Zakaz importowania części do BMW, Jaguara i Volkswagena w Xinjiangu – dochodzenie Senatu

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Tysiące Mini Cooperów sprowadzono do Stanów Zjednoczonych z komponentami pochodzącymi z chińskiej firmy objętej zakazem

  • autor, Petera Hoskinsa
  • Rola, Reporter biznesowy

Z raportu Kongresu USA wynika, że ​​BMW, Jaguar Land Rover (JLR) i Volkswagen (VW) używały części wyprodukowanych przez jednego z dostawców znajdujących się na liście firm zakazanych ze względu na ich rzekome powiązania z pracą przymusową w Chinach.

„Jest oczywiste, że samokontrola producentów samochodów nie sprawdza się” – stwierdził senator Demokratów.

Jaguar Land Rover powiedział BBC, że „bardzo poważnie podchodzi do kwestii praw człowieka i pracy przymusowej oraz posiada aktywny i ciągły program ochrony praw człowieka i środków przeciwdziałających niewolnictwu”.

BMW i VW nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Wyden nalegał także, aby amerykańskie służby celne i ochrony granic „zaostrzyły egzekwowanie prawa i rozprawiły się z firmami podsycającymi haniebne wykorzystywanie pracy przymusowej w Chinach”.

W raporcie dodano, że Jaguar Land Rover importował części zamienne zawierające podzespoły od JWD po umieszczeniu firmy na liście objętych zakazami.

Grupa JLR oświadczyła, że ​​zidentyfikowała i niszczy wszelkie posiadane na całym świecie zapasy zawierające ten składnik.

W lutym Volkswagen poinformował, że władze skonfiskowały tysiące jego samochodów, w tym Porsche i Bentleye, ponieważ zawierały komponenty naruszające amerykańskie przepisy dotyczące pracy przymusowej.

W raporcie wskazano, że Volkswagen dobrowolnie poinformował o całej sprawie funkcjonariuszy celnych.

Kongres przyjął ujgurską ustawę o zapobieganiu pracy przymusowej (UFLPA) w 2021 r.

Ustawodawstwo ma na celu zapobieganie importowi towarów z północno-zachodniego chińskiego regionu Xinjiangu, które prawdopodobnie zostały wytworzone przez osoby należące do mniejszości ujgurskiej w warunkach pracy przymusowej.

Chiny zostały oskarżone o przetrzymywanie w ciągu ostatnich kilku lat ponad miliona Ujgurów w Xinjiangu wbrew ich woli.

Władze zaprzeczyły wszelkim zarzutom dotyczącym łamania praw człowieka w Xinjiangu.

„Tak zwana ujgurska ustawa o zapobieganiu pracy przymusowej przyjęta przez Stany Zjednoczone nie dotyczy pracy przymusowej, ale tworzenia bezrobocia. Nie chroni ona praw człowieka, ale pod pozorem praw człowieka szkodzi prawom do przetrwania i zatrudnienia” – stwierdził Chińczyk Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin W imieniu mieszkańców Xinjiangu.”

„Chiny zdecydowanie to potępiają i stanowczo się temu sprzeciwiają. Podejmiemy działania, aby zdecydowanie chronić uzasadnione prawa i interesy chińskich firm” – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *