Przyrodnia siostra Obamy wystrzeliła gaz łzawiący podczas protestów w Kenii



CNN

Przyrodnia siostra byłego prezydenta USA Baracka Obamy, Emma Obama, została podczas wtorkowego wywiadu na żywo dla CNN policja użyła gazu łzawiącego, protestując przeciwko kontrowersyjnej ustawie o finansowaniu Kenii.

„Nie widzę już, używamy gazu łzawiącego” – powiedział Obama w dramatycznym materiale zarejestrowanym na ziemi przez ekipę CNN.

Obama, kenijsko-brytyjski aktywista, rozmawiał z Larrym Madowem z CNN z grupą młodych protestujących, gdy w Nairobi grupa została użyta gazu łzawiącego.

W Kenii trwają ogólnokrajowe protesty przeciwko proponowanym podwyżkom podatków, których kulminacją było planowane „całkowite zamknięcie” kraju.

W wyniku protestów wywołanych ustawą finansową na rok 2024 obywatele zmobilizowali się pod hasłem „7 dni wściekłości”, gdy naród miał coraz więcej dni niepokojów.

„Jestem tutaj, bo spójrz, co się dzieje. Młodzi Kenijczycy protestują o swoje prawa. Protestują za pomocą flag i transparentów” – powiedział Obama.

Prezydent William Rudo powiedział, że chce porozmawiać z protestującymi i jest z nich „dumny”. Jednak siły bezpieczeństwa zostały oskarżone o uprowadzanie prominentnych Kenijczyków, zwłaszcza tych, których obserwuje się w mediach społecznościowych.

Amnesty International Kenia twierdzi, że bada lokalizację aż 12 osób, które zostały „porwane w środku nocy” przed planowanymi wtorkowymi protestami.

Na liście znajdują się blogerzy, twórcy treści, obrońcy praw człowieka, lekarz i parlamentarzysta, powiedziała CNN dyrektor wykonawcza Amnesty Kenya, Irngng Hotan.

„Jesteśmy przerażeni niektórymi zeznaniami, które usłyszeliśmy w ciągu ostatnich 24 godzin. „Mamy około 12 osób, które w wielu przypadkach zostały zabrane przez osoby umundurowane lub nie” – powiedział Houghton, dodając, że nie otrzymali oni pomocy prawnej, a ich rodziny nie znają miejsca ich pobytu.

„Obecnie jesteśmy świadkami nie tylko porwań, ale także zniknięć” – powiedział.
CNN zwróciło się do kenijskiej policji z prośbą o komentarz.

Stanowisko Kenii nabiera globalnego znaczenia, gdy prezydent USA Joe Biden określił w poniedziałek Kenię jako „głównego sojusznika spoza NATO”, co stanowi pierwszy przypadek osiągnięcia tego statusu przez kraj Afryki Subsaharyjskiej.

READ  Cztery osoby zostały poważnie ranne w wypadku autobusu szkolnego w hrabstwie Magoffin

W maju Biden ogłosił swoją decyzję o wyniesieniu Kenii na to stanowisko, przyjmując w Białym Domu prezydenta Ruto z wielką wizytą państwową z okazji 60. rocznicy stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *