Dziwne ale prawdziwe
To na nowo zdefiniowało połączenia międzymiastowe.
Ziemia właśnie otrzymała transmisję laserową z rekordowego świata (i prawdopodobnie wszechświata) oddalonego o 140 milionów mil, co może mieć poważne konsekwencje dla przyszłości podróży kosmicznych.
Jednak te komunikaty nie miały pochodzenia pozaziemskiego: w rzeczywistości zostały wysłane przez należącą do NASA sondę kosmiczną Psyche, która obecnie znajduje się w odległości około 1,5 odległości między Ziemią a Słońcem.
„To ważny kamień milowy w projekcie, ponieważ pokazuje, w jaki sposób komunikacja optyczna może współpracować z systemem komunikacji radiowej statku kosmicznego” – powiedziała Meera Srinivasan, kierownik operacyjny projektu w Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii. – stwierdził w oświadczeniu.
Przełomu tego dokonano dzięki zastosowaniu funkcji Psyche zwanej Deep Space Optical Communications, w skrócie DSOC, będącej jednym z kilku zadań, które robot wykonuje za każdym razem. stronie internetowej Space.com. Jego głównym zadaniem jest zbadanie 16 Psyche, asteroidy o wartości 100 000 biliardów dolarów, od której wzięła swoją nazwę.
NASA chciała pokazać, że komunikację laserową można nawiązać na odległości międzygwiezdne, umożliwiając szerokopasmową i znacznie szybszą komunikację – 10 do 100 razy szybszą niż obecnie dostępna – między ludźmi a sondami wysyłanymi w przestrzeń kosmiczną.
Osiągnięcie to miało szczególne znaczenie, ponieważ oprócz przesłania komunikatu laserowego na rekordową odległość NASA była w stanie przekazać także rzeczywiste dane zebrane ze statku kosmicznego.
„Dostarczyliśmy około 10 minut zduplikowanych danych ze statku kosmicznego” – wyjaśnił Srinivasan. „Do tego czasu wysyłaliśmy dane testowe i diagnostyczne naszymi łączami w dół z Psyche”.
Warto dodać, że w listopadzie ubiegłego roku Psyche została wysłana na Ziemię z odległości 16 milionów mil, ale zawierała wstępnie załadowane dane testowe i nie zawierała żadnych „prawdziwych” informacji.
Była to kulminacja serii komunikatów wysłanych przez sondę od czasu jej wystrzelenia 13 października na pokładzie ciężkiej rakiety SpaceX Falcon.
Podczas poprzedniej wersji beta w grudniu Psyche przesyłała dane z odległości 30 milionów mil z maksymalną szybkością systemową wynoszącą 267 megabitów na sekundę.
Ta korespondencja, zawierająca materiał filmowy przedstawiający pomarańczowego kota o imieniu Taters, dotarła na Ziemię w nieco ponad półtorej minuty, co odpowiada prędkości szerokopasmowego Internetu.
Dla kontrastu, najnowsza transmisja DSOC miała tylko 25 Mbitów. Wynika to z faktu, że Psyche znajdowała się siedem razy dalej, co zmniejszało prędkość, z jaką mógł wysyłać i odbierać wiadomości.
Jak czytamy w oświadczeniu, pomimo stosunkowo małej prędkości przysłoniło to cel projektu, jakim było „wykazanie możliwości osiągnięcia co najmniej 1 Mb/s na tej odległości”.
Ten przełomowy moment daje wgląd w to, w jaki sposób statki kosmiczne „mogłyby wykorzystać komunikację optyczną do wsparcia kolejnego gigantycznego skoku ludzkości: wysłania ludzi na Marsa” – napisała NASA.
Psyche ma oblecieć Czerwoną Planetę do 2026 r., a następnie polecieć w stronę swojego głównego celu, Psyche 16, która powinna dotrzeć do 2029 r.
Podobnie jak w przypadku pierwszych pionierów poszukujących Przejścia Północno-Zachodniego, celem jest mapowanie ostatniej granicy El Dorado, która zawiera wystarczającą ilość metali szlachetnych, aby załamać rynek złota.
Załaduj więcej…
{{#isDisplay}}
{{/isDisplay}}{{#isAniviewVideo}}
{{/isAniviewVideo}}{{#isSRVideo}}
{{/isSRVideo}}
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.