Ustalono, że przodek krokodyla ma 215 milionów lat i był starszy od dinozaurów

Aetozaury to gatunek gadów żyjący w okresie triasu.

Niedawna identyfikacja skamieniałości gatunku starożytnych, ciężko opancerzonych przodków krokodyli, znanych jako aetozaury, pozwala wejrzeć w nasz świat sprzed 215 milionów lat.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin i opublikowali w czasopiśmie Zapis anatomiczny Na początku tego roku ogłoszono nowy gatunek aetozaura: Garzapelta muelleri.

Zdaniem badaczy, aetozaury to gatunek podobny do współczesnych krokodyli, który żył w okresie triasu, 229–200 milionów lat temu, który poprzedzał okres jurajski, zauważając również, że skamieniałości aetozaurów odkryto na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy i Australii . .

Według naukowców skamieniały pancerz grzbietowy Garzapelty muelleri – twarde, pancerne poszycie pokrywające jego grzbiet – jest ukończony w 70%, a duże fragmenty od szyi i ramion po koniec ogona są nienaruszone.

Powiedział William Reyes, doktorant w UT Jackson School of Geosciences, który kierował badaniem opublikowanym w styczniu. Phys.org W poniedziałek wyniki są niezwykłe, ponieważ „zwykle można znaleźć bardzo ograniczony materiał”.

Jak wynika z badań, zewnętrzna część szkieletu Garzapelty nazywana jest osteodermą i składa się z twardych, skalistych płytek i zakrzywionych modzeli, wykonanych z kości.

„Weź współczesnego krokodyla i zamień go w pancernika” – powiedział Reyes publikacji, opisując starożytne stworzenie.

Badanie wykazało, że skamieniałości garzapelty pochodzą sprzed 215 milionów lat i że gatunek ten był w dużej mierze mięsożerny, co kontrastuje ze swoim współczesnym kuzynem, mięsożernym krokodylem.

Nazwa Garzapelta muelleri nawiązuje do hrabstwa Garza w północno-zachodnim Teksasie, gdzie odkryto skamieniałość, natomiast „pelta” to łacińskie słowo oznaczające zbroję i odnosi się do przypominającej zbroję skorupy tego gatunku. Druga połowa nazwy, Mullerian, nawiązuje do Billa Mullera, paleontologa, który jako pierwszy odkrył skamieniały szkielet aetozaura.

READ  NASA przesuwa datę kolejnej próby uruchomienia Artemidy

Aby ustalić, czy Garzapelta jest w rzeczywistości nowym gatunkiem aetozaura, naukowcy porównali szkielet ze szkieletami podobnych starożytnych aetozaurów.

„Pancerz G. muelleri wykazuje uderzający stopień podobieństwa między pancerzem paratipotoracyny Rioarriba suchus chamaensis i suchusem desmato” – stwierdzili naukowcy w badaniu.

Jednak według badań unikalne cechy szkieletu Garzapelty, od utworzenia płytek osteodermy po charakterystyczne ślady i wypukłości na kościach tego gatunku, wyraźnie odróżniają go od jego krewnych aetozaurów.

„Zaobserwowano już wcześniej zbieżność osteoderm z odlegle spokrewnionymi aetozaurami, ale zbroja Garzapelta muelleri jest tego najlepszym przykładem i pokazuje w naszych analizach filogenetycznych zakres, w jakim może to wystąpić, oraz problemy, jakie powoduje” – powiedział Reyes Phys.org . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *