YouTube uniemożliwia RT i innym rosyjskim kanałom zarabianie pieniędzy na reklamę

Ten wykres z 13 lipca 2021 r. przedstawia aplikację YouTube na smartfonie. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

26 lutego (Reuters) – W sobotę po inwazji na Ukrainę YouTube zakazał rosyjskim mediom państwowym RT i innym rosyjskim kanałom otrzymywania pieniędzy za reklamy wyświetlane z ich filmami, podobnie jak Facebook.

Powołując się na „nadzwyczajne okoliczności”, YouTube powiedział, że „zawiesza zdolność wielu kanałów do zarabiania na YouTube, w tym kilku rosyjskich kanałów, które dołączyły do ​​najnowszych sankcji, takich jak Unia Europejska”. Reklama jest w dużej mierze kontrolowana przez YouTube.

Unia Europejska (UE) ogłosiła w środę sankcje wobec osób, w tym Margarity Simone, która została określona jako redaktor naczelna RT i „centralna postać” w kampanii rosyjskiej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rzecznik YouTube, Farshad Shatlu, powiedział, że filmy z kanałów, których dotyczy problem, również nie spełniają zaleceń. Dodał, że RT i wiele innych kanałów nie jest już dostępnych na Ukrainie z powodu prośby ukraińskiego rządu.

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Michaił Fiodorow napisał w sobotę na Twitterze, że skontaktował się z YouTube, aby „zablokować propagandowe rosyjskie kanały – Russia 24, DOS, RIA Novosti i tym podobne”.

RT i Simonyan nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. YouTube odmówił podania nazw innych kanałów, które zostały zbanowane.

Od lat prawodawcy i niektórzy użytkownicy dzwonią do serwisu YouTube, którego właścicielem jest Alphabet Inc (GOOGL.O) Google powinien podjąć więcej działań przeciwko kanałom powiązanym z rosyjskim rządem w celu rozpowszechniania fałszywych informacji i czerpania z tego zysku.

W ciągu dwóch lat, które zakończyły się w grudniu 2018 roku, Rosja otrzymała od 7 do 32 milionów dolarów na reklamy w 26 kanałach YouTube, jak powiedział wówczas Reuterowi badacz cyfrowy Omelas.

READ  Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzeliła 2 niemieckie satelity wojskowe

YouTube stwierdził wcześniej, że nie traktuje państwowych kanałów medialnych inaczej niż inne kanały, jeśli chodzi o dzielenie się przychodami z reklam.

Platformy Meta Inc (FB.O)Właściciel Facebooka w piątek zakazał rosyjskim mediom państwowym umieszczania reklam w swoich serwisach na całym świecie lub zarabiania na reklamach. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Paresha Dave’a; Montaż przez Leslie Adler i Cynthię Asterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *