Włoskie zamieszanie wokół francuskich „zniewag” wobec imigracji

podpis pod zdjęciem,

Tunezja zatrzymała tysiące migrantów próbujących przedostać się do Włoch, ale przybyły kolejne tysiące

Komentarze francuskiego ministra spraw wewnętrznych na temat imigracji wywołały awanturę dyplomatyczną z Włochami.

W czwartkowym wywiadzie Gerald Darmanin powiedział, że włoska premier Giorgia Meloni „nie jest w stanie rozwiązać problemów imigracyjnych, z powodu których została wybrana”.

Włoski minister spraw zagranicznych określił te uwagi jako „nie do przyjęcia” i wycofał się z planowanej wizyty w Paryżu.

Aby załagodzić spór, francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że chciałoby współpracować z Włochami nad wspólnymi wyzwaniami.

W tym roku Włochy odnotowały gwałtowny wzrost liczby przybywających drogą morską z Tunezji, ponieważ władze rozprawiają się z nielegalnymi imigrantami z Afryki Subsaharyjskiej.

Większość z 42 000 osób, które przybyły w tym roku z Afryki Północnej, pochodziła z Tunezji, co skłoniło Włochy do ogłoszenia stanu wyjątkowego.

Gwałtowny wzrost liczb był porażką dla skrajnie prawicowej partii Bractwo Włoch Meloniego, która wygrała wybory w zeszłym roku, obiecując rozprawienie się z nielegalną migracją.

W rozmowie z radiem RMC minister spraw wewnętrznych Francji powiedział, że włoski rząd „nie jest w stanie poradzić sobie z presją migracyjną” i obwinił Rzym za niedawny napływ migrantów, zwłaszcza dzieci, którzy przedostali się do południowej Francji.

Meloni ubiegał się o urząd z twardą postawą „Po prostu patrz na mnie”, powiedział: „A to, co widzisz, to jest to [immigration] Kontynuuj i intensyfikuj.”

Włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani odpowiedział na Twitterze, mówiąc, że „zniewagi Geralda Darmanina wobec rządu i Włoch” są nie do przyjęcia. „Nie w takim duchu należy rozwiązywać wspólne europejskie wyzwania” – powiedział.

Tajani odwołał wizytę w Paryżu, gdzie miał spotkać się ze swoją francuską odpowiedniczką Catherine Colonną w czwartek wieczorem.

To nie pierwszy raz, kiedy prawicowy rząd Włoch ma starcie z francuskimi sąsiadami, odkąd doszedł do władzy w październiku ubiegłego roku.

W ciągu kilku tygodni ministrowie w Rzymie odmówili zezwolenia na dokowanie łodzi ratowniczej organizacji pozarządowej z ponad 230 migrantami na pokładzie, co skłoniło Francję do zezwolenia statkowi na wejście do portu.

Ale rząd Macrona spotyka się również z krytyką za sposób, w jaki radzi sobie z migracją przez włoskie Alpy, a ostatni spór wynika z wewnętrznej presji politycznej.

Pod koniec kwietnia premier Elisabeth Bourne zwiększyła liczbę policji w pobliżu południowo-wschodniej granicy Francji.

Odwiedzając region w tym tygodniu, przywódca skrajnie prawicowego Zgromadzenia Narodowego powiedział, że reakcja rządu była niedbała i bezradna.

Podczas wywiadu we francuskim radiu Darmanin zauważył, że „skrajnie prawicowy rząd” kierowany przez Georgię Meloni został wybrany przez przyjaciół koleżanki Bardelli ze Zgromadzenia Narodowego, Marine Le Pen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *