Deutsche Bank spadł o 9% po nagłym wzroście kosztów ubezpieczenia od niewypłacalności

  • Akcje niemieckiego banku spadły trzeci dzień z rzędu iw tym miesiącu straciły już ponad jedną piątą swojej wartości.

Nad siedzibą Deutsche Bank w Aurora Business Park w Moskwie w Rosji widnieje logo.

Andriej Rudakow | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

Akcje Deutsche Bank spadły o ponad 9% na początku handlu w piątek po gwałtownym wzroście swapów ryzyka kredytowego w czwartek wieczorem, ponieważ utrzymywały się obawy o stabilność europejskich banków.

Akcje niemieckiego banku spadły trzeci dzień z rzędu iw tym miesiącu straciły już ponad jedną piątą swojej wartości. Swapy na zwłokę w spłacie kredytu – forma ubezpieczenia obligatariuszy spółki od niewypłacalności – wzrosły do ​​173 punktów bazowych w czwartek wieczorem ze 142 punktów bazowych dzień wcześniej.

Awaryjne ratowanie Credit Suisse przez UBS, w następstwie upadku amerykańskiego banku z Doliny Krzemowej, wywołało wśród inwestorów obawy przed zarażeniem, które zostały pogłębione przez dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną USA w środę.

Obligacje Deutsche Bank Extra Tier 1 (AT1) – klasa aktywów, która trafiła na pierwsze strony gazet w tym tygodniu po kontrowersyjnym wycofaniu z giełdy obligacji AT1 Credit Suisse w ramach umowy ratunkowej – również gwałtownie się wyprzedawały.

Deutsche przewodził w piątek dużym spadkom akcji głównych europejskich banków, a Commerzbank, Credit Suisse, Societe Generale i UBS spadły o ponad 5%.

Organy nadzoru finansowego i rządy podjęły w ostatnich tygodniach działania mające na celu ograniczenie ryzyka zarażenia się problemami poszczególnych pożyczkodawców, a agencja Moody’s stwierdziła w notatce w środę, że powinno im się to „w dużej mierze odnieść”.

„Jednakże w niepewnym otoczeniu gospodarczym i przy wciąż kruchym zaufaniu inwestorów istnieje ryzyko, że decydenci polityczni nie będą w stanie ograniczyć obecnych zawirowań bez długoterminowych i potencjalnie poważnych reperkusji w sektorze bankowym i poza nim” — ocenia agencja ratingowa. powiedział zespół ds. strategii.

READ  Organizatorzy Apple Retail Consortium chcą pobierać co najmniej 30 USD za godzinę

„Jeszcze zanim presja ze strony banków stała się widoczna, spodziewaliśmy się dalszego osłabienia globalnych warunków kredytowych w 2023 r. w wyniku bardzo wysokich stóp procentowych i niższego wzrostu, w tym recesji w niektórych krajach”.

Moody’s zasugerował, że skoro banki centralne nadal zmagają się z inflacją, im dłużej warunki finansowe pozostają napięte, tym większe ryzyko, że „napięcia rozprzestrzenią się poza sektor bankowy, powodując większe szkody finansowe i gospodarcze”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *