21-tonowa chińska rakieta spadnie na Ziemię po wystrzeleniu stacji kosmicznej

Przenosił 23-tonowy pocisk Long March 5B Jednostka laboratoryjna Wentianwystartował z wyspy Hainan o 14:22 czasu lokalnego w niedzielę 24 lipca, a statek pomyślnie zadokował na chińskiej pozycji orbitalnej.
Jego misja została zakończona, rakieta poleciała w niekontrolowanym kierunku w kierunku ziemskiej atmosfery i nie wiadomo gdzie wyląduje. Niekontrolowane stawki reprezentują trzeci raz, kiedy kraj był świadkiem został oskarżony Nieprawidłowe postępowanie ze śmieciami kosmicznymi ze sceny rakietowej.
Michael Byers, profesor na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i autor Ostatnie badanie dotyczące ryzyka ofiar kosmicznych śmieci.
Byers wyjaśnił, że kosmiczne śmieci stanowią bardzo małe zagrożenie dla ludzi, ale większe kawałki mogą spowodować szkody, jeśli wylądują na zaludnionych obszarach. Byers powiedział, że z powodu wzrostu kosmiczne śmieciJednak te małe możliwości stają się coraz bardziej prawdopodobne, szczególnie na globalnym południu, wynika z badań opublikowanych w astronomia naturalna Magazyn, w którym prawdopodobieństwo lądowania pocisków na szerokościach geograficznych Dżakarty, Dhaki i Lagos jest prawie trzykrotnie wyższe niż w Nowym Jorku, Pekinie czy Moskwie.

„Tego ryzyka można całkowicie uniknąć, ponieważ istnieją obecnie technologie i projekty misji, które mogą zapewnić kontrolowane powroty (zwykle w odległych obszarach oceanu) zamiast niekontrolowanych, a zatem całkowicie losowych powrotów” – powiedział w e-mailu.

Holger Kraj, szef Biura ds. Odpadów Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział, że najlepszą międzynarodową praktyką jest przeprowadzanie kontrolowanego powrotu, skierowanego na odległą część oceanu, gdy ryzyko ofiar jest bardzo wysokie.

Dodał, że obszar powrotu pocisku jest ograniczony geograficznie między 41 stopniem szerokości geograficznej południowej i 41 stopniem na północ od równika.

Dowództwo Kosmiczne USA poinformowało, że będzie śledzić upadek chińskiej rakiety na Ziemię, według jego rzecznika.

W zależności od zmieniających się warunków pogodowych, dokładny punkt wejścia rakiety w atmosferę Ziemi „można określić tylko w ciągu kilku godzin od jej ponownego wejścia”, powiedział rzecznik, ale szacuje się, że ponownie wejdzie w ziemską atmosferę 1 sierpnia.

READ  Firma twierdzi, że lądownik księżycowy Odysseus będzie prawdopodobnie działał na baterii od 10 do 20 godzin.

18. Eskadra Obrony Kosmicznej, będąca częścią armii amerykańskiej, która śledzi operacje ponownego wejścia na teren, będzie również codziennie informować o swojej lokalizacji.

CNN zwróciło się do chińskiej agencji kosmicznej o komentarz.

Kosmiczne śmieci ważące ponad 2,2 tony są zazwyczaj transportowane do wyznaczonego miejsca na swojej pierwszej orbicie wokół Ziemi, powiedział Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

„Chodzi o to, że duże obiekty zwykle nie są umieszczane na orbicie bez aktywnego systemu kontroli” – powiedział.

Bez aktywnego systemu sterowania, bez silnika, który mógłby zostać ponownie uruchomiony, aby sprowadzić go z powrotem na Ziemię… toczy się na orbitę i ostatecznie spala się z powodu tarcia z atmosferą – powiedział McDowell. Powiedział CNN.

Wrak chińskiego pocisku spadł na ziemię.  To nie pierwszy raz.

W zeszłym roku Chiny znalazły się pod ostrzałem za zajmowanie się śmieciami kosmicznymi po tym, jak inna jednostka wystrzeliła podobną rakietę. Jego szczątki zatonęły na Oceanie Indyjskim w pobliżu Malediwów 10 dni po wystrzeleniu.

NASA powiedziała, że ​​Chiny tego nie zrobiły „Spełnia odpowiedzialne standardy”.

„Kraje kosmiczne powinny zmniejszyć ryzyko dla ludzi i mienia na Ziemi związane z ponownym wejściem obiektów kosmicznych i zwiększyć przejrzystość tych operacji” – powiedział wówczas administrator NASA Bill Nelson.

Chiny odpowiedziały na krytykę obwinianie Stany Zjednoczone „wzmocniły obawy” o ponowne wejście rakiety i oskarżyły amerykańskich naukowców i NASA o „działanie wbrew ich sumieniu” i „antyintelektualizm”.
w 2020 roku, Chiński rdzeń rakietowy – który waży prawie 20 ton – wszedł w niekontrolowaną atmosferę ziemską, przechodząc bezpośrednio nad Los Angeles i Central Park w Nowym Jorku, zanim ostatecznie zanurkował do Oceanu Atlantyckiego.

Śmieci kosmiczne jak stare satelity codziennie wnikają w ziemską atmosferę, chociaż większość z nich pozostaje niezauważona, ponieważ spala się na długo przed uderzeniem w Ziemię.

Tylko największe śmieci kosmiczne – takie jak części statków kosmicznych i rakiet – stanowią bardzo małe zagrożenie dla ludzi i infrastruktury na Ziemi.

READ  Załoga stacji kosmicznej wita zastępczego Sojuza podczas przygotowań do startu Crew Dragon na Florydzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *