Aby dostosować wolniejszy obrót Ziemi, może być potrzebna ujemna sekunda przestępna


Dodawane są sekundy przestępne, ponieważ gdyby Ziemia obracała się wolniej przez miliony lat, minuta uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) musiałaby wynosić 61 sekund, aby planeta dogoniła.

Naukowcy odkryli, że wolniejszy obrót Ziemi może oznaczać, że czas uniwersalny po raz pierwszy w historii będzie musiał przeskoczyć o jedną sekundę.

Z nowego raportu wynika, że ​​w miarę pogarszania się zmian klimatycznych, topnienia czap lodowych i podnoszenia się poziomu mórz Ziemia obraca się na tyle wolno, że wymagany jest drugi skok ujemny. Raport został opublikowany w ubiegłym tygodniu W czasopiśmie naukowym Nature.

Autor badania i geofizyk Duncan Agnew odkrył, że potrzeba sekundy przestępnej – metody stosowanej do ustawiania zegarów atomowych – została początkowo ustalona na rok 2026, ale została przesunięta na rok 2029. Oczekuje się jednak, że następna sekunda przestępna będzie raczej pierwszą ujemną sekundą przestępną niż dodatkowa sekunda.

„Nie wiemy, jak sobie poradzić ze stratą jednej sekundy. Dlatego meteorolodzy się niepokoją” – stwierdziła w raporcie Felicitas Arias, była dyrektor ds. zarządzania czasem w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag.

Dodawane są sekundy przestępne, ponieważ gdyby Ziemia obracała się wolniej przez miliony lat, minuta uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) musiałaby wynosić 61 sekund, aby planeta dogoniła.

Co to jest sekunda przestępna?

Od 1972 roku sekundy przestępne służą do wyznaczania oficjalnego czasu zegarów atomowych przy niestabilnej prędkości obrotowej Ziemi.

Czas cywilny zmienia się czasami w odstępach jednosekundowych, zatem „różnica między jednolitą skalą czasu wyznaczaną przez zegary atomowe nie różni się od czasu obrotu Ziemi o więcej niż 0,9 sekundy” – stwierdza raport Civil Time. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych.

Według Marynarki Wojennej ostatnia sekunda przestępna uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) miała miejsce 31 grudnia 2016 r.

READ  Co trzeba zrobić, aby zostać astronautą w NASA?

Zaćmienie Słońca 2024: Najnowsze prognozy dla niektórych wydają się pochmurne na drodze do całkowitego zaćmienia

Naukowcy głosowali za zakończeniem sekund przestępnych

Pod koniec 2022 r. globalny komitet naukowców i przedstawicieli rządów głosował za wyeliminowaniem sekund przestępnych do 2035 r.

Według raportu Nature wielu ekspertów twierdzi, że sekundy przestępne powodują komplikacje w obliczeniach i obawiają się, że większość kodów komputerowych nie jest w stanie zrozumieć sekund ujemnych. Sekundy przestępne powodują poważne awarie w systemach komputerowych, budząc dodatkowe obawy w przypadku negatywnych awarii, mówi Elizabeth Donnelly, która kieruje Działem Czasu i Częstotliwości w Amerykańskim Narodowym Instytucie Standardów i Technologii.

„W całym kodzie komputerowym nie ma wyjaśnienia tego zjawiska” – powiedział Donnelly.

Drugi ujemny skok nadal nie nastąpił

W raporcie dodano, że nadal nie jest pewne, kiedy i czy w ogóle nastąpi ujemna sekunda przestępna.

Według astrofizyka Christiana Bezoarda spekulacje, że jest to potrzebne, opierają się na założeniu, że Ziemia nadal obraca się w obecnym tempie. Międzynarodowa Służba Obrotu Ziemi i Systemów Odniesienia określi, kiedy zostanie wprowadzona sekunda przestępna.

„Nie wiemy, kiedy to oznacza, że ​​przyspieszenie zatrzyma się i odwróci” – stwierdził Bizward w raporcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *