Agencja Standard & Poor’s obniża rating Rosji do poziomu śmieciowego, a agencja Moody’s wydaje ostrzeżenie o spamie

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała w piątek lawinę zmian ratingu kredytowego, przy czym Standard & Poor’s obniżył rating Rosji do „śmieciowej”, weryfikacyjną agencję Moody’s obniżył ją do „śmieciowej”, a Standard & Poor’s i Fitch’s szybko obcięły Ukrainę z powodu obaw o niewypłacalność.

Nic dziwnego, że rynki finansowe obu krajów pogrążyły się w chaosie w wyniku wydarzeń tego tygodnia, które są największą ofensywą militarną w Europie od II wojny światowej, co doprowadziło do ostrych sankcji Zachodu wobec Moskwy.

Zabierz swoją firmę FOX w biegu, klikając tutaj

Agencja Standard & Poor’s obniżyła długoterminowy rating kredytowy Rosji w walutach obcych do „BB+” z „BBB-” i ostrzegła, że ​​po uzyskaniu większej jasności co do makroekonomicznych skutków sankcji może jeszcze bardziej obniżyć ratingi.

S&P powiedział: „Naszym zdaniem ogłoszone do tej pory sankcje mogą mieć znaczący negatywny wpływ na zdolność rosyjskiego sektora bankowego do działania jako pośrednik finansowy w handlu międzynarodowym.

ZDJĘCIE PLIKU: Banery widoczne na zewnątrz siedziby Moody’s na Manhattanie w Nowym Jorku. Zdjęcie: Andrew Kelly/Reuters (Reuters/Andrew Kelly/Reuters Photo)

Obniżyła również rating Ukrainy do „B-” z „B”.

Rosja ma obecnie rating „inwestycyjny” Baa3 od Moody’s i odpowiednik BBB od Fitch, ze względu na jeden z najniższych poziomów zadłużenia na świecie wynoszący zaledwie 20% PKB i prawie 650 miliardów dolarów rezerw walutowych.

Rosja atakuje Ukrainę: aktualizacje na żywo

Jednak obniżenie ratingu obniżyłoby ten rating do kategorii „śmieciowej” lub podinwestycji wysokiego ryzyka.

„Decyzja o poddaniu ocen ratingowych pod kątem obniżenia ratingu odzwierciedla negatywny wpływ na profil kredytowy Rosji spowodowany dodatkowymi i surowszymi sankcjami” – czytamy w oświadczeniu agencji Moody’s.

Przeglądanie ocen suwerenów może potrwać miesiące, ale tym razem prawdopodobnie będzie szybsze.

Agencja Moody’s zapowiedziała, że ​​w swojej decyzji weźmie pod uwagę skalę konfliktu i dotkliwość dodatkowych zachodnich sankcji, które dotknęły już niektóre główne rosyjskie banki, eksport sprzętu wojskowego oraz członków bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina.

Dodał, że oceni również, w jakim stopniu duże rezerwy walutowe Rosji mogą złagodzić zamieszanie spowodowane nowymi sankcjami i przedłużającym się konfliktem.

Chińskie banki uniemożliwiają udzielanie pożyczek Rosji i traktują Moskwę

„Moody’s będzie starać się zakończyć przegląd, gdy te skutki kredytowe staną się bardziej widoczne, zwłaszcza gdy wpływ większej liczby sankcji nabierze kształtu w nadchodzących dniach lub tygodniach” – napisano.

Agencja Moody’s poddała również ocenie i tak już nieistotny rating Ukrainy „B3” pod kątem obniżenia.

Na tym zdjęciu z filmu opublikowanego przez rosyjski prezydencki serwis prasowy prezydent Rosji Władimir Putin przemawia do narodu w Moskwie, czwartek, 24 lutego 2022 r. (Rosyjski prezydencki serwis prasowy za pośrednictwem AP) (Rosyjski prezydencki serwis prasowy za pośrednictwem AP/AP Newsroom)

Fitch jednak nie czekał i od razu przeszedł do obniżenia ratingu Ukrainy o pełne trzy stopnie do „CCC” z „B”.

„Istnieje duży potencjał przedłużonego okresu niestabilności politycznej, ze zmianą reżimu jako potencjalnym celem dla prezydenta Putina, zwiększającą niepewność polityczną i potencjalnie również podważającą gotowość Ukrainy do spłaty zadłużenia” – wyjaśniono w raporcie.

Agencja Moody’s ostrzegła również, że intensywny konflikt może sprawić, że Kijów będzie miał problemy z spłatą długów.

Rosyjska inwazja wpływa na miliardowy handel na Ukrainie i w Chinach

Scope, mniejsza europejska agencja ratingowa, oszacowała, że ​​dług publiczny Ukrainy może w 2024 roku przekroczyć 90% PKB z około 50% obecnie, podczas gdy S&P Global ostrzegł w piątek o serii obniżek w wyniku wojny.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva powiedziała, że ​​MFW analizuje wszystkie możliwości udzielenia Ukrainie dalszej pomocy finansowej.

READ  Elon Musk mówi, że Twitter zmieni logo, „do widzenia wszystkim ptakom”

Rosyjski bank centralny wzmocnił swój sektor bankowy dodatkowymi miliardami dolarów w walutach obcych i płynności w rublach, podczas gdy rząd osobno zobowiązał się do pełnego wsparcia dla firm objętych sankcjami.

To nie pierwszy raz, kiedy Rosja została wyrzucona na śmietnik. Podobne kroki podjęły agencje Moody’s i Standard & Poor’s na początku 2015 r. po aneksji Krymu i niższych cenach ropy, które spowodowały kryzys walutowy rubla.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O FOX BUSINESS

Moody’s powiedział w piątek, że istnieją „poważne obawy” dotyczące zdolności Rosji do radzenia sobie z destrukcyjnym wpływem nowych sankcji na jej gospodarkę, finanse publiczne i system finansowy.

Sprawozdania Marka Jonesa w Londynie, Mehra Bedi i Bhargava Acharyi w Bengaluru; Redakcja Sama Holmesa i Clarence’a Fernandeza)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *