Teheran twierdzi, że Arabia Saudyjska zaprosiła irańskiego prezydenta Raisiego do odwiedzenia

  • Napisane przez Kathryn Armstrong
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Prezydent Raisi (na zdjęciu) jest twardogłowym konserwatystą blisko związanym z najwyższym przywódcą Iranu, ajatollahem Alim Chameneim.

Mówi się, że zaproszenie przyszło w wiadomości od króla Salmana, ale Saudyjczycy jeszcze go nie potwierdzili.

Wrogość między tymi dwoma krajami zdominowała historię współczesnego Bliskiego Wschodu.

Chiny pośredniczyły w odwilży, która może zmienić geopolitykę regionu.

Wysoki urzędnik irański Mohammad Jamshidi napisał na Twitterze o zaproszeniu do odwiedzenia stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, mówiąc, że Raisi przyjął je z zadowoleniem i „podkreślił gotowość Iranu do rozszerzenia współpracy”.

Z drugiej strony minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir Abdollahian powiedział dziennikarzom, że oba kraje zgodziły się na spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych i że zaproponowano trzy możliwe lokalizacje.

Nie wymienił lokalizacji ani nie powiedział, kiedy spotkanie się odbędzie.

Redaktor BBC na Bliski Wschód, Sebastian Asher, mówi, że niedawna poprawa stosunków dwustronnych, która nastąpiła nieoczekiwanie po wielu dniach rozmów prowadzonych przez Chiny, wydaje się nabierać poważnego rozpędu.

Obaj zapowiedzieli, że w ciągu dwóch miesięcy ponownie otworzą ambasady i przywrócą stosunki handlowe i bezpieczeństwa.

Rozwój ten został ostrożnie przyjęty przez wielu, w tym przez Stany Zjednoczone i Organizację Narodów Zjednoczonych, po tym, jak poprzednie próby zakończyły się niepowodzeniem.

Arabia Saudyjska zerwała stosunki w styczniu 2016 roku po tym, jak protestujący zaatakowali jej ambasadę w Teheranie.

Od tego czasu napięcia między sunnickimi i szyickimi sąsiadami często były wysokie, a każdy z nich postrzegał drugiego jako groźną siłę dążącą do regionalnej hegemonii.

„Mamy nadzieję, że usuniemy pewne przeszkody między Iranem a Bahrajnem i podejmiemy podstawowe kroki w celu ponownego otwarcia obu ambasad” – powiedział.

Bahrajn nie odpowiedział na oświadczenia, ale wcześniej z zadowoleniem przyjął irańsko-saudyjskie porozumienie o przywróceniu stosunków dyplomatycznych.

Iran wyraził również chęć wznowienia lub poprawy stosunków z innymi arabskimi rywalami regionalnymi, w tym z Jordanią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *