Chiny sprzeciwiają się roszczeniom terytorialnym Japonii do spornych wód na Morzu Wschodniochińskim

BEIJING (Reuters) – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin w czwartek odpowiedziało na roszczenia terytorialne Japonii dotyczące spornych wód na Morzu Wschodniochińskim, nazywając ten ruch „poważnym naruszeniem” suwerenności Chin.

„Okręty chińskiej straży przybrzeżnej przeprowadziły działania porządkowe na miejscu zgodnie z prawem, jest to uzasadniony środek ochrony chińskiej suwerenności” – powiedział dziennikarzom rzecznik Wang Wenbin podczas regularnej konferencji prasowej.

Wang wygłosił uwagi w odpowiedzi na pytanie dotyczące japońskiej straży przybrzeżnej, która stwierdziła, że ​​statki chińskiej straży przybrzeżnej naruszyły wody terytorialne Japonii wokół spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim.

Zarówno Chiny, jak i Japonia zajmują ten obszar, który od dawna stanowi punkt sporny w stosunkach dwustronnych. Chiny nazywają wyspy Diaoyu, podczas gdy Japonia nazywa je Senkaku.

Chińska straż przybrzeżna poinformowała w środę, że wpłynęła na wody wokół spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim, aby przeciwdziałać temu, co określiła jako wtargnięcie japońskich statków na chińskie wody terytorialne.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Rzecznik chińskiej policji morskiej Gan Yu powiedział w oświadczeniu, że statki straży przybrzeżnej wpłynęły na wody rzeki Diaoyu w „patrolu ochrony praw naturalnych”, określając to jako „rutynowe posunięcie”.

„(Jest to również) silny środek zaradczy wobec ingerencji strony japońskiej jednego jachtu i kilku statków patrolowych na naszych wodach terytorialnych” – powiedział Gan, ale nie określił żadnego incydentu.

Chińska straż przybrzeżna poinformowała pod koniec stycznia, że ​​Shinsei Maru i cztery inne japońskie jednostki nielegalnie wpłynęły na wody terytorialne wysp Diaoyu, zanim jednostki chińskiej straży przybrzeżnej zawróciły.

W czwartek premier Japonii Fumio Kishida zorganizuje szczyt z prezydentem Korei Południowej Yoon Sok Yulem w Tokio, pierwszym takim spotkaniem w Japonii od ponad dekady, w czasie, gdy Stany Zjednoczone mają nadzieję, że sąsiedzi mogą utworzyć zjednoczony szczyt. front przeciwko Pekinowi.

READ  Król Karol, William wita życzliwych w kolejce królowej

(Raport Eduardo Baptisty i pekińskiego newsroomu; montaż: Toby Chopra i Christina Fincher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *