Wysoki rangą urzędnik Rezerwy Federalnej ostrzega, że ​​amerykański bank centralny może być zmuszony do ponownej podwyżki stóp procentowych

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Starszy urzędnik Rezerwy Federalnej poparł dalsze podwyżki stóp procentowych, jeśli inflacja utrzyma się na obecnym poziomie, twierdząc, że imigracja i silny bodziec fiskalny prawdopodobnie sprawią, że ceny w USA będą rosły szybciej niż w innych bogatych gospodarkach.

Michelle Bowman, gubernator Fed i wyborczyni Federal Open Market Committee, która ustala stopy procentowe, stwierdziła, że ​​pozostaje „chętna ponownie podnieść” koszty pożyczek, „jeśli postęp w zakresie inflacji utknie w miejscu lub nawet się odwróci”.

Wypowiedzi Bowmana pojawiły się podczas wtorkowego przemówienia w Londynie i nawiązują do debaty w Rezerwie Federalnej na temat tego, czy bank może rozpocząć obniżki stóp procentowych w tym roku, czy w ogóle przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.

Prezydent Joe Biden włączył gospodarkę i wysiłki na rzecz pokonania inflacji do swojej kampanii reelekcyjnej, a wyborcy są zaniepokojeni rosnącymi kosztami paliwa, żywności i innych towarów, a także oprocentowaniem kredytów hipotecznych.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych wzrosła do ponad 7 procent w 2022 r. w związku z ożywieniem gospodarczym po pandemii Covid-19, co skłoniło Rezerwę Federalną do podniesienia stóp procentowych z niemal zera do 5,25–5,5 procent, najwyższego poziomu od dwóch dekad . Od tego czasu inflacja spadła, ale w kwietniu utrzymała się na poziomie 2,7 procent, powyżej celu banku centralnego wynoszącego 2 procent.

Bowman należy do najbardziej jastrzębich członków FOMC – i nawet ona nie uważała, że ​​podwyżka stóp procentowych w tym roku jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Jednak czterech z 19 urzędników obecnych w komisji ujawniło również na początku tego miesiąca, że ​​nie spodziewa się w tym roku żadnych obniżek stóp procentowych.

Siedmiu innych spodziewa się obniżki o zaledwie ćwierć punktu procentowego, co może spowodować przesunięcie decyzji na ostatnie posiedzenie Fed w grudniu.

READ  Kontrakty terminowe na akcje okazały się nieco dodatnie po tym, jak Dow przekroczył S&P 500, najgorszy miesiąc od marca 2020 r.

Pozostałych ośmiu członków uważa, że ​​prawdopodobne są dwie obniżki stóp procentowych, a kilku członków komisji stwierdziło w zeszłym tygodniu, że istnieją oznaki osłabienia gospodarki amerykańskiej i zanikania presji cenowej.

I jeszcze inwestorzy Zakład Fed dokona obniżki o ćwierć punktu procentowego w połowie września, czyli na ostatnim posiedzeniu banku centralnego przed wyborami.

Jednak Bowman stwierdził, że nadal istnieje „ryzyko wzrostu” dla inflacji – w tym łatwe warunki fiskalne i bodźce rządu federalnego, które „mogą zwiększyć dynamikę popytu, zatrzymując dalszy postęp lub nawet powodując przyspieszenie inflacji”.

Niezależne Biuro Budżetowe Kongresu oczekuje, że deficyt budżetowy USA osiągnie w tym roku 7 procent produkcji kraju.

Bowman powiedział, że zwiększona imigracja może również prowadzić do wyższych kosztów mieszkań, ponieważ budownictwo nie nadąża jeszcze za popytem.

Decyzja Fed o utrzymaniu wyższych stóp procentowych na dłużej zapadła, gdy odpowiednicy z G7, tacy jak Kanada i członkowie strefy euro – Włochy, Niemcy i Francja – zaczęli obniżać koszty pożyczek.

Przemawiając w Londynie Bowman powiedział, że „możliwe” jest, że rozbieżności w strategii między Fed a innymi bankami centralnymi mogą się w nadchodzących miesiącach pogłębić.

„Inflacja i rozwój sytuacji na rynku pracy w USA przebiegały w ostatnich kwartałach inaczej niż w wielu innych rozwiniętych gospodarkach, co prawdopodobnie odzwierciedla bardziej otwartą politykę imigracyjną i znacznie większe bodźce uznaniowe od czasu pandemii” – stwierdziła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *