Los Angeles chce igrzysk olimpijskich „bez samochodów”. Czy miasto kierowców poradzi sobie z tą próbą? | Los Angeles

Los Angeles słynie na całym świecie z korków i niekończących się autostrad. Kiedy więc burmistrz Karen Bass obiecała, że ​​Igrzyska Olimpijskie w 2028 r. będą „imprezami bez samochodów”, wiele osób zdziwiło się.

Gdy Paryż wręczał flagę olimpijską, Bass opowiedziała na konferencji prasowej o swojej wizji: parkingi nie będą dostępne w wielu miejscach, a fani sportu będą musieli skorzystać z transportu publicznego, aby dostać się do obiektów, które będą rozciągać się od centrum miasta przez Inglewood po plaża w Santa Monica.

Chociaż miasto posiada dużą sieć kolei miejskiej, metra i linii autobusowych, w porównaniu z poprzednimi miastami-gospodarzami, takimi jak Paryż, Londyn i Tokio, jego system pozostaje daleko w tyle za innymi miastami-gospodarzami. Co więcej, w tym roku w centrum uwagi znalazł się spadek liczby pasażerów i kwestie bezpieczeństwa w transporcie publicznym, co rodzi pytania, w jaki sposób miasto będzie zachęcać ludzi do udziału w takich wydarzeniach.

Czy Los Angeles może zebrać siły przed 2028 rokiem i jak to będzie wyglądać?

Wyzwanie skali i kultury

Jednym z głównych problemów jest niekontrolowany rozrost miast: Los Angeles ma powierzchnię 469 mil kwadratowych (1214 kilometrów kwadratowych), w porównaniu do zaledwie 41 mil kwadratowych Paryża. Urbanizacja oznacza, że ​​ludzie często muszą przynajmniej raz przesiadać się do autobusu lub pociągu, aby dostać się z jednego miejsca do drugiego, co sprawia, że ​​rzadziej korzystają z transportu publicznego.

W mieście, które od dawna czci samochody i jest przyzwyczajone do dojazdów na duże odległości, urzędnicy również stają przed wyzwaniami, takimi jak wypychanie pasażerów z ich strefy komfortu.

Widok z lotu ptaka na autostrady w Los Angeles. Miasto jest bardziej znane ze swojej kultury samochodowej niż z transportu publicznego. Zdjęcie: trekkerimages/Alamy

„Mieszkańcy Los Angeles lubią mieć dużo miejsca do prowadzenia samochodów, nawet jeśli oznacza to, że będą stać w korku” – mówi Juan Mattotti, zastępca dyrektora Instytutu Studiów nad Transportem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. „To wyzwanie polityczne, któremu przywódcy Los Angeles muszą stawić czoła, aby spełnić obietnicę igrzysk bez samochodów”.

READ  Wyniki, najważniejsze wydarzenia, aktualności, nieaktywne wydarzenia i aktualizacje na żywo

Mattotti wierzy jednak, że stworzenie systemu transportu ludzi na obiekty olimpijskie jest możliwe – przy odpowiednim planowaniu.

Inspiracji szukają w organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1984 r., które były jednocześnie Igrzyskami bez samochodów, mówi Selita Reynolds, dyrektor ds. innowacji w Urzędzie Transportu hrabstwa Los Angeles, znanym również jako LA Metro, agencji nadzorującej operacje transportowe i projektowanie dla hrabstwo. W tamtym czasie Metro i obszar Los Angeles nie miały ani jednej linii metra ani kolei miejskiej.

Reynolds twierdzi, że przez następne cztery lata co roku od chwili obecnej do 2028 r. będzie otwierana co najmniej jedna nowa linia kolejowa. „Ale jednocześnie wiemy, że nawet przy całej rozbudowie kolei to nie wystarczy” – mówi Reynolds. „Musimy skorzystać z przepisów z 1984 r. i w dużym stopniu polegać na autobusach do transportu ludzi”.

Autobus szkolny, jeden z wielu używanych podczas igrzysk olimpijskich do transportu personelu medialnego, przyjeżdża do Koloseum na kilka godzin przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia w Los Angeles 28 lipca 1984 r. Zdjęcie: Reid Saxon/Associated Press

Od samochodów… po autobusy A rowery?

Prawdziwie duży ciężar transportu 15 milionów gości, którzy mają wziąć udział w igrzyskach olimpijskich, nie będzie pochodził z pociągów, ale z autobusów. Oznacza to utworzenie tras wyłącznie dla autobusów, poprawę przystanków autobusowych i zmianę chodników, aby pomieścić pasażerów.

Los Angeles Plany agencji transportowych BAS planuje pożyczyć 2700 autobusów – co podwoiłoby jej flotę – z okolicznych miast w Kalifornii i na całym południowym zachodzie. Zgodnie z celem Bassa, jakim jest uczynienie Los Angeles „bardziej ekologicznym”, ważne jest, aby autobusy napędzane były gazem ziemnym lub energią elektryczną, a nie olejem napędowym. Szukają też sposobów na pożyczanie autobusów elektrycznych od uczelni i szkół. „Mogłyby kursować żółte elektryczne autobusy szkolne przewożące ludzi na igrzyska olimpijskie” – mówi Reynolds.

READ  Kiedy Tiger Woods wskakuje do Masters, światła się zmieniają
Joan Benoit z Freeport w stanie Maine macha amerykańską flagą po zwycięstwie w pierwszym w historii maratonie kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles 5 sierpnia 1984 r. Zdjęcie: Dieter Endlischer/AP

Wszystkie te autobusy wymagają wyznaczonych miejsc do jazdy – szczególnie na autostradach. Podczas pandemii nastąpił boom w budowie pasów dla autobusów – utworzono 30 mil nowych pasów i są fundusze na kolejne 15 mil. Reynolds twierdzi, że większość tych pasów będzie miała charakter stały, ale zostaną też wydzielone pasy dla autobusów, które będą służyć dowodzeniu ludzi do poszczególnych miejsc.

Agencja bada również, w jaki sposób zbudować bardziej chronioną infrastrukturę rowerową, poprawić dostęp pieszych i stworzyć szereg węzłów mobilności – miejsc, do których ludzie będą mogli złapać autobus, aby dostać się na miejsce wydarzenia. Wiele z tych ośrodków będzie zlokalizowanych w obrębie istniejących stacji transportu lekkiej lub ciężkiej kolei, ale niektóre będą niezależnymi obszarami, gdzie ludzie będą mogli dołączyć do stref kibica i obejrzeć mecze z innymi członkami społeczności.

Reynolds mówi, że podczas meczów niektóre ulice będą całkowicie zamknięte dla samochodów: „Będzie to dla nas okazja, aby pokazać, co jest wspaniałe w Los Angeles — nasze dzielnice, naszą kulturę, tętniącą życiem atmosferę, jaką mamy jako miasto .”

Autobus metra przejeżdża przez dzielnicę Little Tokyo w Los Angeles 23 lipca 2024 r. Zdjęcie: Myung Jae-chun/Los Angeles Times/Getty Images

Pasy dla autobusów można wybudować w krótkim czasie. Instytut Studiów nad Transportem przeprowadził w 2017 r. projekt badawczy, aby przyjrzeć się obszarom w całych Stanach Zjednoczonych, w których szybko uruchomiono pasy dla autobusów, i odkrył, że w jednym mieście uruchomiono je w ciągu zaledwie sześciu tygodni. Pojawiły się także nowe przepisy, które pozwalają Metro na używanie kamer do łapania i karania kierowców, którzy nielegalnie korzystają z pasów dla autobusów.

READ  Przedłużenie procesu przetargowego dla Manchesteru United za szejka Jassima bin Hamada Al Thaniego i Sir Jima Ratcliffe'a

Metro zabezpieczyło na swoje projekty około 17 miliardów dolarów, ale na ukończenie zadania nadal potrzebuje 3 miliardów dolarów. Agencja ma listę 28 projektów, które chce zakończyć do 2028 roku, ale zostaną one ukończone dopiero w 2029 roku. Obecnie ukończono 5%..

Wyjątkowa okazja

Istnieją inne powody, dla których warto traktować Igrzyska Olimpijskie w 1984 r. jako wzór. W tym czasie wiele firm zmieniło swoje harmonogramy, aby trzymać ludzi z daleka od dróg. Ograniczyło również dostawy ciężarówek do godzin nocnych w ruchliwych częściach miasta. To samo można zrobić w 2028 roku – zwłaszcza przejście na pracę zdalną – przez siedemnaście dni, w których odbędą się Igrzyska.

Badania pokazują, że infrastruktura ważnych wydarzeń, takich jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata, jest trwała – ale przyzwyczajenia ludzi często tak nie są. Motet twierdzi, że po tym, jak Londyn był gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2012 r., infrastruktura była w ciągłym użyciu, ale nawyki transportowe ludzi wróciły do ​​poprzedniego stanu. W ciągu dwóch tygodni od zakończenia wydarzenia.

Podczas ceremonii otwarcia, która odbyła się 28 lipca 1984 r., z Los Angeles Coliseum wypuszczono w powietrze około 1200 balonów wypełnionych helem. Zdjęcie: Dave Tenenbaum/Associated Press

Jednak Los Angeles wciąż ma szansę dokonać trwałej transformacji, mówi Motet. Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, a także inne nadchodzące wydarzenia sportowe, takie jak Puchar Świata w 2026 r. i Super Bowl w 2027 r., dają wyjątkową okazję do skierowania transportu publicznego w nowym kierunku.

Motat twierdzi, że koncepcja gier skupiających się na transporcie publicznym pojawiła się ponad rok temu, ale zachęcił go, gdy zobaczył, że biuro burmistrza robi wszystko, co w jego mocy, aby wdrożyć ten pomysł w tym tygodniu. „Myślę, że ludzie powiedzą: «Nadszedł czas, aby zakończyć kryzys i uczynić transport publiczny bardziej opłacalnym.» Los Angeles może w ciągu czterech lat posunąć się do przodu o dekadę” – mówi Motat.

Reynolds zgadza się z tym poglądem. „To dla nas szansa, aby sprawić, że ludzie spróbują czegoś innego, spróbują poruszać się w inny sposób, a doświadczenie będzie tak doskonałe, że będą decydować się na to wielokrotnie, nawet po zakończeniu meczów” – mówi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *