Akcje azjatyckie spadły w wyniku wstrząsów w Omigronie, Fed i Ukrainie

TOKIO (AP) – Akcje azjatyckie spadły we wtorek po niestabilnym dniu na Wall Street. Rynki są wysoko pod względem środków Rezerwy Federalnej na rzecz walki z inflacją i potencjalnego konfliktu między Rosją a Ukrainą.

Japoński benchmark Nikkei 225 spadł o 2,0% do poziomu 27 027,23. Australijski indeks S & P / ASX 200 spadł o 2,3% do poziomu 6972,10. Gospy z Korei Południowej stracił 2,1% do 2734,03. Hongkong w Hongkongu spadł o 1,7% do poziomu 24 242,91, a Shanghai Composite o 1,0% do poziomu 3 487,46.

„Nocna zmiana na rynku amerykańskim nie wydaje się przynosić żadnej ulgi podczas dzisiejszej sesji w Azji”, powiedział Yeap Jun Rong, strateg rynkowy IG.

Późne szaleństwo zakupów pchnęło indeks S&P 500 do 0,3% wzrostu po wyjściu z tak zwanego terytorium dostosowania – 10% lub więcej od ostatniego wzrostu. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o ponad 1000 punktów, zanim wzrósł.

„Jesteśmy w trybie czuwania i oglądania, co jest prawie bardzo niewygodnym miejscem, więc myślę, że rynek naprawdę to lubi” – powiedziała Lindsay Bell, główny strateg ds. rynków i finansów w Alli Invest.

S&P 500 doznał trzytygodniowego spadku w poniedziałekKończy się najgorszym tygodniowym przedłużeniem od początku epidemii.

S&P 500 spadł w poniedziałek aż o 4%. Indeks odrobił straty tylko po trzech dużych stratach dnia bieżącego w przeszłości. Oparty na technologii indeks Nasdaq wzrósł o 0,6% po odbiciu z prawie 5% spadku.

Na początku dnia wzorcowe indeksy giełdowe osiągnęły 4-miesięczne minima, ponieważ inwestorzy spodziewali się wskazówek banku centralnego dotyczących podwyżek stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji, która jest na najwyższym poziomie od prawie czterech dekad.

Wskaźnik krótkoterminowy banku centralnego był bliski zeru od czasu, gdy gospodarka światowa zapanowała w 2020 roku, co pobudziło zaciąganie pożyczek i wydatków przez konsumentów i firmy.

READ  Trzech funkcjonariuszy z Nowego Jorku rannych w ataku nożem, podejrzany postrzelony w pobliżu sylwestrowej kuli

Ale ceny rosną w supermarketach, samochodach i na stacjach benzynowych Konsumenci obawiają się, że będą musieli odzyskać wydatki, aby zmniejszyć obciążenie budżetowe. Firmy ostrzegają, że problemy z łańcuchem dostaw i wyższe koszty surowców mogą zmniejszyć ich zyski.

Bank centralny wywarł presję na obniżenie długoterminowych stóp procentowych, kupując obligacje rządowe i korporacyjne o wartości bilionów dolarów, ale te awaryjne zakupy zakończą się w marcu. Podnoszenie wyższych stawek w celu spowolnienia wzrostu gospodarczego i inflacji.

„Występuje krótkoterminowa panika, a jej częścią jest wysoki poziom niepewności co do tego, co zamierza zrobić bank centralny”, powiedziała Sylvia Zaplonsky, dyrektor ds. inwestycji w Defiance ETFs.

Inwestorzy obserwują też postępy Ukrainy. Napięcia między Rosją a Zachodem nasiliły się w poniedziałek z powodu obaw, że Moskwa planuje zaatakować Ukrainę. NATO przedstawia możliwe rozmieszczenie oddziałów i statków.

Indeks S&P 500 wzrósł o 12,19 pkt do 4 410,13. Sty. Jest teraz o 8,1% niższy niż najwyższy w historii ustalony o godzinie 15:00.

Dow zyskał 99,13 punktów, osiągając 34 364,50. Nasdaq zyskał 86,21 pkt, do 13 855,13.

Po raz kolejny wzrosły także udziały małych firm. Russell 2000 zyskał 45,59 punktów, czyli 2,3%, do poziomu 2033,51. Indeks spadł o 2,8%.

Fala sprzedaży objęła również kryptowaluty. Bitcoin spadł w nocy do 33 000 $, ale po południu wrócił ponad 36 000 $. Jednak cyfrowa waluta jest znacznie niższa niż 68 000 USD, którą osiągnęła w listopadzie.

Detaliści odnotowali duże wzrosty po powrocie: różnica wzrosła o prawie 8%.

Rynek czeka na wiadomość od prezydenta Jerome’a ​​Powella w środę po tym, jak decydenci Fed zakończą dwudniowe posiedzenie i przedstawią swoje najnowsze przemyślenia na temat gospodarki i stóp procentowych.

Niektórzy ekonomiści obawiają się, że bank centralny porusza się zbyt wolno. Inni obawiają się, że bank centralny może działać bardziej agresywnie. Argumentują, że wielokrotne podwyżki stóp wywołają recesję, a nie obniżą inflację. Z tej perspektywy wyższe ceny oznaczają słabnący łańcuch dostaw, który leczy podwyżki stóp banku centralnego.

READ  Liczba hospitalizacji bardzo małych dzieci ze szczepionką COVID jest wysoka

Gdy bank centralny podnosi swoją krótkoterminową stopę procentową, pożyczki są droższe dla konsumentów i przedsiębiorstw, spowalniając gospodarkę w celu obniżenia inflacji. Może to zmniejszyć przychody firmy, co z kolei dyktuje ceny akcji w dłuższej perspektywie.

Europejski indeks STOXX 600 spadł o 3,6% w wyniku obaw o oszczędności banku centralnego i sytuację wokół Ukrainy. Rosyjski rubel spadł po ostrzeżeniu prezydenta USA Joe Bidena, że ​​Stany Zjednoczone mogą zablokować dostęp dolara do rosyjskich banków lub nałożyć inne sankcje w przypadku rosyjskiej inwazji.

Inwestorzy monitorują ostatnie dochody przedsiębiorstw, po części pod kątem tego, jak firmy radzą sobie z wysokimi cenami i co planują zrobić z trwającą presją na inflację.

We wtorek American Express, Johnson & Johnson i Microsoft ogłosiły wyniki. Boeing i Tesla ogłoszą swoje wyniki w środę. McDonald’s, Southwest Airlines i Apple podają wyniki w czwartek.

W handlu energią amerykańska ropa podrożała o 38 centów po 83,69 USD za baryłkę na New York Mercantile Exchange. W poniedziałek spadła z 1,83 USD do 85,31 USD. Międzynarodowa standardowa ropa Brent wzrosła o 52 centy do 86,79 USD za baryłkę.

W handlu walutami dolar amerykański stracił na wartości z 113,96 jena do 113,77 jena japońskiego. Euro spadło do 1,1316 USD z 1,1326 USD.

___

Wkład w prace wnieśli pisarze biznesowi AP Damian J. Troise i Alex Veiga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *