Ustalono, że przodek krokodyla ma 215 milionów lat i był starszy od dinozaurów

Aetozaury to gatunek gadów żyjący w okresie triasu.

Niedawna identyfikacja skamieniałości gatunku starożytnych, ciężko opancerzonych przodków krokodyli, znanych jako aetozaury, pozwala wejrzeć w nasz świat sprzed 215 milionów lat.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin i opublikowali w czasopiśmie Zapis anatomiczny Na początku tego roku ogłoszono nowy gatunek aetozaura: Garzapelta muelleri.

Zdaniem badaczy, aetozaury to gatunek podobny do współczesnych krokodyli, który żył w okresie triasu, 229–200 milionów lat temu, który poprzedzał okres jurajski, zauważając również, że skamieniałości aetozaurów odkryto na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy i Australii . .

Według naukowców skamieniały pancerz grzbietowy Garzapelty muelleri – twarde, pancerne poszycie pokrywające jego grzbiet – jest ukończony w 70%, a duże fragmenty od szyi i ramion po koniec ogona są nienaruszone.

Powiedział William Reyes, doktorant w UT Jackson School of Geosciences, który kierował badaniem opublikowanym w styczniu. Phys.org W poniedziałek wyniki są niezwykłe, ponieważ „zwykle można znaleźć bardzo ograniczony materiał”.

Jak wynika z badań, zewnętrzna część szkieletu Garzapelty nazywana jest osteodermą i składa się z twardych, skalistych płytek i zakrzywionych modzeli, wykonanych z kości.

„Weź współczesnego krokodyla i zamień go w pancernika” – powiedział Reyes publikacji, opisując starożytne stworzenie.

Badanie wykazało, że skamieniałości garzapelty pochodzą sprzed 215 milionów lat i że gatunek ten był w dużej mierze mięsożerny, co kontrastuje ze swoim współczesnym kuzynem, mięsożernym krokodylem.

Nazwa Garzapelta muelleri nawiązuje do hrabstwa Garza w północno-zachodnim Teksasie, gdzie odkryto skamieniałość, natomiast „pelta” to łacińskie słowo oznaczające zbroję i odnosi się do przypominającej zbroję skorupy tego gatunku. Druga połowa nazwy, Mullerian, nawiązuje do Billa Mullera, paleontologa, który jako pierwszy odkrył skamieniały szkielet aetozaura.

READ  Naukowcy stworzyli czarną dziurę w laboratorium, a potem zaczęła świecić: ScienceAlert

Aby ustalić, czy Garzapelta jest w rzeczywistości nowym gatunkiem aetozaura, naukowcy porównali szkielet ze szkieletami podobnych starożytnych aetozaurów.

„Pancerz G. muelleri wykazuje uderzający stopień podobieństwa między pancerzem paratipotoracyny Rioarriba suchus chamaensis i suchusem desmato” – stwierdzili naukowcy w badaniu.

Jednak według badań unikalne cechy szkieletu Garzapelty, od utworzenia płytek osteodermy po charakterystyczne ślady i wypukłości na kościach tego gatunku, wyraźnie odróżniają go od jego krewnych aetozaurów.

„Zaobserwowano już wcześniej zbieżność osteoderm z odlegle spokrewnionymi aetozaurami, ale zbroja Garzapelta muelleri jest tego najlepszym przykładem i pokazuje w naszych analizach filogenetycznych zakres, w jakim może to wystąpić, oraz problemy, jakie powoduje” – powiedział Reyes Phys.org . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *