Zdjęcia NASA pokazują najjaśniejszą eksplozję, jaką kiedykolwiek zarejestrowano

NASA Teleskopy wykryły najjaśniejsze i najbardziej wysokoenergetyczne powodzie w promieniowanie z kosmosu absolutnie nagrane.

Około 1,9 miliarda lat temu umierająca gwiazda zapadła się i eksplodowała w potężnej fali promieniowania gamma, która skierowała się w kierunku Ziemi. W końcu umyli naszą planetę 9 października. Wezwali detektory na trzech teleskopach na orbicie: Kosmicznym Teleskopie Fermi Gamma Ray, Obserwatorium Neila Gehrellsa Swift i statku kosmicznym Wind.

Jasnożółte promienie gamma eksplodowały otoczone pierścieniami czerwonych kropek

Teleskop X-Ray Telescope firmy Swift uchwycił poświatę GRB 221009A około godziny po jej pierwszym wykryciu. Jasne pierścienie powstają w wyniku rozpraszania promieniowania rentgenowskiego przez nieobserwowalne warstwy pyłu wewnątrz naszej galaktyki, które leżą w kierunku wybuchu.


NASA / Swift / A. Birdmore (Uniwersytet w Leicester)Te teleskopy i inne obserwatoria na całym świecie szybko oparły się na źródle promieniowania: odległym obiekcie zwanym obecnie GRB 221009A, pulsującym potężnym blaskiem emisji promieniowania gamma.

Było to najjaśniejsze i najpotężniejsze wydarzenie, jakie kiedykolwiek wykryto, NASA ogłosić Czwartek. Zdjęcia teleskopowe pokazują, jak niebezpieczna była eksplozja.

Czarno-białe gwiazdy w jednym świetle krążą wokół nich, gdy stają się coraz mniejsze i słabsze

Zdjęcia wykonane w świetle widzialnym przez Ultraviolet/Optical Telescope firmy Swift pokazują, jak poświata GRB 221009A (zakreślona) słabła w ciągu około 10 godzin.


NASA/Swift/B. Senko„W naszej grupie badawczej nazywaliśmy tę eksplozję »ŁÓDĄ« lub najjaśniejszą wszechczasów, ponieważ patrząc na tysiące eksplozji, które teleskopy promieniowania gamma zauważyły ​​od lat 90., ten teleskop wyróżnia się ”, powiedziała Gillian Rastingad, doktorantka z Northwestern University, oświadczenie.

Gif pokazuje słabą czerwoną kropkę w przestrzeni, która nagle świeci jasno

Ta sekwencja utworzona z 10-godzinnych danych z Teleskopu Fermi Large Area Telescope ukazuje niebo w promieniach gamma wyśrodkowanych na GRB 221009A. Jaśniejsze kolory wskazują na silniejszy sygnał gamma.


Współpraca NASA/DOE/FermilatRastingad kierował grupą badaczy, którzy w piątek przeprowadzili obserwacje uzupełniające i wykonali więcej pomiarów, gdy strumień promieniowania gamma nadal napływał na Ziemię.

Promieniowanie mogło pochodzić z wybuchu supernowej – zapadnięcia się umierającej gwiazdy w czarną dziurę. Może minąć kilkadziesiąt lat, zanim ponownie pojawi się kolejny rozbłysk gamma.

„To bardzo wyjątkowe wydarzenie” – powiedziała Yvette Sindis, astronom i habilitant w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Rozcieranydodając, że gigantyczny rozbłysk gamma w bardzo bliskiej nam galaktyce jest „niezwykle, niewiarygodnie rzadki”.

„To odpowiednik zdobycia miejsc w pierwszym rzędzie na pokazie sztucznych ogni” – powiedziała.

Sama moc i jasność starożytnej eksplozji pozwala astronomom na zebranie wielu danych na jej temat, które mogą ujawnić nowy wgląd w to, jak gwiazdy umierają, jak powstają czarne dziury i jak zachowuje się materia zbliżona do prędkości światła, gdy wyłania się ona z supernowa. . Pomaga to, że obiekt znajduje się stosunkowo blisko nas w porównaniu z innymi rozbłyskami gamma odkrytymi przez astronomów.

Ta bliskość „pozwala nam odkryć wiele szczegółów, które byłyby zbyt słabe, aby można je było zobaczyć” – powiedziała Roberta Pellera, członkini Fermi LAT Collaborative, która kierowała wstępnymi komunikatami na temat eksplozji w NASA. oświadczenie. „Ale jest to również jedna z najbardziej energetycznych i najjaśniejszych eksplozji w historii, niezależnie od odległości, co czyni ją podwójnie ekscytującą”.

READ  Teleskop Jamesa Webba odkrywa zakazane galaktyki sprzed miliardów lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *