Wojna Rosji z Ukrainą wystawia sojusz na próbę

W tym tygodniu przywódcy z całego obszaru euroatlantyckiego zebrali się w Waszyngtonie na dorocznym szczycie NATO. Karta Bezpieczeństwa kończy w tym roku 75 lat, a jej 32 członków stoi przed wyzwaniami na wielu frontach, począwszy od trwającego już trzeci rok bombardowania Ukrainy przez Rosję, po rosnące stosunki między Rosją i Chinami oraz współpracę z obydwoma krajami, będącymi członkami NATO. Nie wspominając już o takich kwestiach jak wpływ technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji, czy pytaniach o to, ilu sojuszników osiągnie zamierzony limit wydatków na obronność wynoszący co najmniej 2% PKB.

Wszystko to dzieje się w obliczu niepewności co do zbliżających się wyborów w USA, kiedy były prezydent Donald Trump wskazywał, że odejdzie od wsparcia Waszyngtonu dla sojuszu, a prezydent Joe Biden usiłował przekonać swoich zwolenników, że nadal ma zdolności fizyczne i psychiczne – w wieku 81 lat – na kolejną kadencję.

Jakie są najważniejsze wnioski ze szczytu i jak mogą one wpłynąć na obawy dotyczące bezpieczeństwa po obu stronach Atlantyku?

Dziś w programie, którego gospodarzem jest Viola Ginger, redaktor naczelna magazynu Just Security w Waszyngtonie, uczestniczy Ambasador Daniel Fried, aby omówić tegoroczny szczyt NATO i odkryć jego konsekwencje.

W ciągu 40 lat pracy w służbie zagranicznej ambasador Fried odegrał kluczową rolę we wdrażaniu polityki USA w Europie po upadku Związku Radzieckiego. Pełniąc kilka wysokich stanowisk, w tym zastępcę sekretarza stanu do spraw europejskich, ambasador Farid pomagał kształtować politykę ekspansji NATO na kraje Europy Środkowej i stosunki NATO-Rosja. Wcześniej pełnił funkcję Ambasadora USA w Polsce. Obecnie jest wybitnym członkiem Rady Atlantyckiej, która była gospodarzem corocznego forum publicznego NATO, w którym na marginesie szczytu uczestniczyły inne zespoły doradcze.

Posłuchaj odcinka klikając poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *