Wybory w USA, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, COP29 i nie tylko

Rok 2024 dopiero się rozpoczął, ale wygląda na to, że będzie pełen emocji. W obliczu wielu kluczowych wydarzeń politycznych, środowiskowych, kulturalnych i sportowych na horyzoncie śledzenie tego, co nadchodzi, może być trudne. FRANCJA 24 przedstawia harmonogram kilku najważniejszych wydarzeń, które z pewnością zdefiniują rok 2024.

Wydane w:

7 minut

  • Ekspansja pięcionarodowej grupy BRICS

BRICS – blok międzyrządowy obejmujący obecnie Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki – otworzył swoje podwoje dla pięciu nowych członków. Decyzję podjęto podczas corocznego szczytu BRICS 2023 w Johannesburgu w sierpniu. Od 1 stycznia 2024 r. członkami bloku są Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Egipt i Etiopia. Do przyłączenia się zaproszono Argentynę, ale jej nowy prezydent Javier Miley zdecydował się wycofać.

Dzięki ekspansji sojusz ugruntuje swoją pozycję głosu Globalnego Południa i prawdopodobnie będzie miał większe znaczenie na arenie międzynarodowej, zdominowanej od zakończenia zimnej wojny przez kraje zachodnie. Łącznie powiększone BRICS reprezentują populację Około 3,5 miliardaCo stanowi 45% światowej populacji.

Czytaj więcejJak krajom BRICS nie udało się odbudować globalnego systemu finansowego?

  • W szybkowarze wyborów prezydenckich na Tajwanie

Pierwsze wybory w 2024 r. to wyścig o wysoką stawkę, mający konsekwencje regionalne i globalne. 13 stycznia tajwańscy wyborcy wybiorą między trzema kandydatami: wiceprezydentem Lai Ching-te z rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej, Hu Yue z Kuomintangu i Ko Wen-ji z ​​Tajwańskiej Partii Ludowej, po tym jak obu partiom opozycji nie udało się osiągnąć zgoda. Załóż sojusz. Chiny, które są głęboko wrogie obecnemu rządowi, określiły wyścig jako wybór między wojną a pokojem. Uważa Tajwan za integralną część swojego terytorium, a prowadzona przez nią kampania zastraszania wokół wyspy nasiliła się ostatnio do poziomu nienotowanego od dziesięcioleci. Wyniki wyborów grożą wywołaniem napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Chociaż Stany Zjednoczone oświadczyły, że nie popierają niepodległości Tajwanu, wspierają jego demokrację i zapewniają wyspie pomoc wojskową.

Czytaj więcej„Wojna z Chinami nie jest nieunikniona” – mówi minister spraw zagranicznych Tajwanu.

  • Rozpoczęcie Mistrzostw Narodów Afryki na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Wybrzeże Kości Słoniowej przygotowuje się do organizacji 34. sesjiy Edycja Pucharu Narodów Afryki, która odbędzie się w dniach 13 stycznia – 11 lutego. Czy Słonie Wybrzeża Kości Słoniowej zdobędą tytuł na własnym boisku? Czy uda im się zdetronizować zwycięzców ostatniego Pucharu Afryki, potężne Lions of Senegal Teranga? Tylko czas powie. W pierwszym meczu gospodarze Wybrzeże Kości Słoniowej zmierzą się z Gwineą Bissau na stadionie Alassane Ouattara, na północ od Abidżanu, o 20:00 GMT.

To zdjęcie przedstawia trofeum przed finałowym meczem piłkarskim Pucharu Narodów Afryki 2021 pomiędzy Senegalem a Egiptem na Stade Olympique w Yaoundé, 6 lutego 2022 r. (Zdjęcie: Kenzo Tripuel
Kto w tym roku podniesie Puchar Narodów Afryki? © Kenzo Tripouillard, AFP

  • Wydaje się, że Putin jest gotowy na reelekcję w rosyjskich wyborach prezydenckich

17 marca Rosjanie pójdą do urn, aby oddać swój głos w wyborach prezydenckich, które prawdopodobnie będą przedłużeniem dwudziestoletnich rządów prezydenta Władimira Putina w kraju. Putin rządzi Rosją od przełomu wieków – wygrywając cztery kadencje prezydenckie, w tym krótką jako premier. W ostatnich latach 71-latek systematycznie tłumił wszelkie formy sprzeciwu. Jego najwybitniejszy rywal, krytyk Kremla Aleksiej Nawalny, odsiaduje obecnie 19 lat więzienia w kolonii karnej na Biegunie Północnym. Pomimo rozpoczęcia bardzo kosztownej wojny na Ukrainie, w której zginęło tysiące rosyjskich żołnierzy i stała się przyczyną powtarzających się ataków w granicach kraju, Putin nadal cieszy się szerokim poparciem.

READ  Trump macha nazistowskimi gwiazdkami i paskami, Hamas popycha rodziny przed izraelskie czołgi, a Putin zajmuje bardzo kompromitujące stanowisko w stosunku do głowy rosyjskiego kościoła.

Czytaj więcejKolonia karna Nawalnego w Arktyce jest bezpośrednim następcą rosyjskich gułagów

  • Hindusi idą do urn, gdy Modi stara się o trzecią kadencję w wyborach powszechnych

W okresie od kwietnia do maja setki milionów Hindusów uda się do urn w wyborach powszechnych, które mają zapewnić premierowi Narendrze Modi trzecią kadencję. Przywódca hinduskich nacjonalistów cieszy się znaczną przewagą w sondażach i rozpocznie kampanię wyborczą w 2024 r. zaraz po trzech zwycięstwach swojej partii w grudniowych wyborach stanowych. Pojawiły się jednak obawy dotyczące tego, co wygranie trzeciej kadencji może oznaczać dla indyjskiej demokracji w obliczu powszechnego tłumienia wolności prasy i rosnącej krytyki łamania praw człowieka, zwłaszcza wobec mniejszości muzułmańskiej w kraju.

Czytaj więcejJak władze indyjskie „wykorzystały” raport „New York Timesa” do ataku na prasę


  • Świętujemy 80. rocznicę D-Day w Normandii

Francja upamiętnia 80. rocznicę lądowania na wybrzeżu Normandii podczas II wojny światowej. 6 czerwca 1944 roku siły alianckie rozpoczęły największą inwazję desantową, jaką kiedykolwiek widział świat – wydarzenie, które zapoczątkowało wyzwolenie okupowanej przez Niemców Europy Zachodniej. Głowy państw, weterani i urzędnicy wezmą udział w międzynarodowej ceremonii na plaży Omaha, aby uczcić pamięć o tych wydarzeniach i oddać cześć poległym.

  • Nowy Parlament Europejski

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. zaplanowano na 6–9 czerwca i oczekuje się, że będą to jedne z najbardziej kontrowersyjnych wyborów w historii ze względu na wzrost znaczenia skrajnej prawicy w wielu państwach członkowskich. Europejscy obywatele będą głosować za odnowieniem liczącej 720 członków instytucji Unii Europejskiej, obecnie zdominowanej przez centroprawicową Europejską Partię Ludową. Wybory w 2024 r. będą pierwszymi wyborami do Parlamentu Europejskiego od czasu, gdy Wielka Brytania oficjalnie opuściła blok 31 stycznia 2020 r., po głosowaniu za opuszczeniem Unii Europejskiej. Wybory do Parlamentu Europejskiego rutynowo charakteryzują się niską frekwencją. Jednak zagrożone kwestie wyborcze mają kluczowe znaczenie dla przyszłości kontynentu, w tym energia, inflacja, ożywienie gospodarcze po pandemii i polityka zagraniczna UE.

READ  Samorządy lokalne w Chinach znajdują nowe sposoby pozyskiwania pieniędzy w związku z obawami o zadłużenie

Czytaj więcejWybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Czy Europejczyków to obchodzi?

  • Paryż będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 r

Sto lat po zorganizowaniu ostatnich Igrzysk Olimpijskich w 1924 r. – i po raz trzeci w swojej historii – Paryż ma powitać kolejne lato sportowe w ramach Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 r. Od 26 lipca do 11 sierpnia Miasto Świateł będzie gospodarzem najbardziej utalentowanych sportowców świata bierze udział w największej imprezie sportowej, jaka kiedykolwiek odbyła się we Francji. Turnieje piłki ręcznej, piłki nożnej i rugby rozpoczną się już 24 lipca. Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się bezpośrednio po igrzyskach olimpijskich, w dniach 28 sierpnia–8 września. Jednak nie we wszystkich krajach na parkiecie będą reprezentować najlepsi sportowcy. Ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie sportowcy z Rosji i Białorusi poza zawodami drużynowymi będą mogli startować wyłącznie w charakterze neutralnych zawodników, a Gwatemala została zakazana ze względu na ingerencję swojego rządu w niezależność Komitetu Olimpijskiego.


© Francja 24

  • Trump kontra Biden, część 2?

Zbliżające się listopadowe wybory prezydenckie mogą bardzo przypominać wyścig Joe Biden–Donald Trump w 2020 r., ale wyglądają zupełnie inaczej. Trump stoi obecnie przed czterema procesami karnymi i właśnie został usunięty z wyborów w 2024 r. na skutek trzeciej kadencji w USA. Biden, stojący obecnie w obliczu dwóch wyniszczających wojen w Gazie i na Ukrainie, jest objęty dochodzeniem prowadzonym przez Izbę Reprezentantów USA w sprawie tego, czy niewłaściwie czerpał korzyści z zagranicznych interesów biznesowych swojego syna. 60y Nie ma wątpliwości, że wybory prezydenckie w USA będą najchętniej obserwowanym wydarzeniem politycznym w 2024 roku. Trump i Biden będą mogli przejść prawybory swoich partii i zostać nominowani tylko wtedy, gdy będą mieli nadzieję na zostanie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Gubernator Florydy Ron DeSantis i była ambasador ONZ Nikki Haley należą do przeciwników Trumpa, podczas gdy ekspertka ds. samopomocy Marianne Williamson i kongresmen z Minnesoty Dean Phillips rzucają wyzwanie Bidenowi.

  • Azerbejdżan jest gospodarzem 29. sesji Konferencji Stron

Producent ropy i gazu Azerbejdżan będzie w tym roku gospodarzem szczytu klimatycznego COP 20. Kraj wygrał przetarg po uzyskaniu wsparcia innych krajów Europy Wschodniej na początku grudnia 2023 r. i pojawił się po miesiącach geopolitycznego impasu w sprawie miejsca zorganizowania szczytu. Rosja zobowiązała się skorzystać ze swojego prawa weta wobec jakiejkolwiek oferty złożonej przez kraj Unii Europejskiej. Konferencja Narodów Zjednoczonych odbędzie się w stolicy kraju, Baku, w dniach 11–24 listopada. Głównym tematem porządku obrad będzie prawdopodobnie finansowanie „przejścia na paliwa kopalne”.

READ  Aresztowanie Gülsena: turecka gwiazda muzyki pop umieszczona w areszcie domowym za żart na temat szkół religijnych

Czytaj więcejRekordy ciepła i porozumienia klimatyczne: Jak będzie wyglądało środowisko w 2023 roku?

  • Ponowne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu

Pięć lat po pożarze, który objął katedrę Notre Dame 15 kwietnia 2019 r., drzwi najczęściej odwiedzanego zabytku Paryża zostaną ponownie otwarte 8 grudnia. Turyści i wierni będą mogli ponownie podziwiać rzeźby i dekoracje tej małej średniowiecznej katedry, uważanej za jeden z najwspanialszych przykładów francuskiej architektury gotyckiej. Po ponownym otwarciu katedra Notre Dame powinna być w stanie przyjąć 14 milionów odwiedzających rocznie, o dwa miliony więcej niż przed pożarem. Zostanie także wyposażony w unikalny system przeciwpożarowy. Prezydent Emmanuel Macron zaprosił papieża Franciszka na ceremonię ponownego otwarcia katedry.

Osoba robi zdjęcie o zmierzchu katedry Notre-Dame de Paris z drewnianą konstrukcją nowej wieży na miejscu podczas prac rekonstrukcyjnych, na Ile de la Cité w Paryżu, 28 listopada 2022 r.
Zarys nowej wieży katedry Notre Dame w Paryżu można zobaczyć 28 listopada 2023 roku. © Ludovic Marin, AFP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *