saturn będą wystarczająco jasne, aby zobaczyć je gołym okiem, Uran i Neptun są bardzo daleko i są słabe, więc jeśli chcesz się im przyjrzeć, będziesz potrzebować lornetki lub teleskopu.

READ  Prawie niewidzialna galaktyka podważa paradygmat ciemnej materii

W nadchodzących miesiącach mamy jeszcze kilka pozycji tych samych planet, więc warto odpowiednio oznaczyć swoje kalendarze: zarówno 28 sierpnia 2024 r., jak i 18 stycznia 2025 r. będą świadkami głównych pozycji sześciu planet w godzinach przed świtem.

Aby uzyskać naprawdę oszałamiający widok, trzymaj kapelusze, aby uzyskać pełne wyrównanie planet. Wieczorem 28 lutego 2025 roku na niebie pojawi się jednocześnie pozostałych siedem planet. To będzie bardzo dobra noc dla obserwatorów planet.

Jak oglądać

Wyrównanie będzie widoczne z większości lokalizacji na całym świecie 3 czerwca. Czas wschodu i zachodu planet oraz w jakiej kolejności zależy od tego, z którego miejsca na świecie patrzysz. Istnieją narzędzia, do których możesz uzyskać dostęp, aby uzyskać te czasy i lokalizacje na niebie.

Czas i data Posiada interaktywne narzędzie, które pozwala wybrać datę, którą chcesz wyświetlić, pokazując czas wschodu i zachodu dla każdej planety oraz miejsca, w których można je zobaczyć na niebie.

Stellarium Posiada podobne narzędzie internetowe, które pokazuje pozycje wszystkich planet.

Niebo tej nocy Jest to bezpłatna aplikacja mobilna, która wykorzystuje sprzęt telefonu do pomiaru Twojej lokalizacji i pokazuje w czasie rzeczywistym położenie obiektów niebieskich na powyższej mapie nieba. Tam Dobra lista innych opcji tutajRównież.

Wyjdź stamtąd i popatrz na niebo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *