Wyłącznie: wysoki urzędnik skarbu USA ostrzega ZEA i Turcję przed unikaniem sankcji

WASHINGTON (Reuters) – Najwyższy urzędnik ds. sankcji Departamentu Skarbu USA podczas wizyty w Turcji i na Bliskim Wschodzie w przyszłym tygodniu ostrzeże kraje i firmy, że mogą utracić dostęp do rynków USA, jeśli będą robić interesy z podmiotami podlegającymi restrykcjom USA, takim jak Waszyngton. Tłumienie rosyjskich prób obejścia sankcji nałożonych z powodu wojny na Ukrainie.

Brian Nelson, podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, uda się do Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji od 29 stycznia do 3 lutego, gdzie spotka się z urzędnikami państwowymi, firmami i instytucjami finansowymi, aby podkreślić, że Waszyngton będzie nadal energicznie egzekwować prawo . Rzecznik Departamentu Skarbu powiedział Reuterowi, że sankcje.

„Osoby i organizacje działające w liberalnych jurysdykcjach ryzykują utratę dostępu do rynków amerykańskich z powodu kontaktów z podmiotami objętymi sankcjami lub nieprzeprowadzenia odpowiedniej analizy due diligence” – powiedział rzecznik.

Podczas pobytu w regionie Nelson omówi wysiłki Departamentu Skarbu zmierzające do stłumienia wysiłków Rosji w celu uniknięcia sankcji i kontroli eksportu w związku z brutalną wojną z Ukrainą, destabilizującą działalnością Iranu w regionie, nielegalnym finansowaniem, które grozi osłabieniem wzrostu gospodarczego, oraz inwestycjami zagranicznymi.

Wizyta jest ostatnią wizytą wysokiego urzędnika skarbu w Turcji w celu omówienia sankcji, po serii ostrzeżeń ze strony urzędników skarbu i handlu w zeszłym roku, gdy Waszyngton zwiększył presję na Ankarę, aby zapewniła stosowanie amerykańskich ograniczeń wobec Rosji.

Napięte relacje

Podróż Nelsona zbiega się z okresem napiętych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Turcją, ponieważ dwaj sojusznicy z NATO pokłócili się w wielu kwestiach.

Ostatnio odmowa Turcji zielonego światła dla NATO ze Szwecji i Finlandii zaniepokoiła Waszyngton, podczas gdy Ankara jest sfrustrowana tym, że jej prośba o myśliwce F-16 jest coraz bardziej powiązana z tym, czy dwa północne kraje mogą przystąpić do sojuszu.

Nelson odwiedzi Ankarę, stolicę Turcji i centrum finansowe Stambuł, w dniach 2-3 lutego. Rzecznik powiedział, że będzie ostrzegał firmy i banki, że należy unikać transakcji związanych z potencjalnymi transferami technologii podwójnego zastosowania, które ostatecznie mogłyby zostać wykorzystane przez rosyjskie wojsko.

READ  Putin Ali Jewgienij Prigozhin zwraca się przeciwko rosyjskim urzędnikom w fali ciosów w plecy

Produkty podwójnego zastosowania mogą mieć zarówno zastosowania komercyjne, jak i wojskowe.

Waszyngton i jego sojusznicy nałożyli kilka rund sankcji na Moskwę od czasu inwazji, w wyniku której tysiące ludzi zginęło i zostało rannych, a ukraińskie miasta obróciły się w gruzy.

Turcja potępiła rosyjską inwazję i wysłała na Ukrainę uzbrojone drony. Jednocześnie sprzeciwia się zachodnim sankcjom wobec Rosji i utrzymuje bliskie stosunki zarówno z Moskwą, jak i Kijowem, sąsiadami znad Morza Czarnego.

Pobudził także handel i turystykę z Rosją. Niektóre tureckie firmy kupowały lub starały się kupować rosyjskie aktywa od zachodnich partnerów, którzy wycofali się z powodu sankcji, podczas gdy inne posiadają duże aktywa w kraju.

Ale Ankara zobowiązała się nie obchodzić międzynarodowych sankcji w Turcji.

Waszyngton jest również zaniepokojony unikaniem amerykańskich sankcji wobec Iranu.

W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na wybitnego tureckiego biznesmena Sitke Ayana i jego sieć firm, oskarżając go o pośrednictwo w sprzedaży ropy naftowej i praniu brudnych pieniędzy w imieniu irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Rzecznik powiedział, że podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Nelson zauważy „słabe przestrzeganie sankcji” w tym kraju.

Waszyngton nałożył szereg sankcji na firmy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za unikanie sankcji związanych z Iranem, aw czwartek wyznaczył linię lotniczą z siedzibą w Emiratach za wsparcie rosyjskiej firmy najemniczej Grupy Wagnera, która walczy na Ukrainie.

(Ta historia została poprawiona, aby zmienić tytuł na Zjednoczone Emiraty Arabskie i Turcję, a nie na Bliski Wschód; dodaje Turcję w akapicie 1)

(Covering) Daphne Psalidakis i Humeyra Pamuk Montaż: Don Dorphy i Leslie Adler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *