Jak trzęsienie ziemi na Tajwanie może zdestabilizować stosunki USA-Chiny

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tajwan, zdewastowało życie ludzi i budynki na wyspie, ale wytrąciło również nerwy w Waszyngtonie, Pekinie i Tajpej, ponieważ w tym gorącym punkcie geopolitycznym panuje chaos.

Liczba ofiar śmiertelnych silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w środę o sile 7,4Najgorsze na Tajwanie od 25 lat– W czwartek we wschodnim Tajwanie liczba ta wzrosła do 10 osób. Co najmniej 1000 osób zostało rannych, a ratownicy nadal szukają osób zaginionych lub uwięzionych pod gruzami. Centralna Administracja Meteorologiczna na Tajwanie podała, że ​​w ciągu najbliższych trzech lub czterech dni najprawdopodobniej wystąpią wstrząsy wtórne o sile od 6,5 do 7 w skali Richtera.

Tajwan to demokratyczna, samorządna wyspa u wybrzeży Chin, która twierdzi, że Tajwan jest zbiegłą prowincją i uważa ją za swoją własną. Niedawno na Tajwanie odbyły się wolne wybory, a prezydenturę utrzymała frakcja antypekińska. Jednak w rzadkich przypadkach w legislaturze doszło do podziału na frakcje opowiadające się za zacieśnieniem więzi z Pekinem i te, które opowiadają się za bardziej niezależnymi partiami.

Region ten jest jednym z najniebezpieczniejszych punktów zapalnych na świecie, a w jego pobliżu znajdują się amerykańskie i chińskie lotniskowce oraz myśliwce. Chiny oświadczyły, że zajmą wyspę siłą, jeśli zacznie ona dążyć do niepodległości, a prezydent USA Joseph Biden zapowiedział, że w takim przypadku będzie bronił Tajwanu. Dodatkowe obawy: wpływ na globalną rolę Tajwanu w branży chipów, ponieważ niektóre firmy chcą dywersyfikować swoje łańcuchy dostaw w związku z nakładaniem przez Stany Zjednoczone i Chiny ograniczeń eksportowych.

Oczy wszystkich zwrócone były na reakcję Pekinu na katastrofę, którą odczuli mieszkańcy kontynentu. Oficjalne chińskie media społecznościowe ukuły doniesienia, że ​​„chiński Tajwan” został dotknięty trzęsieniem ziemi. Loty myśliwcami odrzutowymi były kontynuowane w strefie identyfikacyjnej tajwańskiej obrony powietrznej.

Kobieta w Taichung na Tajwanie – niedaleko epicentrum – powiedziała, że ​​główne wstrząsy zrzuciły ją z łóżka i pomyślała, że ​​rozpoczęła się chińska inwazja. „Czułam się jak na wojnie” – powiedziała. Baron.

Ten Baron Reporter i jego rodzina mieszkający w Tajpej, około 150 km od epicentrum, nie spali, gdy trzęsienie miało miejsce tuż przed godziną 8:00 w środę. Wstrząsy wytrąciły kawę z filiżanki na kuchenny stół, a my i nasi sąsiedzi wybiegliśmy na ulice.

Ale Tajwańczycy wykazali się niemal wszechobecną postawą elastyczności i wkrótce wszystko wróciło do normy. W nocnych lokalach w Tajpej po północy kupcy piją piwo na zewnątrz, na małych drewnianych ławkach.

Chińska witryna Weibo podobna do Twittera

Reklama — przewiń, aby kontynuować


Wypełniono go antytajwańskimi postami związanymi z trzęsieniem ziemi. W ramach rzadkiego posunięcia platforma wydała publiczne zawiadomienie przypominające użytkownikom, aby nie publikowali komentarzy kpiących z sytuacji. Platforma pełna była nacjonalistycznych komentarzy. Weibo twierdzi jednak, że usunął setki postów i zawiesił dziesiątki kont za kpienie z tragedii.

Biuro ds. Tajwanu Rady Państwa w Pekinie udzieliło wyspie pomocy w przypadku klęski żywiołowej. Rada do Spraw Kontynentalnych Tajwanu odpowiedziała, mówiąc: „Bardzo doceniamy jej troskę, ale nie ma potrzeby, aby kontynent pomagał nam w niesieniu pomocy w przypadku klęsk żywiołowych”.

Sceptycyzm Tajwanu ma pierwszeństwo. W 1999 r., kiedy po raz ostatni na wyspie miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, Tajwańczycy odrzucili oferty pomocy ze strony Chin, ponieważ – jak stwierdził ówczesny sekretarz spraw zagranicznych Jason Ho – Pekin łamał międzynarodowe zasady humanitarne, wykorzystując brak reprezentacji Tajwanu przy ONZ negocjować. Pomoc zagraniczna powodująca chaos i opóźniająca akcję ratowniczą.

Reklama — przewiń, aby kontynuować


Do chwili obecnej Stany Zjednoczone zaoferowały pomoc i utrzymywały „Tutaj, jeśli nas potrzebujeszJednak ilość sprzętu wojskowego otaczającego Tajwan dorównuje większości stref działań wojennych na świecie. Stany Zjednoczone utrzymują grupy bojowe złożone z lotniskowców, niszczycieli i amfibii wiele mil od Tajwanu. Okręty te stacjonują w Japonii, ale często przepływają przez 100-metrowy obszar długa cieśnina oddzielająca Tajwan od kontynentu.Stany Zjednoczone mają także dostęp do bazy na sąsiednich Filipinach i Guam, gdzie praktycznie otaczają Tajwan batalionami gotowymi do walki.

READ  Tysiące paryżan bierze udział w bezpłatnym spacerze po Polach Elizejskich | Paryż

Kolejnym źródłem niepokoju obserwatorów jest sposób, w jaki rząd Tajwanu radzi sobie z sytuacją. Przejaw podziału pokazałby oznaki słabości Pekinu i wskazywałby na otwartość na zbliżenie się do bardziej propekińskiego Kuomintangu.

„Jak dotąd nie było większych podziałów między obydwoma obozami w sprawie katastrofy, ale oczekuje się, że jeśli wystąpią błędy, (propekiński) obóz Niebieskich przedstawi to jako prywatny błąd administracji Tsai, ” powiedział Brian Hu, komentator polityczny i redaktor naczelny magazynu New Bloom na wyspie.

„Nawet pomoc w przypadku klęsk żywiołowych staje się upolityczniona ze względu na rażąco stronniczy charakter tajwańskiej polityki, a samorządy lokalne często zarzucają rządowi centralnemu, że nie robi wystarczająco dużo lub nie zapewnia odpowiednich zasobów” – powiedział. Baron.

Produkcja chipów na Tajwanie została zakłócona, ale producenci szybko zareagowali. Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC) jest wiodącym producentem zaawansowanych chipów i głównym dostawcą dla Apple i…

Reklama — przewiń, aby kontynuować


Nvidia
,

Wcześniej informowała, że ​​ewakuowała część swoich fabryk. Wielu mniejszych producentów chipów również wstrzymało działalność. Pod koniec środy TSMC poinformowało, że ponad 70% urządzeń do produkcji chipów wznowiło produkcję.

Napisz na adres [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *