City, ogromny kompleks zewnętrznych struktur i terenów, które artysta Michael Heizer zaczął budować na pustyni Nevada w 1970 roku, wreszcie zacznie witać odwiedzających w przyszłym miesiącu. Otwarcie witryny 2 września, ponad 50 lat po rozpoczęciu prac nad witryną, oznacza osiągnięcie najbardziej ambitnego i definiującego karierę projektu Heizera.
W pierwszym roku publicznego dostępu akceptowana będzie tylko ograniczona liczba odwiedzających, z obowiązkową wcześniejszą rejestracją.
Miasto zostało opisane jako prawdopodobnie największe dzieło sztuki współczesnej na świecie. przypisane mu: Ben Blackwell
Stworzenie „City” było początkowo finansowane przez samego Heizera, a ostatecznie uzyskało wsparcie kilku wpływowych kolekcjonerów, fundacji i kupców, tworząc w 1998 r. Fundację Triple Aught, która będzie obsługiwać i utrzymywać witrynę przez wiele lat. Fundacja, której zarząd obejmuje samego Heisera, dyrektora i dyrektora naczelnego Muzeum Sztuki Hrabstwa Los Angeles Michaela Govana oraz dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej Glenna D. Utworzono dotację miejską w wysokości około 30 milionów dolarów na finansowanie zalążkowe.
„Z biegiem lat porównywałem czasami projekt „Miasto” Michaela Heisera do najważniejszych zabytków i starożytnych miast” – mówi Jovan w oświadczeniu. „Ale teraz porównuję to tylko do siebie. Jest to dzieło sztuki, które rozpoznaje nasze podstawowe motywy budowania i organizowania przestrzeni, ale integruje naszą nowoczesność, naszą percepcję i rozumowanie również z podmiotowością naszego ludzkiego doświadczenia czasu i przestrzeni jak wiele historii cywilizacji, które zbudowaliśmy”.
Dążenie Heisera do zbudowania „miasta” ma złożoną historię obejmującą pięć dekad. 77-letni artysta wierzy, że przetrwa wieki. przypisane mu: Mary Converse
Być może w odpowiedzi na takie zagrożenia Heiser wyobraził sobie The City jako projekt, który będzie trwał dłużej niż życie nawet najbardziej cenionej i wymagającej sztuki współczesnej.
„Guru Internetu. Przedsiębiorca. Znawca muzyki. Przyjazny ewangelista kawy”.