LIMA, Peru (AP) – pierwsza kobieta-prezydent Peru pojawiła się w piątkowej ceremonii wojskowej transmitowanej przez telewizję krajową, jej pierwszy oficjalny występ jako głowa państwa, próbując ugruntować swoją władzę i przeciwstawić się krajowemu trendowi przedwczesnych odejść prezydenckich.
Na znak utrzymującej się wrogości politycznej niektórzy politycy wzywają już do przedterminowych wyborów i planowane są protesty.
Tina Bolvard została awansowana z wiceprezydenta na miejsce lewicowego Pedro Castillo, który w środę został usunięty ze stanowiska prezydenta kraju. Powiedział, że powinien mieć możliwość sprawowania urzędu przez pozostałe 3,5 roku.
Boularte przemawiał do członków sił zbrojnych podczas ceremonii upamiętniającej historyczną bitwę. Otoczony przez przywódców sądownictwa i Kongresu, Boularde siedział wśród prawodawców próbujących usunąć Castillo z urzędu.
„Nasz kraj jest silny i bezpieczny dzięki siłom zbrojnym, marynarce wojennej, lotnictwu i armii Peru” – powiedział Poulard przed setkami członków sił zbrojnych w stolicy Peru.
Po zaprzysiężeniu na prezydenta w środę Bolavarte zawarł rozejm z prawodawcami, którzy postawili Castillo w stan oskarżenia za „trwałą niezdolność moralną”, część konstytucji, która według ekspertów jest zbyt niejasna, aby pozwolić na usunięcie prezydenta z jakiegokolwiek powodu. Został również wykorzystany do obalenia prezydenta Martina Vizcarry, który rządził w latach 2018-2020.
W ciągu ostatnich sześciu lat Peru miało sześciu prezydentów. Boluarte jest 60-letnim prawnikiem i politycznym nowicjuszem.
Jako nowa głowa państwa Peru, wkrótce zaczął pokazywać się w sprawach publicznych. W pałacu prezydenckim spotkał się z grupami konserwatywnych i liberalnych posłów. Wcześniej obejrzyj procesję rzymsko-katolickiej Dziewicy i wykonaj taniec andyjski.
Analitycy przewidują, że nowego prezydenta czeka trudna droga.
Jorge Aragon, profesor nauk politycznych na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Peru, powiedział, że rząd Poluarte byłby „niezwykle skomplikowany, jeśli nie niemożliwy”.
Były prezydent Ollanta Humala, który rządził w latach 2011-2016, zauważył, że nowy prezydent nie był zaangażowany w politykę ani rząd, zanim został wiceprezydentem.
„Ona nie ma narzędzi do rządzenia” – powiedział Humala N. w telewizji. Przepowiedział, że jakikolwiek rozejm z Kongresem „będzie trwał przez miesiąc lub dłużej, ale przyjdą do niej główne problemy kraju”.
Jean-Paul Benavente, gubernator regionu Cusco, wezwał do wcześniejszego głosowania w sprawie nowego prezydenta, mówiąc, że zapewniłoby to „rozwiązanie kryzysu politycznego w kraju”.
Na ulicach stolicy i innych części Peru, w tym w stolicy dystryktu Tacabamba, w pobliżu wiejskiego domu Castillo, trwały mniejsze demonstracje zwolenników Castillo. Protestujący domagali się uwolnienia obalonego przywódcy, odrzucili Polwarta jako prezydenta i wezwali do zamknięcia Kongresu.
W Limie protestujący próbujący dotrzeć do budynku Kongresu starli się z policją, która użyła pałek i gazu łzawiącego, aby ich odepchnąć, a kolejne protesty zaplanowano na piątek.
„Wszystko, co zostało, to ludzie. Nie mamy oficerów, nie mamy nic” – powiedziała w tym tygodniu jedna z protestujących Juana Ponce. „To wstyd narodowy. Wszyscy ci skorumpowani kongresmeni wyprzedali się. Zdradzili naszego prezydenta Pedro Castillo.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.