23:00 w Kijowie. Oto najnowsze wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę

Prezydent Joe Biden przemawia w Białym Domu w czwartek. (Patrick Simansky/The Associated Press)

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że istnieją pewne oznaki, że prezydent Rosji Władimir Putin izoluje się i karze niektórych swoich doradców, ale dodał, że Stany Zjednoczone nie mają zbyt wielu solidnych dowodów do powiedzenia z pewnością.

Kiedy MJ Lee z CNN zapytał prezydenta, jak bardzo jego doradcy wprowadzili w błąd prezydenta Rosji, Biden odpowiedział:

To jest pytanie otwarte. Istnieje wiele spekulacji, ale wydaje się, że – nie mówię tego na pewno – wydaje się być zdystansowany i istnieją pewne oznaki, że zwolnił lub umieścił niektórych swoich doradców w areszcie domowym. ”

„Ale nie chcę teraz przykładać do tego zbyt dużej wagi, ponieważ nie mamy wielu solidnych dowodów” – dodał.

Przedstawiciele rządu USA wyrazili w tym tygodniu przekonanie, że w ocenie wywiadu doradcy wojskowi wprowadzają Putina w błąd co do udanych wyników rosyjskiego wojska podczas wojny, która trwała ponad miesiąc.

Biden zaznaczył również, że jest „sceptyczny” wobec tego, że Putin wycofa wszystkie swoje siły z okolic ukraińskiej stolicy Kijowa.

Biden powiedział: „Jak dotąd nie ma jednoznacznych dowodów na to, że wycofuje wszystkie swoje siły z Kijowa. Są też dowody na to, że wzmacnia swoje siły w regionie Donbasu. W zależności od twojego poglądu na Putina, jestem trochę sceptyczny”.

„Nie znam odpowiedzi, ale jak dotąd wydaje się, że nie wyciągnął wszystkich — pomysłu, że wycofuje swoje siły z całego Kijowa i rusza na południe, nie ma dowodów na to, że to zrobił”. Biden powiedział dziennikarzom po komentarzach na temat US Strategic Petroleum Reserve.

Biden dodał jednak, że istnieją dowody na to, że Putin „wzmacnia” swoje siły w regionie Donbasu na Ukrainie.

Co mówi Moskwa: Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, zanim Biden przemówił, że Moskwa jest zaniepokojona brakiem zrozumienia przez Stany Zjednoczone procesu decyzyjnego Moskwy, podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

READ  Kanclerz Wielkiej Brytanii Kwasi Quarting wycofuje się z obniżenia stawki podatku o 45%

Kreml zaprzeczył środowym komentarzom ze Stanów Zjednoczonych, że jego doradcy wprowadzali Putina w błąd, i powiedział, że żałuje, że jego sposób działania pozostaje niejasny dla Waszyngtonu i że takie „nieporozumienia” prowadzą do „nieostrożnych decyzji z bardzo poważnymi konsekwencjami” – powiedział Pieskow. Według TASS.

Zahratullah z CNN przyczynił się do tego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *