Akcje azjatyckie spadły w wyniku wstrząsów w Omigronie, Fed i Ukrainie

TOKIO (AP) – Akcje azjatyckie spadły we wtorek po niestabilnym dniu na Wall Street. Rynki są wysoko pod względem środków Rezerwy Federalnej na rzecz walki z inflacją i potencjalnego konfliktu między Rosją a Ukrainą.

Japoński benchmark Nikkei 225 spadł o 2,0% do poziomu 27 027,23. Australijski indeks S & P / ASX 200 spadł o 2,3% do poziomu 6972,10. Gospy z Korei Południowej stracił 2,1% do 2734,03. Hongkong w Hongkongu spadł o 1,7% do poziomu 24 242,91, a Shanghai Composite o 1,0% do poziomu 3 487,46.

„Nocna zmiana na rynku amerykańskim nie wydaje się przynosić żadnej ulgi podczas dzisiejszej sesji w Azji”, powiedział Yeap Jun Rong, strateg rynkowy IG.

Późne szaleństwo zakupów pchnęło indeks S&P 500 do 0,3% wzrostu po wyjściu z tak zwanego terytorium dostosowania – 10% lub więcej od ostatniego wzrostu. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o ponad 1000 punktów, zanim wzrósł.

„Jesteśmy w trybie czuwania i oglądania, co jest prawie bardzo niewygodnym miejscem, więc myślę, że rynek naprawdę to lubi” – powiedziała Lindsay Bell, główny strateg ds. rynków i finansów w Alli Invest.

S&P 500 doznał trzytygodniowego spadku w poniedziałekKończy się najgorszym tygodniowym przedłużeniem od początku epidemii.

S&P 500 spadł w poniedziałek aż o 4%. Indeks odrobił straty tylko po trzech dużych stratach dnia bieżącego w przeszłości. Oparty na technologii indeks Nasdaq wzrósł o 0,6% po odbiciu z prawie 5% spadku.

Na początku dnia wzorcowe indeksy giełdowe osiągnęły 4-miesięczne minima, ponieważ inwestorzy spodziewali się wskazówek banku centralnego dotyczących podwyżek stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji, która jest na najwyższym poziomie od prawie czterech dekad.

Wskaźnik krótkoterminowy banku centralnego był bliski zeru od czasu, gdy gospodarka światowa zapanowała w 2020 roku, co pobudziło zaciąganie pożyczek i wydatków przez konsumentów i firmy.

READ  Boris Johnson: Policja bada „liczbę wydarzeń” mających miejsce na Downing Street podczas ograniczeń Covid

Ale ceny rosną w supermarketach, samochodach i na stacjach benzynowych Konsumenci obawiają się, że będą musieli odzyskać wydatki, aby zmniejszyć obciążenie budżetowe. Firmy ostrzegają, że problemy z łańcuchem dostaw i wyższe koszty surowców mogą zmniejszyć ich zyski.

Bank centralny wywarł presję na obniżenie długoterminowych stóp procentowych, kupując obligacje rządowe i korporacyjne o wartości bilionów dolarów, ale te awaryjne zakupy zakończą się w marcu. Podnoszenie wyższych stawek w celu spowolnienia wzrostu gospodarczego i inflacji.

„Występuje krótkoterminowa panika, a jej częścią jest wysoki poziom niepewności co do tego, co zamierza zrobić bank centralny”, powiedziała Sylvia Zaplonsky, dyrektor ds. inwestycji w Defiance ETFs.

Inwestorzy obserwują też postępy Ukrainy. Napięcia między Rosją a Zachodem nasiliły się w poniedziałek z powodu obaw, że Moskwa planuje zaatakować Ukrainę. NATO przedstawia możliwe rozmieszczenie oddziałów i statków.

Indeks S&P 500 wzrósł o 12,19 pkt do 4 410,13. Sty. Jest teraz o 8,1% niższy niż najwyższy w historii ustalony o godzinie 15:00.

Dow zyskał 99,13 punktów, osiągając 34 364,50. Nasdaq zyskał 86,21 pkt, do 13 855,13.

Po raz kolejny wzrosły także udziały małych firm. Russell 2000 zyskał 45,59 punktów, czyli 2,3%, do poziomu 2033,51. Indeks spadł o 2,8%.

Fala sprzedaży objęła również kryptowaluty. Bitcoin spadł w nocy do 33 000 $, ale po południu wrócił ponad 36 000 $. Jednak cyfrowa waluta jest znacznie niższa niż 68 000 USD, którą osiągnęła w listopadzie.

Detaliści odnotowali duże wzrosty po powrocie: różnica wzrosła o prawie 8%.

Rynek czeka na wiadomość od prezydenta Jerome’a ​​Powella w środę po tym, jak decydenci Fed zakończą dwudniowe posiedzenie i przedstawią swoje najnowsze przemyślenia na temat gospodarki i stóp procentowych.

Niektórzy ekonomiści obawiają się, że bank centralny porusza się zbyt wolno. Inni obawiają się, że bank centralny może działać bardziej agresywnie. Argumentują, że wielokrotne podwyżki stóp wywołają recesję, a nie obniżą inflację. Z tej perspektywy wyższe ceny oznaczają słabnący łańcuch dostaw, który leczy podwyżki stóp banku centralnego.

READ  Specjalna ukraińska grupa podejrzanych powiązanych z białoruskim wywiadem w związku z cyberatakiem

Gdy bank centralny podnosi swoją krótkoterminową stopę procentową, pożyczki są droższe dla konsumentów i przedsiębiorstw, spowalniając gospodarkę w celu obniżenia inflacji. Może to zmniejszyć przychody firmy, co z kolei dyktuje ceny akcji w dłuższej perspektywie.

Europejski indeks STOXX 600 spadł o 3,6% w wyniku obaw o oszczędności banku centralnego i sytuację wokół Ukrainy. Rosyjski rubel spadł po ostrzeżeniu prezydenta USA Joe Bidena, że ​​Stany Zjednoczone mogą zablokować dostęp dolara do rosyjskich banków lub nałożyć inne sankcje w przypadku rosyjskiej inwazji.

Inwestorzy monitorują ostatnie dochody przedsiębiorstw, po części pod kątem tego, jak firmy radzą sobie z wysokimi cenami i co planują zrobić z trwającą presją na inflację.

We wtorek American Express, Johnson & Johnson i Microsoft ogłosiły wyniki. Boeing i Tesla ogłoszą swoje wyniki w środę. McDonald’s, Southwest Airlines i Apple podają wyniki w czwartek.

W handlu energią amerykańska ropa podrożała o 38 centów po 83,69 USD za baryłkę na New York Mercantile Exchange. W poniedziałek spadła z 1,83 USD do 85,31 USD. Międzynarodowa standardowa ropa Brent wzrosła o 52 centy do 86,79 USD za baryłkę.

W handlu walutami dolar amerykański stracił na wartości z 113,96 jena do 113,77 jena japońskiego. Euro spadło do 1,1316 USD z 1,1326 USD.

___

Wkład w prace wnieśli pisarze biznesowi AP Damian J. Troise i Alex Veiga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *