Intel wydaje 33 miliardy dolarów w Niemczech na przełomową ekspansję

  • Posunięcie to jest największą w historii inwestycją zagraniczną w Niemczech
  • Intel otrzymuje 10 miliardów euro wsparcia od Niemiec – Masdar
  • Posunięcie to podkreśla wysiłki Berlina mające na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestycji
  • W efekcie powstaną dziesiątki tysięcy miejsc pracy – Intel
  • Akcje Intela wzrosły o 0,4% we Frankfurcie

Amerykańska firma Intel poinformowała dzisiaj, w poniedziałek, że Intel zainwestuje w Niemczech ponad 30 miliardów euro (33 miliardy dolarów) w ramach swoich wysiłków na rzecz ekspansji w Europie, co stanowi największą inwestycję Intela. Zagraniczna firma w największej gospodarce w Europie.

Osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała, że ​​umowa na budowę dwóch flagowych fabryk półprzewodników we wschodnim mieście Magdeburg obejmuje 10 miliardów euro niemieckich dotacji.

Dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger, wyraził wdzięczność niemieckiemu rządowi i krajowi związkowemu Saksonia-Anhalt, w którym znajduje się Magdeburg, za „urzeczywistnienie wizji tętniącego życiem, zrównoważonego i wiodącego przemysłu półprzewodników w Niemczech i Unii Europejskiej”.

Pod przywództwem Gelsingera Intel zainwestował miliardy w budowę fabryk na trzech kontynentach, aby odzyskać dominację w branży chipów i lepiej konkurować z rywalami AMD (AMD.O), Nvidią (NVDA.O) i Samsungiem (005930.KS).

Transakcja w Niemczech będzie trzecią dużą inwestycją Intela w ciągu czterech dni. W piątek ujawnił plany budowy fabryki chipów o wartości 4,6 miliarda dolarów w Polsce będącej członkiem UE, a Izrael powiedział w niedzielę, że Intel wyda tam fabrykę o wartości 25 miliardów dolarów.

Oczekuje się, że globalnie produkcja półprzewodników stanie się branżą wartą bilion dolarów do 2030 r., z 600 miliardów dolarów w 2021 r., według McKinsey.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa próbują przyciągnąć dużych graczy przemysłowych kombinacją dotacji rządowych i korzystnych przepisów, podczas gdy Niemcy obawiają się utraty atrakcyjności jako miejsca do inwestowania.

Rząd w Berlinie inwestuje miliardy euro w dotacje, aby przyciągnąć firmy technologiczne, w obliczu rosnących obaw o kruchość łańcucha dostaw i zależność od Korei Południowej i Tajwanu w zakresie chipów.

READ  Adani China powraca z noworocznego handlu CSI 300 w Nowej Zelandii

„Dzisiejsza umowa jest ważnym krokiem dla Niemiec jako zakładu produkcji zaawansowanych technologii – i dla naszej elastyczności” – powiedział w poniedziałek kanclerz Olaf Scholz.

„Dzięki tej inwestycji technicznie doganiamy najlepsze światowe technologie i poszerzamy własne możliwości w zakresie produkcji mikroczipów i rozwoju ekosystemów”.

Atrakcyjna witryna

Berlin rozmawia również z tajwańską firmą TSMC (2330.TW) i szwedzkim producentem akumulatorów do samochodów elektrycznych Northvolt na temat rozpoczęcia produkcji w Niemczech, po tym jak przekonał już Teslę (TSLA.O) do zbudowania tam swojej pierwszej europejskiej gigantycznej fabryki.

Notowane we Frankfurcie akcje Intela wzrosły o 0,4% o godzinie 14:19 GMT.

Poniedziałkowa umowa obejmuje to, co według Intela jest zwiększonym wsparciem rządowym, w tym zachętami, odzwierciedlającymi rozszerzony zakres projektu od czasu jego pierwszego ogłoszenia w marcu 2022 r.

Początkowo Intel chciał zainwestować 17 miliardów euro w fabrykę w Magdeburgu, czyli kwotę, która prawie się podwoiła do ponad 30 miliardów.

„To pokazuje, że Niemcy są bardzo atrakcyjną lokalizacją. Gramy w czołówce globalnej konkurencji, zapewniając trwałe miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników i tworząc wartość” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck.

Intel poinformował, że pierwszy zakład w Magdeburgu ma rozpocząć działalność 4-5 lat po zatwierdzeniu pakietu wsparcia przez Komisję Europejską.

Amerykański producent chipów powiedział, że w pierwszym rozszerzeniu zostanie utworzonych około 7000 miejsc pracy, oprócz około 3000 miejsc pracy w zaawansowanych technologiach w firmie Intel i dziesiątkach tysięcy innych w całej branży.

W zeszłym roku Intel ogłosił plany budowy dużego kompleksu układów scalonych w Niemczech oraz obiektów w Irlandii i Francji, starając się skorzystać z łatwiejszych zasad finansowania i wsparcia ze strony Komisji Europejskiej. Unia Europejska stara się zmniejszyć swoją zależność od dostaw chipów z USA i Azji.

Gelsinger powiedział Reuterowi w piątek, że różnica między tym, co Niemcy oferowały wsparcie, a tym, czego potrzebował Intel, jest bardzo duża, ale powiedział, że spodziewa się porozumienia, dodając, że jego żądaniem było, aby koszty były konkurencyjne.

READ  Członkostwo będzie wkrótce wymagane w jadalni?

„Straciliśmy ten przemysł na rzecz Azji, musimy być konkurencyjni, jeśli chcemy go przywrócić” – powiedział.

(1 $ = 0,9150 euro)

Pisanie przez Christopha Steitza; Montaż przez Rachel Moore, Jason Neely, Sharon Singleton i Kathryn Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Subanta Mukherjee

Thomsona Reutera

Supantha jest liderem w zakresie technologii i komunikacji w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i 5G. Od około 18 lat pracuje jako dziennikarz. Dołączył do agencji Reuters w 2006 roku i zajmował się wieloma dziedzinami, od sektora finansowego po technologię. Mieszka w Sztokholmie w Szwecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *