Zobacz, jak Słońce przez chwilę ciągnie ogon Komety Szatana

Należąca do NASA sonda kosmiczna Stereo wykryła potężną eksplozję na Słońcu, która oderwała ogon komety Pons Brooks, który jednak szybko odrósł. To nie pierwszy raz, kiedy Stereo A zauważył słońce bawiące się brudną śnieżką w ten sposób, ale obrazy są szczególnie dramatyczne.

Ogony komet to słabe obiekty, które powstają, gdy wiatr słoneczny wypycha gaz i pył powstały w wyniku sublimacji lodu z głowy komety. Wyłączenie go nie wymaga wiele; Czasami można zobaczyć komety z dwoma ogonami, jednym gazowym i jednym pyłowym, skierowanymi w nieco innych kierunkach, a ogon gazowy jest szczególnie wrażliwy na warunki.

Kiedy rozbłyski słoneczne podnoszą koronalne wyrzuty masy (CME) z powierzchni Słońca, wyrzucone cząstki mogą uderzać w ogony komet, co często rejestruje sonda kosmiczna STEREO, która śledzi burze słoneczne. Zobacz na przykład przypadek z 2013 r., kiedy w tym samym polu widzenia można było zobaczyć dwie komety, jedną machającą ogonem jak kijanka lub zamrożony, ale szczególnie wyraźny plemnik.

Koronalny wyrzut masy, który miał miejsce w 2013 r., skutecznie uderzył w dwie komety jednocześnie, co widać w stereo.

Źródło zdjęcia: Carl Batthams/NASA/STEREO/CIOC

Sonda STEREO nie tylko obserwuje ogony komet dla zabawy. Podobnie jak ich strona internetowa Notatki„Wykorzystanie ogonów komet do śledzenia może dostarczyć cennych danych na temat warunków wiatru słonecznego w pobliżu Słońca”.

Jak sama nazwa wskazuje, sonda STEREO została zaprojektowana tak, aby zapewnić dwa podwójne widoki aktywności Słońca, jeden z orbitą o kilka tygodni krótszą od Ziemi, a drugi nieco dłuższą. Typowo długa linia bazowa dała NASA bezprecedensowy obraz aktywności słonecznej przez dekadę, ale kontakt ze STEREO B został utracony w 2016 roku, a nawet po jego odzyskaniu próby jego odzyskania nie powiodły się.

STEREO A przetrwało, nawet jeśli skrót jest teraz niedokładny. Jego pełna nazwa to Obserwatorium Stosunków Słoneczno-Ziemskich A i w dalszym ciągu pomaga astronomom zrozumieć, w jaki sposób zmienność Słońca wpływa na Ziemię. Jak pokazują te zdjęcia, dzieje się tak samo z innymi elementami Układu Słonecznego.

READ  Harvest Moon 2022: Jak zobaczyć pełnię księżyca we wrześniu?

12 kwietnia STEREO A zaobserwował duży CME poza Słońcem. To wydarzenie miało miejsce mniej więcej w kierunku przeciwnym do Ziemi, więc nie spowodowało tutaj żadnej zorzy, chociaż inne wydarzenie miało miejsce mniej więcej w tym samym czasie Niebo nad Tasmanią się rozjaśniło. Ale po tygodniu Spaceweather.com odnotowało tę sytuację Wpływ zdarzenia na kometę Pons Brooks. Mówiąc astronomicznie, było to „zdarzenie separacji”, podczas którego dodatkowa siła wiatru słonecznego spowodowała oddzielenie ogona od jądra komety i odlot, zgodnie z nauką Rohana na Dwie wieże.

Efekt był tak silny, częściowo dlatego, że wyrzut koronalny był tak potężny, ale także dlatego, że Pons Brookes znajdował się 120 milionów kilometrów (75 milionów mil) od Słońca, co stanowiło 80% odległości do Ziemi. Chociaż z punktu widzenia Stereo A kometa wydaje się prawie dotykać Jowisza, gigantyczna planeta znajdowała się w odległości około 1 miliarda kilometrów (620 milionów mil) od niej i prawie nie uległaby wpływowi.

Pons-Brooks ostatnio nie sprostał swojemu tytułowi. Otrzymała etykietę „Diabelska Kometa”, ponieważ po drodze eksplodowała kilka razy (podobnie jak podczas poprzednich wizyt), a niektóre z nich wytworzyły coś, co wyglądało jak diabelskie rogi. Szkoda, że ​​eksplozje zostały zatrzymane w momencie, gdy można było zrobić wszystko, co w ich mocy, aby więcej osób mogło zobaczyć kometę. Szczególnie niefortunne jest to, że żaden z nich nie zbiegł się z wyrzutem koronalnym. Wyobraźmy sobie erupcję, która niszczy coś znacznie jaśniejszego i bardziej złożonego.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​chociaż komety często porównuje się do kotów, jeśli chodzi o ich ogony, bardziej przypominają one skinki, które mogą stracić przydatki i odrosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *