Znalezienie asteroidy „planet killer”, która mogłaby stanowić zagrożenie dla Ziemi

Astronomowie odkryli asteroidę „zabójcę planet”, która może pewnego dnia przeciąć Ziemię w blasku słońca, wynika z nowego badania naukowego.

Trzy nieznane wcześniej planetoidy bliskie Ziemi (NEA) zostały odkryte w wewnętrznym Układzie Słonecznym, a jedna z nich była największym potencjalnie niebezpiecznym obiektem odkrytym w ciągu ostatnich ośmiu lat, zgodnie z wynikami opublikowanymi w Czasopismo astronomiczne.

Scott Sheppard, główny autor artykułu i astronom at Komunikat prasowy NOIR Lab Który ogłosił wyniki w poniedziałek. „Do tej pory znaleźliśmy w pobliżu Ziemi dwie duże asteroidy o średnicy około jednego kilometra, wielkości, którą nazywamy planetarnymi zabójcami.

W komunikacie prasowym stwierdzono, że jedna z asteroid, nazwana 2022 AP7, ma około mili szerokości i może w przyszłości wkroczyć na ścieżkę Ziemi. Chociaż jej dokładna trasa jest niejasna, asteroida pozostanie na razie „bardzo daleko od Ziemi”, powiedział Sheppard: Dla mnie CNN.

Obserwacje o zmierzchu, podczas których astronomowie zauważyli trzy asteroidy blisko Ziemi.
DOE / FNAL / DECam / CTIO / NOIRLab / NSF /

Asteroida bliska Ziemi o długości 1 km lub większej, powiedział Sheppard, „miałaby niszczący wpływ na życie, jakie znamy”, według raportu CNN.

Według CNN planeta będzie chłodzona przez pył i zanieczyszczenia w atmosferze przez lata, uniemożliwiając dotarcie światła słonecznego do powierzchni planety.

„Byłoby to masowe wymieranie, którego nie widzieliśmy na Ziemi od milionów lat” – powiedział Sheppard.

Sheppard powiedział New York Times, „To właśnie nazywamy planetarnym zabójcą. Jeśli uderzy w Ziemię, spowoduje zniszczenie na całej planecie. Byłoby to bardzo złe dla życia, jakie znamy”.

To zdjęcie z długim czasem naświetlania pokazuje ruch gwiazd.
Najgroźniejsza asteroida wciąż będzie daleko.
CTIO // NOIRLab / NSF / AURA / D. MENZA

Ale planetolog Tracy Baker, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że według The Times istnieje „bardzo małe prawdopodobieństwo”, że w najbliższym czasie wpłynie to na Ziemię.

Według laboratorium NOIR pozostałe dwie asteroidy, nazwane 2021 LJ4 i 2021 PH27, krążą bezpiecznie na orbicie Ziemi.

Asteroidy są trudne do zauważenia w tym regionie, ponieważ leżą między Ziemią a Wenus, gdzie skrywa je światło słoneczne, według laboratorium NOIR. Astronomowie mają tylko 10-minutowe okna nocne, aby spojrzeć na region, walcząc z jasnym tłem słońca.

READ  Koniunkcja Wenus i Jowisza: jak to zobaczyć

„Prawdopodobnie pozostało tylko kilka nowych planet o podobnych rozmiarach i możliwe jest, że te duże, nieodkryte asteroidy mają orbity, które przez większość czasu umieszczają je w orbitach Ziemi i Wenus” – powiedział Sheppard w oświadczeniu. . „Do tej pory odkryto tylko około 25 asteroid, których orbity znajdują się całkowicie w orbicie Ziemi z powodu trudności w obserwowaniu w pobliżu blasku słońca”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *