Wyjaśniono kolory zorzy polarnej

Jeśli w zeszłym tygodniu przeglądałeś kanały w mediach społecznościowych, prawdopodobnie były one pełne olśniewających zdjęć zorzy polarnej – zorzy polarnej – w gamie kolorów wykraczającej poza zwykłe zielone światła zwykle kojarzone z tym zjawiskiem.

Zorze powstają, gdy ziemskie pole magnetyczne zostaje zakłócone przez intensywne wiatry słoneczne, które przemieszczają się z prędkością 5 milionów mil na godzinę i niosą cząsteczki plazmy oddziałujące z gazami – mianowicie tlenem i azotem – w atmosferze planety.

Ale magią tych świateł jest to, co dzieje się w tych gazach na poziomie molekularnym.

Więcej świateł: Tydzień temu zorza polarna oślepiła Amerykę. Kiedy to się powtórzy?

Pochodzenie zorzy polarnej: Nie możesz się doczekać, aż następna zorza zatańczy na niebie? Masz szczęście.

Dlaczego zorza polarna ma różne kolory?

Kolory, które widzimy, emanujące z zorzy polarnej, są bezpośrednim wynikiem aktywności zachodzącej na poziomie atomowym w cząsteczkach powietrza. Kiedy cząsteczki plazmy z rozbłysków słonecznych zderzają się z cząsteczkami atmosfery, elektrony przeskakują ze względu na swój wzbudzony poziom energii. Kiedy elektrony wracają do normalnego stanu, nadmiar energii jest uwalniany z atomu w postaci fotonu światła. Atomy tlenu emitują upiorną zieloną barwę, najpowszechniejszy rodzaj zorzy polarnej.

Jednak niedawne pokazy na obszarach tak odległych na południe, jak Floryda i Teksas, przedstawiały kolor czerwony, niebieski i fioletowy. Te kolory są spowodowane mieszaniną azotu, wodoru i helu obecną na różnych poziomach w atmosferze, gdzie tlen jest rzadszy.

Czy znów zobaczymy zorzę polarną?

Tak. Według prognoz naukowców z NASA kolejny szczyt tego typu aktywności słonecznej, podczas którego powstają duże eksplozje energii i materii – zwany maksimum słonecznym – nastąpi w lipcu 2025 r. Oczekuje się, że zorza polarna stanie się silniejsza i częstsza w miarę jak słońce świeci. Ekstremalne podejście.

Na razie, Naukowcy z NASA mają więcej danych do wykorzystania w badaniach Wpływ rozbłysków słonecznych na górną atmosferę Ziemi, satelity i infrastrukturę kosmiczną.

READ  Rok po wylądowaniu na Marsie wytrwały łazik ma na myśli nowy, intrygujący cel.

Współautorzy: Doyle Rice i George Petras, USA TODAY

Źródła: NASA, Aurora Watch Wielka Brytania/Uniwersytet w LancasterReuters

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *