Intel wydaje 33 miliardy dolarów w Niemczech na przełomową ekspansję

  • Posunięcie to jest największą w historii inwestycją zagraniczną w Niemczech
  • Intel otrzymuje 10 miliardów euro wsparcia od Niemiec – Masdar
  • Posunięcie to podkreśla wysiłki Berlina mające na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestycji
  • W efekcie powstaną dziesiątki tysięcy miejsc pracy – Intel
  • Akcje Intela wzrosły o 0,4% we Frankfurcie

Amerykańska firma Intel poinformowała dzisiaj, w poniedziałek, że Intel zainwestuje w Niemczech ponad 30 miliardów euro (33 miliardy dolarów) w ramach swoich wysiłków na rzecz ekspansji w Europie, co stanowi największą inwestycję Intela. Zagraniczna firma w największej gospodarce w Europie.

Osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała, że ​​umowa na budowę dwóch flagowych fabryk półprzewodników we wschodnim mieście Magdeburg obejmuje 10 miliardów euro niemieckich dotacji.

Dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger, wyraził wdzięczność niemieckiemu rządowi i krajowi związkowemu Saksonia-Anhalt, w którym znajduje się Magdeburg, za „urzeczywistnienie wizji tętniącego życiem, zrównoważonego i wiodącego przemysłu półprzewodników w Niemczech i Unii Europejskiej”.

Pod przywództwem Gelsingera Intel zainwestował miliardy w budowę fabryk na trzech kontynentach, aby odzyskać dominację w branży chipów i lepiej konkurować z rywalami AMD (AMD.O), Nvidią (NVDA.O) i Samsungiem (005930.KS).

Transakcja w Niemczech będzie trzecią dużą inwestycją Intela w ciągu czterech dni. W piątek ujawnił plany budowy fabryki chipów o wartości 4,6 miliarda dolarów w Polsce będącej członkiem UE, a Izrael powiedział w niedzielę, że Intel wyda tam fabrykę o wartości 25 miliardów dolarów.

Oczekuje się, że globalnie produkcja półprzewodników stanie się branżą wartą bilion dolarów do 2030 r., z 600 miliardów dolarów w 2021 r., według McKinsey.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa próbują przyciągnąć dużych graczy przemysłowych kombinacją dotacji rządowych i korzystnych przepisów, podczas gdy Niemcy obawiają się utraty atrakcyjności jako miejsca do inwestowania.

Rząd w Berlinie inwestuje miliardy euro w dotacje, aby przyciągnąć firmy technologiczne, w obliczu rosnących obaw o kruchość łańcucha dostaw i zależność od Korei Południowej i Tajwanu w zakresie chipów.

READ  Amazon oferuje głębsze rabaty w Prime Day dla nerwowych amerykańskich kupujących

„Dzisiejsza umowa jest ważnym krokiem dla Niemiec jako zakładu produkcji zaawansowanych technologii – i dla naszej elastyczności” – powiedział w poniedziałek kanclerz Olaf Scholz.

„Dzięki tej inwestycji technicznie doganiamy najlepsze światowe technologie i poszerzamy własne możliwości w zakresie produkcji mikroczipów i rozwoju ekosystemów”.

Atrakcyjna witryna

Berlin rozmawia również z tajwańską firmą TSMC (2330.TW) i szwedzkim producentem akumulatorów do samochodów elektrycznych Northvolt na temat rozpoczęcia produkcji w Niemczech, po tym jak przekonał już Teslę (TSLA.O) do zbudowania tam swojej pierwszej europejskiej gigantycznej fabryki.

Notowane we Frankfurcie akcje Intela wzrosły o 0,4% o godzinie 14:19 GMT.

Poniedziałkowa umowa obejmuje to, co według Intela jest zwiększonym wsparciem rządowym, w tym zachętami, odzwierciedlającymi rozszerzony zakres projektu od czasu jego pierwszego ogłoszenia w marcu 2022 r.

Początkowo Intel chciał zainwestować 17 miliardów euro w fabrykę w Magdeburgu, czyli kwotę, która prawie się podwoiła do ponad 30 miliardów.

„To pokazuje, że Niemcy są bardzo atrakcyjną lokalizacją. Gramy w czołówce globalnej konkurencji, zapewniając trwałe miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników i tworząc wartość” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck.

Intel poinformował, że pierwszy zakład w Magdeburgu ma rozpocząć działalność 4-5 lat po zatwierdzeniu pakietu wsparcia przez Komisję Europejską.

Amerykański producent chipów powiedział, że w pierwszym rozszerzeniu zostanie utworzonych około 7000 miejsc pracy, oprócz około 3000 miejsc pracy w zaawansowanych technologiach w firmie Intel i dziesiątkach tysięcy innych w całej branży.

W zeszłym roku Intel ogłosił plany budowy dużego kompleksu układów scalonych w Niemczech oraz obiektów w Irlandii i Francji, starając się skorzystać z łatwiejszych zasad finansowania i wsparcia ze strony Komisji Europejskiej. Unia Europejska stara się zmniejszyć swoją zależność od dostaw chipów z USA i Azji.

Gelsinger powiedział Reuterowi w piątek, że różnica między tym, co Niemcy oferowały wsparcie, a tym, czego potrzebował Intel, jest bardzo duża, ale powiedział, że spodziewa się porozumienia, dodając, że jego żądaniem było, aby koszty były konkurencyjne.

READ  Google zwalnia inżyniera oprogramowania, który twierdził, że jego chatbot AI jest świadomy

„Straciliśmy ten przemysł na rzecz Azji, musimy być konkurencyjni, jeśli chcemy go przywrócić” – powiedział.

(1 $ = 0,9150 euro)

Pisanie przez Christopha Steitza; Montaż przez Rachel Moore, Jason Neely, Sharon Singleton i Kathryn Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Subanta Mukherjee

Thomsona Reutera

Supantha jest liderem w zakresie technologii i komunikacji w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i 5G. Od około 18 lat pracuje jako dziennikarz. Dołączył do agencji Reuters w 2006 roku i zajmował się wieloma dziedzinami, od sektora finansowego po technologię. Mieszka w Sztokholmie w Szwecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *