TOKIO (AP) – Odrzutowiec pasażerski i samolot Japońskiej Straży Przybrzeżnej zderzyły się we wtorek na pasie startowym lotniska Haneda w Tokio i stanęły w płomieniach, zabijając pięć osób na pokładzie mniejszego samolotu – podają urzędnicy.
Minister transportu Tetsu Saito potwierdził, że wszystkie 379 osób na pokładzie lotu JAL-516 Japan Airlines bezpiecznie opuściło samolot, zanim samolot się zapalił. Saito powiedział, że pilot samolotu Straży Przybrzeżnej uciekł, ale pięciu członków załogi zginęło.
Wtorkowy wypadek był pierwszym poważnym uszkodzeniem jednego z najnowszych dużych samolotów pasażerskich Airbus A350 w branży. Do komercyjnych lotów wszedł w 2015 r. Airbus zapowiedział w oświadczeniu, że wyśle specjalistów do pomocy władzom Japonii i Francji oraz że samolot został dostarczony Japan Airlines pod koniec 2021 r.
Minister transportu powiedział, że samolot A350 wystartował z lotniska Shin Chitose niedaleko miasta Sapporo.
Rzecznik Straży Przybrzeżnej Yoshinori Yanagishima powiedział, że samolot Bombardier Dash-8 z bazy w Haneda miał udać się do Niigata, aby dostarczyć pomoc mieszkańcom dotkniętym tajfunem. Śmiertelne trzęsienie ziemi W okolicy w poniedziałek. Silnik turbośmigłowy Dash-8 jest szeroko stosowany w lotach krótkodystansowych i pasażerskich.
Zastępca dowódcy Straży Przybrzeżnej Yoshio Seguchi powiedział reporterom, że pilot Straży Przybrzeżnej poinformował swoją bazę, że jego samolot eksplodował po zderzeniu z samolotem komercyjnym.
Shigenori Hiraoka, szef Biura Lotnictwa Cywilnego w Ministerstwie Transportu, powiedział, że do kolizji doszło, gdy samolot JAL wylądował na jednym z czterech pasów startowych Hanedy, gdzie samolot Straży Przybrzeżnej przygotowywał się do startu. Urzędnicy ds. bezpieczeństwa transportu analizowali kontakt między urzędnikami kontroli lotów a obydwoma samolotami i planowali przesłuchać urzędników JAL w celu ustalenia przyczyny kolizji.
Hiraoka pochwalił JAL za „podjęcie odpowiednich środków” w celu bezpiecznej ewakuacji wszystkich pasażerów i członków załogi.
„W ciągu kilku minut cała kabina wypełniła się dymem” – powiedział szwedzkiej gazecie Aftonbladet 17-letni Szwed Anton Deby, pasażer samolotu Japan Airlines. Rzuciliśmy się na ziemię. Potem otworzyły się drzwi awaryjne i rzuciliśmy się na nie.
„Dym w kabinie szczypał jak cholera. To było piekło. Nie mieliśmy pojęcia, dokąd jedziemy, więc wybiegliśmy na pole. Panował chaos” – dodała Debbie.
Inny pasażer powiedział telewizji NHK, że stewardessy zachowywały się spokojnie i poprosił wszystkich, aby zostawili bagaże, po czym zgasły wszystkie światła, a temperatura w kabinie zaczęła rosnąć. Pasażerka powiedziała, że obawiała się, że nie wyjdzie z samolotu żywa.
Minister transportu powiedział, że urzędnicy dokładają wszelkich starań, aby zapobiec opóźnieniom w dostawie materiałów pomocowych i innych działaniach na dotknięty obszar. Władze odpowiedzialne za transport poinformowały, że trzy pozostałe pasy startowe lotniska zostały ponownie otwarte.
Haneda to najbardziej ruchliwe z dwóch głównych lotnisk obsługujących stolicę Japonii, obsługujące wiele lotów międzynarodowych i międzykontynentalnych. Jest szczególnie preferowany przez osoby podróżujące służbowo ze względu na bliskość centralnych części miasta.
Dwusilnikowy, dwukadłubowy samolot A350 jest używany przez wiele międzynarodowych linii lotniczych obsługujących loty długodystansowe. Według Airbusa w użyciu jest ponad 570 samolotów.
Według strony internetowej Japan Airlines eksploatują 16 samolotów A350-900. Niedawno ogłosiła szczegóły dotyczące 13 nowszych samolotów A350-1000, które planuje wprowadzić do służby, twierdząc, że po prawie 20 latach stanie się „nowym liderem w usługach międzynarodowych”. Pierwszy z tych samolotów przybył kilka tygodni temu i miał lecieć na trasie Haneda–Nowy Jork JFK.
Grupa handlowa Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Powietrznego oświadczyła na platformie mediów społecznościowych X, że jest myślami z osobami na pokładach obu samolotów i stwierdziła, że „ostatnie dwa dni były trudne dla Japonii”.
___
Yamaguchi relacjonował z Kioto w Japonii. Adam Schreck w Osace w Japonii i Jan M. Olsen w Kopenhadze w Danii wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.