Ukraina robi postępy w Chersoniu i – o dziwo – w Charkowie

Kijów, Ukraina – Lenin nie może spać w nocy po tym, co zobaczył w kostnicy w Rostowie. Powiedział swojemu przyjacielowi, że ciała zabitych na Ukrainie „pływają w kotle formaliny”. Powiedział, że aby dokonać pozytywnej identyfikacji, trzeba ją złapać kijem. Nieznane wymaga testów DNA. Krótko mówiąc, Lenin powiedział: „Panikuję”.

Lenin to pseudonim bezimiennego rosyjskiego żołnierza, ale jego przerażające doświadczenie opowiedział powiernik w rozmowie telefonicznej wykonanej 5 września, która została przechwycona przez zachodnią agencję wywiadowczą.

Yahoo News nie było w stanie samodzielnie zweryfikować tożsamości prelegentów ani przyczyny opisanej masakry. Ale opowieść śledzi to, co rosyjscy żołnierze i ich coraz bardziej nieszczęśliwi zwolennicy od wielu dni mówią w mediach społecznościowych. Ukraińskie ataki są wielorakie, najpierw wokół okupowanego przez Rosję Chersonia, a teraz, nieco nieoczekiwanie, wokół Charkowa we wschodniej Ukrainie, wyrządzając ogromne szkody armii rosyjskiej.

Mieszkaniec Chersoniu pozdrawia ukraińskiego żołnierza, 25 lipca (Ivan Chernichkin/Zaborona/Global Images Ukraine via Getty Images)

Filmy ukazujące rzekomych rosyjskich jeńców wojennych, z których ostatnim był pułkownik, zalały kanały Telegrama. Chociaż Kijów nałożył na Chersoń blokadę mediów na początku swojej kampanii w zeszłym tygodniu, rząd potwierdził przywrócenie dużych mil kwadratowych terenu.

7 września ukraińskie Dowództwo Operacji Południowych ogłosiło, że zajęło kilka osad, a także dwie wsie zdobyte trzy dni wcześniej. Na dachach w całym regionie podniesiono standard błękitu i złota. Internetowi tropiciele przytoczyli niewielki wzrost strat rosyjskiego sprzętu, udostępniając kilka filmów pokazujących zwycięskie siły ukraińskie z łupami pozostawionymi przez Rosjan.

Warto zauważyć, że ukraińska flota tureckich BSP Bayraktar TB-2 jest teraz Trafianie w potencjalne cele na linii frontuNie są już przeznaczone do większych kamieniołomów, takich jak centra dowodzenia i kontroli, systemy obrony powietrznej i pojazdy logistyczne. Ukraińcy korzystają też z nowych zespołów wyposażonych w broń NATO, w tym przede wszystkim z polskich czołgów T-72M i różnych zachodnich transporterów opancerzonych. To były podziały Oglądałem szkolenie na tym sprzęcie, niedawno przyjechałem do krajuw poprzednich miesiącach.

READ  W Polsce, gdzie węgiel króluje, właściciele domów stoją całymi dniami w kolejkach po paliwo

Szybkość, z jaką siły ukraińskie wydają się czynić postępy, zrobiła wrażenie na zachodnich obserwatorach. Ale prawdziwą niespodzianką jest to, że przypuścili również jednoczesny atak setki mil na północ w Charkowie, w pobliżu wschodniej granicy z Rosją. Miasto, jedno z największych na Ukrainie, jest nieustannie bombardowane od czasu inwazji Rosji w lutym.

Po rosyjskim ataku rakietowym na Charków na Ukrainie

Następstwa rosyjskiego ataku rakietowego w Charkowie na Ukrainie, 7 września (Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)

Igor Girkin, oficer rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i były dowódca rosyjskich sił zastępczych w okupowanym obwodzie donieckim, zamieścił na portalu społecznościowym Telegram, że rosyjskie siły zostały otoczone w Balaklia, mieście w Charkowie. region. Girkin pośrednio pochwalił „wyjątkową zuchwałość” ukraińskich ataków za ich szybkość i agresję. Girkin wyraził również niezadowolenie z kiepskiego wyszkolenia Gwardii Narodowej Rosji i „ostrożności” rosyjskich sił powietrznych w powstrzymywaniu się od uderzeń odwetowych.

Wydaje się, że co najmniej jeden oddział Gwardii Narodowej Rosji zdołał osaczyć się w okrążeniu Bałaklii. A w środę szara strefaKanał Telegram, prowadzony przez rosyjską grupę najemników Wagner, donosił, że rosyjskie jednostki opuszczają Bałaklię. „Prawdopodobnie miasto zostanie poddane”.

Wygląda też na to, że Ukraińcy oblegają Rosjan na południu.

Cały transport Rosjan przez Dniepr został zniszczony lub uniemożliwiony dla ruchu zmotoryzowanego. Zbombardowany most drogowy Antonovsky przez systemy artyleryjskie wysokiej mobilności dostarczane ze Stanów Zjednoczonych (himars) przez tygodnie, bez prowizji. Most drogowy nad tamą Nowa Kachowka w Chersoniu Wygląda na to, że się zawalił, sądząc po materiałach satelitarnych. Kilka innych mniejszych przejść, w tym Zniszczone zostały zarówno droga, jak i most pontonowy nad dopływem Inhulet w Dariwce.. Zbiorowe wpływy przecinają kontrolowany przez Rosjan obszar na zachodnim brzegu Dniepru prawie o połowę.

Na kilka miesięcy ukraińscy urzędnicy wysyłali naciski na odzyskanie kontroli nad Chersoniem i jego stolicą regionu, pierwszym dużym skupiskiem ludności zdobytym przez Rosję na początku inwazji pod koniec lutego.

READ  Przeprosiny za handel niewolnikami: premier Holandii przeprasza za rolę Holandii
Artyleria ukraińska

Artylerzyści ukraińscy na linii frontu w Chersoniu, 15 lipca. (Metin Aktas / Agencja Anadolu przez Getty Images)

Chersoń znajduje się u ujścia rzeki Dnipro i służy jako główne centrum administracyjne i transportowe. Dla Rosjan jest to obszar na północ od Krymu, więc jego utrata daje Ukrainie bliższe miejsce do atakowania półwyspu, który Kreml okupuje od 2014 roku. zrobił Krym. Te plany są teraz „wstrzymane”, według do TASS.

Ostatecznym celem Moskwy na południu Ukrainy było od dawna stworzenie strategicznego korytarza lądowego, rozciągającego się na wschód od Krymu do Rosji kontynentalnej i na zachód przez Odessę, docierając do nierozpoznanego regionu wspieranego przez Rosję. Oderwane państwo Naddniestrze. Doprowadziłoby to do braku wybrzeża Ukrainy, eliminując perspektywy gospodarcze dla kraju, który w dużej mierze opiera się na eksporcie morskim.

Wydaje się, że bębnienie Chersoniu było zarówno operacją informacyjną, jak i oczekiwaniem na zbliżającą się operację wojskową. Rosja wymusiła przeniesienie taktycznych grup batalionowych z innych frontów w celu umocnienia swojej obrony, umieszczając ją na polu bitwy, gdzie Ukraińcy czuli się pewniej w walce. Manewr ten pomaga również uwzględnić ataki na rosyjską bazę lotniczą Saki na Krymie w zeszłym miesiącu.

Zniszczenie ponad połowy Sił Powietrznych Marynarki Wojennej Floty Czarnomorskiej, według urzędnika zachodniego wywiadu, skłoniło Rosjan do wycofania swoich samolotów z Chersoniu, co niewątpliwie przyczyniło się do pryncypialnego stanowiska, o którym wspominał Girkin.

Igor Strelkov, znany również jako Igor Girkin

Igor Strelkov, znany również jako Igor Girkin, naczelny dowódca wojskowy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, na konferencji prasowej w Doniecku w 2014 roku (Bulent Kilic / AFP via Getty Images)

w nowy artykuł W sprawie strategicznych perspektyw Ukrainy na rok 2023 generał Valery Zalogny, dowódca sił zbrojnych Ukrainy, i generał broni Michailo Zabrodsky, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu ukraińskiego parlamentu, przyznał, że przeciwko bazie lotniczej Saki użyto „serii udanych uderzeń rakietowych”. Może to wskazywać, że Ukraina posiada już niezgłoszoną wcześniej amunicję dalekiego zasięgu, zdolną do uderzania w głąb terytorium wroga.

READ  Konto Kongresu na Twitterze zostało zablokowane, orzeka sąd, naruszenia praw autorskich

Jak dotąd ukraińskie straty na froncie południowym nie wydają się przytłaczające, Według The Economist,, który odwiedził szpitale w Odessie i Mikołajowie, na północny zachód od Chersoniu. Lekarz pracujący w głównym oddziale ratunkowym, z którym rozmawiał punkt, powiedział, że codziennie przychodzi średnio od 15 do 30 żołnierzy. „Więcej niż zwykle, ale nie nasz najgorszy koszmar”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *