YouTube uniemożliwia RT i innym rosyjskim kanałom zarabianie pieniędzy na reklamę

Ten wykres z 13 lipca 2021 r. przedstawia aplikację YouTube na smartfonie. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

26 lutego (Reuters) – W sobotę po inwazji na Ukrainę YouTube zakazał rosyjskim mediom państwowym RT i innym rosyjskim kanałom otrzymywania pieniędzy za reklamy wyświetlane z ich filmami, podobnie jak Facebook.

Powołując się na „nadzwyczajne okoliczności”, YouTube powiedział, że „zawiesza zdolność wielu kanałów do zarabiania na YouTube, w tym kilku rosyjskich kanałów, które dołączyły do ​​najnowszych sankcji, takich jak Unia Europejska”. Reklama jest w dużej mierze kontrolowana przez YouTube.

Unia Europejska (UE) ogłosiła w środę sankcje wobec osób, w tym Margarity Simone, która została określona jako redaktor naczelna RT i „centralna postać” w kampanii rosyjskiej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rzecznik YouTube, Farshad Shatlu, powiedział, że filmy z kanałów, których dotyczy problem, również nie spełniają zaleceń. Dodał, że RT i wiele innych kanałów nie jest już dostępnych na Ukrainie z powodu prośby ukraińskiego rządu.

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Michaił Fiodorow napisał w sobotę na Twitterze, że skontaktował się z YouTube, aby „zablokować propagandowe rosyjskie kanały – Russia 24, DOS, RIA Novosti i tym podobne”.

RT i Simonyan nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. YouTube odmówił podania nazw innych kanałów, które zostały zbanowane.

Od lat prawodawcy i niektórzy użytkownicy dzwonią do serwisu YouTube, którego właścicielem jest Alphabet Inc (GOOGL.O) Google powinien podjąć więcej działań przeciwko kanałom powiązanym z rosyjskim rządem w celu rozpowszechniania fałszywych informacji i czerpania z tego zysku.

W ciągu dwóch lat, które zakończyły się w grudniu 2018 roku, Rosja otrzymała od 7 do 32 milionów dolarów na reklamy w 26 kanałach YouTube, jak powiedział wówczas Reuterowi badacz cyfrowy Omelas.

READ  Rosja atakuje Ukrainę, potępia atak NATO, Żeleński wprowadza stan wojenny

YouTube stwierdził wcześniej, że nie traktuje państwowych kanałów medialnych inaczej niż inne kanały, jeśli chodzi o dzielenie się przychodami z reklam.

Platformy Meta Inc (FB.O)Właściciel Facebooka w piątek zakazał rosyjskim mediom państwowym umieszczania reklam w swoich serwisach na całym świecie lub zarabiania na reklamach. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Paresha Dave’a; Montaż przez Leslie Adler i Cynthię Asterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *