Co musisz wiedzieć
- Microsoft niedawno przejął Activision-Blizzard-King w ramach ogromnej transakcji o wartości 72 miliardów dolarów, która dała gigantowi oprogramowania kontrolę nad franczyzami takimi jak Call of Duty, World of Warcraft i Candy Crush Saga.
- Przejęciem objęto legendarne studio Toys for Bob, które przez 30 lat pracowało nad takimi franczyzami jak Skylanders, Spyro the Dragon i Crash Bandicoot.
- W zeszłym miesiącu Microsoft i Toys for Bob zgodziły się na wydzielenie firmy i przekształcenie jej w niezależną firmę.
- Nasze źródła potwierdziły, że Toys for Bob sfinalizował właśnie umowę z Xbox na sfinansowanie jej pierwszego tytułu.
Kilka miesięcy temu Microsoft w końcu sfinalizował masowe przejęcie Activision-Blizzard-King, zapewniając firmie solidną kontrolę nad ogromnymi franczyzami, takimi jak Call of Duty, Candy Crush Saga i World of Warcraft.
W ramach przejęcia Microsoft przejął także wiele innych studiów i franczyz, w tym klasyczne serie gier Activision, takie jak Guitar Hero, Skylanders i wiele innych.
W ubiegłym roku legendarny zespół Toys for Bob odegrał kluczową rolę w budowaniu ogromnej serii Skylanders firmy Activision, która zawierała realistyczne elementy rozgrywki, podobne do linii amiibo firmy Nintendo. Gracze mogą kupić figurki zawierające chipy NFC, a następnie umieścić je w grze wideo Skylanders za pośrednictwem „portalu” urządzenia peryferyjnego USB. Toys for Bob zremasterował także kilka tytułów Crash Bandicoot, a także wyprodukował czwartą część, „Crash Bandicoot 4: It's About Time”. Jednak w ostatnich latach, zwłaszcza podczas pandemii COVID-19, Activision w coraz większym stopniu polegała na Toys for Bob we wspieraniu wysiłków związanych z monologami w Call of Duty, służąc jako studio wspierające przy kilku wpisach z serii.
Źródła wskazywały mi wcześniej, że kultura Toys for Bob nie współgra dobrze z często restrykcyjnymi mandatami korporacyjnymi Activision, więc byli podekscytowani możliwością przekształcenia się w niezależną firmę wraz z Microsoftem. Kiedy początkowo się rozstali, wydali oświadczenie, w którym zauważyli, że są „pewni”, że będą w przyszłości współpracować z Activision i Xbox oraz że badają „potencjalne” partnerstwo. Teraz okazuje się, że rozmowy te przyniosły skutek.
Toys for Bob osiągnęło porozumienie z Xbox
Nasze najlepsze rekomendacje dotyczące gier
Podczas niedawnego spotkania w ratuszu, o którym informują nas źródła zaznajomione z wydarzeniem, pracownik zapytał panelistów o Toys for Bob, ponieważ są one teraz niezależne od Microsoftu i Activision. Kierownictwo Toys for Bob nieugięcie zależało na utrzymaniu zespołu w całości, a także na powrocie do stylu rozgrywki, z którego znane jest studio.
Microsoft wspomniał, jak w przeszłości wypuszczono Twisted Pixel, jako alternatywę dla zamykania studiów. Matt Booty, który obecnie kieruje działem zawartości gier Xbox, podobno powiedział, że osiągnięto porozumienie pomiędzy Xbox i Toys for Bob w sprawie ich pierwszej gry jako niezależnego studia. Jednakże powstrzymał się od dokładnego opisania, co by to było, chociaż powiedział coś w rodzaju – parafrazuję: „Będzie podobny do zabawek, które w przeszłości produkowała firma Toys for Bob”.
Mogą to być gry niezależnego popu, ale tak naprawdę powiedzieli to fanom „Zachowajcie ich rogi” Może to być nawiązanie do Smoka Spyro, który do dziś ma rzeszę oddanych fanów. Zabawne platformówki 3D, z którymi często kojarzony jest Toys for Bob, nadal są własnością firmy Microsoft, ale w tej chwili nie mają dedykowanego dewelopera. Wydaje się całkiem prawdopodobne, że pierwsza gra Toys for Bob wyjdzie albo z panteonu Crash, albo Spyro, ale może to być też coś zupełnie innego, być może własność intelektualna Toys for Bob. Być może cierpliwi fani Banjo Kazooie również zyskają promyk nadziei dzięki tej umowie. Tak czy inaczej, bardzo zachęcające jest to, że Toys for Bob będzie nadal robić swoje, zachowując jednocześnie swój zespół i kulturę. Być może gra pojawi się pierwszego dnia także w Xbox Game Pass?
Historia Toys for Bob okazała się odświeżającym jasnym punktem w branży, która w ostatnich latach naznaczona była zwolnieniami, zaostrzonymi budżetami i rosnącymi kosztami.
„Muzyk. Guru kawy. Specjalista od zombie. Adwokat mediów społecznościowych. Introwertyk. Ekstremalny miłośnik jedzenia. Ewangelista alkoholu”.