iStock małpa | Obrazy Getty
Nie jest tajemnicą, że firmy zmniejszają swój ślad na rynku nieruchomości. Nawet firmy nadal angażują się w pracę w biurze, ale stosują model hybrydowy, wymagający mniejszej powierzchni i większego wykorzystania wspólnej przestrzeni biurowej.
Teraz, gdy gospodarka stygnie, a przynajmniej flirtuje z wejściem w recesję, nieruchomości będą przedmiotem cięć budżetowych dla firm.
Tak wynika z nowego badania ponad 200 dyrektorów finansowych i dyrektorów finansowych, przeprowadzonego przez firmę Gartner w lipcu i opublikowanego w środę, które ujawniło, że „zarządzanie nieruchomościami i obiektami” było zadaniem firmy najbardziej narażonym na cięcia budżetowe.
„Biorąc pod uwagę, że 72% dyrektorów finansowych chce do końca 2022 r. zmniejszyć ślad swojej organizacji na rynku nieruchomości, oczekuje się, że zarządcy obiektów przyjrzą się ograniczeniom budżetowym” – powiedział Marco Horvat, wiceprezes ds. badań w praktyce Gartner Finance. Oświadczenie z ankiety.
Wiele firm zreorientowało już budżety nieruchomości, aby odzwierciedlić nowy model biznesowy. Weźmy na przykład Brex, startup finansowy z Zachodniego Wybrzeża, który ma obecnie prawie 45% pracowników zdalnych. Firma ma cztery centra biurowe, ale po dowiedzeniu się, że tylko 10% pracowników przyszłoby do biura, gdyby było to dobrowolne, Brex był w stanie ponownie wykorzystać swoje dolary z nieruchomości.
„Okazało się to dla nas znacznie lepszym doświadczeniem, ponieważ koszt nieruchomości był bardzo wysoki, a te rynki są bardzo drogie” – powiedział Neil Naryani, dyrektor operacyjny firmy fintech Brex, Ostatnio dla CNBC.
Naryani powiedział, że prawie jedna trzecia kosztów poprzedniej strategii firmy na rynku nieruchomości została włożona w nową strategię poza siedzibą firmy, a inne jej części zostały wykorzystane na opłacenie czterech powierzchni biurowych i innych przestrzeni coworkingowych. Powiedział, że budżet na nieruchomości został również przeznaczony na podróże, rozwój talentów, działania na rzecz różnorodności i integracji „oraz na wszystko, co poprawia jakość pracy pracowników”.
Według ankiety Gartnera działami o najbezpieczniejszym budżecie dla pracowników umysłowych są IT i sprzedaż.
40 procent dyrektorów finansowych twierdzi, że zwiększy budżety IT w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co jest zgodne z poprzednimi badaniami Gartnera i ogólnym tematem w zarządzie, który: Technologia to inwestycja „konieczna” w każdych warunkach ekonomicznychw tym stagnacja.
Technologia jest również postrzegana jako siła deflacyjna, co sprawia, że inwestowanie w nią w czasach rosnących cen jest jeszcze ważniejsze. Badanie Gartnera wykazało, że jedna czwarta dyrektorów finansowych twierdzi, że automatyzacja pomoże im w walce z inflacją.
W szczególności finanse to funkcja, w której coraz częściej stosuje się automatyzację, a według badania Gartnera jest to drugi obszar najbardziej narażony na cięcia budżetowe. Dwadzieścia dwa procent liderów finansowych twierdzi, że celem jest redukcja miejsc pracy, ustępując tylko nieruchomościom (35%).
Sposób, w jaki dyrektorzy finansowi wydają w inflacyjnym świecie, jest o wiele większym tematem niż tylko to, gdzie przekierowuje się budżet na nieruchomości lub jak firmy selektywnie tną w miarę spowolnienia gospodarczego.
Niedawny artykuł badawczy autorstwa Morgan Stanley dowodzi, że presja kosztowa przyspieszy inwestycje w automatyzację i inne technologie zwiększające produktywność, które określa jako „umożliwiające definiowanie”.
Inflacja zatrudnienia, łańcucha dostaw i energii „Spraw, aby technologie skoncentrowane na obniżaniu kosztów i produktywności stały się bardziej wartościowe” — napisano w raporcie Morgan Stanley.
Może to mieć również wpływ na strategię relacji inwestorskich. Wraz z końcem ery taniego pieniądza i wzrostem kosztów kapitału, coraz więcej firm skoncentruje się na obniżaniu kosztów inwestycji kapitałowych, a nie na „priorytetowaniu wykupu przedsiębiorstw i innych łatwych do wykonania czynnościach inżynierii finansowej w sferze ujemnych realnych stóp procentowych, ” napisał zespół badawczy Morgan Stanley.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.