Uli Hakur Myrdal / Climworks
Fabryka Climeworks Mammoth w Hellisheiði na Islandii rozpoczęła działalność 8 maja.
CNN
—
„Największa fabryka świata” przeznaczona dla Pochłania zanieczyszczenia powstałe w wyniku ogrzewania planety Wyłonił się z atmosfery niczym gigantyczna próżnia i w środę rozpoczął pracę na Islandii.
„Mamut” to druga reklama Bezpośrednie przechwytywanie powietrza Szwajcarska firma Climeworks otworzyła w kraju fabrykę, która jest dziesięciokrotnie większa od swojej poprzedniczki Orca, która rozpoczęła działalność w 2021 roku.
Bezpośrednie wychwytywanie powietrza (DAC) to technologia przeznaczona do wychwytywania powietrza i usuwania dwutlenku węgla za pomocą środków chemicznych. Węgiel można następnie wtłoczyć głęboko pod ziemię, ponownie wykorzystać lub przekształcić w produkty stałe.
Climeworks planuje transportować węgiel pod ziemię, gdzie w naturalny sposób zamieni się on w kamień, trwale zatrzymując węgiel. Współpracuje z islandzką firmą Carbfix w tak zwanym procesie izolacji.
Cała operacja będzie zasilana czystą energią geotermalną występującą w dużych ilościach na Islandii.
Rozwiązania klimatyczne nowej generacji, takie jak DAC, cieszą się coraz większym zainteresowaniem rządów i przemysłu prywatnego, ponieważ ludzie w dalszym ciągu spalają paliwa kopalne. Stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze Osiągnął rekordowy poziom W 2023 r.
Gdy planeta trwa Ogrzać — Z niszczycielem Konsekwencje dla ludzi I Natura Wielu naukowców twierdzi, że oprócz szybkiego ograniczenia zużycia paliw kopalnych, świat musi znaleźć sposoby na usunięcie dwutlenku węgla z atmosfery.
Jednak technologie usuwania węgla, takie jak DAC, nadal budzą kontrowersje. Były krytykowane jako drogie, żądne władzy i niezbyt powszechnie sprawdzone. Niektórzy zwolennicy klimatu obawiają się również, że może to odwrócić uwagę od polityki redukcji paliw kopalnych.
Mówiąc ogólnie o wychwytywaniu dwutlenku węgla, Lily Fore, dyrektor programu gospodarki kopalnej w Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska, stwierdziła, że technologia ta jest „obarczona niepewnością i ryzykiem dla środowiska”.
Claymorex
Modułowa konstrukcja Mammoth umożliwia układanie jednostek w stosy i przenoszenie po zakładzie.
Uli Hakur Myrdal / Climworks
Gigantyczna fabryka Climeworks będzie w końcu w stanie wychwycić 36 000 ton węgla z powietrza.
Climeworks rozpoczęło budowę Mammoth w czerwcu 2022 roku i twierdzi, że jest to największa tego typu fabryka na świecie. Ma modułową konstrukcję i zajmuje powierzchnię 72 caliPojemniki kolekcjonerskie” – Próżnia Części maszyny wychwytują węgiel z powietrza, który można układać jedna na drugiej i łatwo przenosić. Obecnie jest ich 12, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy dodane zostaną kolejne.
Mamut będzie w stanie wyciągnąć z atmosfery 36 tys. ton węgla Według Climeworks firma pracuje na pełnych obrotach. Odpowiada to wycofaniu z dróg około 7800 samochodów benzynowych na rok.
Climeworks nie podało konkretnego kosztu za tonę usuniętego węgla, ale stwierdziło, że jest on bliższy 1000 dolarów za tonę niż 100 dolarów za tonę – co jest powszechnie postrzegane jako kluczowy próg zapewniający przystępną cenowo i opłacalną technologię.
Ponieważ zwiększa wielkość swoich zakładów i obniża koszty, celem jest osiągnięcie poziomu 300–350 dolarów za tonę do 2030 r., a następnie osiągnięcie 100 dolarów za tonę około 2050 r., powiedział Jan Wurtzbacher, współzałożyciel i współzałożyciel Climeworks Call wraz z reporterami.
Stuart Hazeldine, profesor wychwytywania i składowania dwutlenku węgla na Uniwersytecie w Edynburgu, powiedział, że nowa elektrownia stanowi „ważny krok w walce ze zmianami klimatycznymi”. Zwiększy to ilość sprzętu potrzebnego do wychwytywania zanieczyszczeń węglem.
Ostrzegł jednak, że to wciąż niewielka część potrzebnych środków.
Cały sprzęt do usuwania dwutlenku węgla na świecie jest w stanie usunąć jedynie około 0,01 miliona ton metrycznych węgla rocznie, co jest dalekie od 70 milionów ton Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej rok 2030 jest niezbędny do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych.
Istnieją już znacznie większe fabryki DAC-ów, nad którymi pracują inne firmy. Na przykład Stratos, obecnie budowany w Teksasie, jest przeznaczony do demontażu ton węgla rocznieWedług Occidental Oil Company, która stoi za fabryką.
Ale może być haczyk. Occidental twierdzi, że wychwycony węgiel będzie przechowywany w skałach głęboko pod ziemią, ale jego strona internetowa również to zauważa Wykorzystanie wychwyconego węgla przez firmę W procesie zwanym „zwiększonym odzyskiwaniem oleju”. Wiąże się to z wtłaczaniem węgla do odwiertów w celu wypłukania trudno dostępnych pozostałości ropy, co pozwala przedsiębiorstwom zajmującym się paliwami kopalnymi na wydobycie większej ilości ropy ze starych pól naftowych.
Tego rodzaju proces budzi obawy niektórych krytyków, że technologie dekarbonizacji można wykorzystać do przedłużenia produkcji paliw kopalnych.
Jednak dla Climeworks, który nie jest powiązany z firmami zajmującymi się paliwami kopalnymi, technologia ma ogromny potencjał, a firma twierdzi, że ma duże ambicje.
Mammoth to dopiero najnowszy etap planu Climeworks zakładającego zwiększenie dekarbonizacji do 1 miliona ton rocznie do 2030 r. i 1 miliarda ton do 2050 r., powiedział Jan Wurzbacher, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy.
Plany obejmują potencjalne fabryki DAC w Kenia I Zjednoczone państwo.
Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.