Serbia chce normalizacji stosunków z Kosowem, ale nie podpisze żadnego porozumienia

BELGRAD, 19 marca (Reuters) – Serbia chce znormalizowania stosunków z Kosowem, ale nie podpisze z nim jeszcze żadnej umowy, powiedział w niedzielę prezydent Aleksandar Vucic, ustnie zgadzając się na realizację popieranego przez Zachód planu normalizacji stosunków. .

Serbia chce przystąpić do UE, a warunkiem członkostwa jest normalizacja stosunków z Kosowem z większością albańską, które ogłosiło niepodległość w 2008 r., ale które Belgrad nadal uważa za serbską prowincję.

Vucic i premier Kosowa Albin Kurdi zgodzili się wdrożyć środki normalizacyjne na spotkaniu z urzędnikami UE w kurorcie nad jeziorem w Macedonii Północnej w sobotę, chociaż nie podpisano żadnego dokumentu, a UE powiedziała, że ​​chce pójść dalej.

„Serbia chce mieć normalne stosunki z Kosowem. Chcemy podróżować, chcemy robić interesy, nie można żyć w izolacji za 100-metrowymi murami” – powiedział dziennikarzom Vučić w niedzielę.

„Nie chciałem podpisywać porozumienia w sprawie aneksji zeszłej nocy ani umowy o wsparciu UE (w Brukseli w zeszłym miesiącu)” – powiedział dziennikarzom Vučić. „Nie chcę podpisywać żadnych międzynarodowych dokumentów prawnych z Kosowem, ponieważ Serbia nie uznaje jego niepodległości”.

W sobotę wieczorem Kurdi powiedział, że porozumienie oznacza „prawdziwe uznanie”.

Na mocy ustnego porozumienia Kosowo zobowiązało się do przyznania większej autonomii obszarom z większością serbską, podczas gdy Serbia zgodziła się nie blokować członkostwa Kosowa w organizacjach międzynarodowych. Unia Europejska obiecała zorganizować dla obu krajów konferencję darczyńców, którzy udzielą pomocy finansowej uzależnionej od działań na rzecz poprawy stosunków.

Szef polityki zagranicznej UE, Joseph Borrell, powiedział w sobotę po 12-godzinnym spotkaniu, że osiągnięte porozumienie nie spełnia „bardzo ambitnej i kompleksowej” propozycji UE.

Powiedział, że Kosowu brakuje elastyczności w treści propozycji, podczas gdy Serbia odmówiła podpisania dokumentu, chociaż Belgrad jest „w pełni gotowy do wdrożenia”.

Reportaż Ivany Segularak, montaż autorstwa Petera Graffa

READ  Real Madryt pokonał Liverpool, aby wygrać Ligę Mistrzów

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *