- Napisane przez Douga Faulknera i Alexa Smitha
- wiadomości BBC
Tłumy zebrały się w miejscu dzieła sztuki w północnym Londynie, uważanego za dzieło ulicznego artysty Banksy’ego.
Mural, czyli kropelka zielonej farby natryskiwana na ścianę za drzewem przyciętym tak, by przypominała liście, a obok niej szablon przedstawiający osobę trzymającą wąż ciśnieniowy, pojawił się w niedzielę.
Artysta na razie nie potwierdził, że jest to jedno z jego dzieł.
Jeden z mieszkańców mieszkający w Finsbury Park powiedział, że jest „dumny i szczęśliwy”, że wybrano ich ulicę.
„To osobista wiadomość dla nas, mieszkańców. Jesteśmy bardzo dumni” – powiedziała Wanga Sellers, mieszkająca kilka domów dalej od muralu.
Do zdarzenia doszło w niedzielę rano na Hornsey Road w Finsbury Park w północnym Londynie.
„Moim zdaniem wygląda to na martwy pewnik” – stwierdził.
„Ale jak zawsze w przypadku Banksy’ego, nigdy nie można do końca wiedzieć, dopóki nie przyzna się, że umieścił to na swojej stronie internetowej”.
Nieuchwytny artysta oficjalnie potwierdza swoje dzieło, publikując zdjęcia na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych – coś, co nie miało jeszcze miejsca w przypadku Finsbury Tree. BBC skontaktowało się z zespołem Banksy'ego w celu uzyskania komentarza.
Twórca filmów dokumentalnych Peck stwierdził jednak, że grafika „z pewnością nosi wszystkie cechy” Banksy’ego.
„Zastosowałem odpowiednie techniki i zdecydowanie ma on łatwy do zrozumienia przekaz, bardzo sprytne umiejscowienie i naprawdę robi wrażenie w chwili, gdy go zobaczysz”.
Dodał: „Przesłanie jest jasne”. „Natura zmaga się z trudnościami i od nas zależy, czy pomożemy jej ponownie odrosnąć”.
„Jeśli cofniemy się do początków jego pracy, zawsze szukał czegoś, co mógłby zrobić przy minimalnym wysiłku, aby coś wyglądało naprawdę fajnie” – powiedział Beck.
Dodał, że mural – „duży, tętniczy spray zielonej farby” na białej ścianie, któremu towarzyszą „klasyczne szablony w stylu Banksy’ego” – został prawdopodobnie wykonany przy użyciu węża ciśnieniowego lub gaśnicy.
W zielonym kolorze farby wykorzystano zapałki, których Rada Islington użyła do oznakowania lokalnej okolicy, co – zdaniem Becka – pokazało dbałość Banksy’ego o szczegóły.
„Kiedy się cofasz, wydaje się, że drzewo ożyło, ale w wyjątkowo fałszywy i sztuczny sposób.
Powiedział: „Jest już wiosna i to drzewo powinno kwitnąć liśćmi, ale Banksy musiał przejeżdżać obok na rowerze i pomyślał, jak żałośnie to wygląda”.
„Więc w Dzień Świętego Patryka wziął dokładnie tę samą zieleń, której władze Islington używają na swoich znakach ulicznych, i za pomocą węża ciśnieniowego lub gaśnicy spryskał liście z powrotem na nieco zniszczoną ścianę za nim”.
W programie Today w BBC Radio 4 Beck powiedział, że włączając drzewo do dzieła sztuki, artysta „rozwiązał wyłaniający się problem” osób próbujących ukraść pracę Banksy'ego.
„Nie sądzę, żeby ktokolwiek był w stanie to wyciąć… Jak zamierzasz ukraść drzewo?”
Mural wzbudził duże zainteresowanie w weekend, a w niedzielne popołudnie „dużo ludzi spacerowało” – powiedział Beck.. „Wszyscy są bardzo podekscytowani”.
Oglądając sztukę, spotkał radną Islington Florę Williamson, gdy ta prowadziła akwizycję.
Pani Williamson stwierdziła, że „niesamowite” jest posiadanie dzieła Banksy’ego „w środku mieszkań socjalnych, w jednej z najbiedniejszych części miasta”.
„Myślę, że dodaje to emocji i kultury oraz ożywia ten obszar” – powiedziała.
Beck powiedział, że w miejscach takich jak Port Talbot i Norfolk często można było zaobserwować „efekt Banksy’ego”, gdy pojawiały się tam dzieła sztuki, a ludzie spieszyli się, aby zrobić zdjęcia muralom.
Według Anny O'Neill z londyńskiego radia BBC, dzieło sztuki nadal „wywoływało prawdziwe zamieszanie” w poniedziałkowy poranek, gdzie w dowolnym momencie dzieło oglądało co najmniej 30 osób.
Jedna z nich, mieszkanka Finsbury Park, Eileen, powiedziała, że kiedy w niedzielę po raz pierwszy przeszła obok muralu, od razu pomyślała: „To musi być obraz Banksy’ego”.
Lydia Guerra, mieszkanka przy Hornsey Road, stwierdziła, że „czuła się zaszczycona, że wybrał naszą ulicę”.
„To niesamowite… Wiedzieliśmy, że musimy przyjechać i zobaczyć się z nim tak szybko, jak to możliwe”.
Tymczasem prowadząca podcast Sally Flatman powiedziała, że przyszła zobaczyć dzieło sztuki po tym, jak usłyszała o nim w radiu.
„Dla mnie świadczy to o tym, jak ważne są przestrzenie zielone i jak potrzebujemy ich więcej na obszarach miejskich”.
Po ukazaniu się dzieła miejscowi zamieścili także wpisy w mediach społecznościowych.
Jeden z nich powiedział: „Banksy przyszedł z dnia na dzień i teraz czynsz drastycznie wzrośnie”.
Inny powiedział: „Jestem dumny z nowych kierowników nowego dzieła Banksy’ego w Finsbury Park… Obudziłem się dziś rano i znalazłem to na boku mieszkania”.
„Guru Internetu. Przedsiębiorca. Znawca muzyki. Przyjazny ewangelista kawy”.