Akcje Boeinga spadają po tym, jak dyrektor finansowy wycofuje się z docelowych przepływów pieniężnych na 2024 rok

(Bloomberg) – Zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu pięcioletniej przerwy Boeing po raz kolejny zaprzestał dostarczania samolotów klientom w Chinach, co stanowi nową przeszkodę w wysiłkach firmy mających na celu przywrócenie nadszarpniętej reputacji.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Zawieszenie wynika z wniosków chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego o dodatkowe informacje dotyczące baterii używanych w rejestratorach rozmów w kokpicie, powiedział Brian West, dyrektor finansowy Boeinga, na czwartkowej konferencji Wolf Research.

W rezultacie Boeing w ostatnim czasie nie dostarczał samolotów do Chin, pozbawiając producenta samolotów głównego źródła środków finansowych. Oczekuje się, że całoroczne przepływy pieniężne w 2024 r. będą ujemne, co odwróci poprzednie prognozy dotyczące dodatniej generacji gotówki w całym roku, powiedział West.

West powiedział, że „nie będzie żadnego kroku naprzód” w dostawach samolotów w drugim kwartale.

Wiadomości o zawieszeniu działalności w Chinach i słabych perspektywach finansowych spowodowały, że w czwartek akcje Boeinga na giełdzie w Nowym Jorku spadły o 7,6%, co stanowi największy wzrost od ponad czterech miesięcy. Akcje spółki spadły w tym roku o 34%, co stanowi drugi najgorszy wynik w indeksie Dow Jones Industrial Average.

Napad z chińskim organem regulacyjnym ds. bezpieczeństwa lotniczego stanowi nowy front bojowy dla Boeinga, który stara się dojść do siebie po styczniowym wypadku, w wyniku którego panel kadłuba samolotu 737 MAX eksplodował w trakcie lotu.

Producent samolotów spotkał się z krytyką organów regulacyjnych, ustawodawców i linii lotniczych, ponieważ incydent uwydatnił uchybienia w zakresie jakości i bezpieczeństwa w jego fabrykach i doprowadził do rychłego odejścia dyrektora generalnego Dave’a Calhouna, a także odejścia prezesa Larry’ego Kellnera i prezesa zarządu . Działalność w zakresie samolotów komercyjnych.

Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu firma przedstawi Federalnej Administracji Lotnictwa USA kompleksowy plan usunięcia luk w produkcji. Według osób zaznajomionych ze sprawą administrator FAA Michael Whitaker ma poinformować legislatorów o planie Boeinga 4 czerwca.

READ  Kumulacja Mega Millions o wartości 1,13 miliarda dolarów ma jeden zwycięski los w New Jersey

Dostawy do Chin są istotnym źródłem gotówki dla producenta samolotów. Rynek ma również kluczowe znaczenie dla kurczących się zapasów samolotów 737 MAX Boeinga, które zostały już zbudowane w związku z globalnym uziemieniem spowodowanym dwoma śmiertelnymi wypadkami w latach 2018 i 2019 oraz następującą po nich pandemią Covid-19.

Boeing wznowił dostawy samolotów 737 MAX do Chin dopiero w styczniu, prawie pięć lat po tym, jak Pekin uziemił samolot po dwóch śmiertelnych katastrofach w Indonezji i Etiopii.

W kwietniu West powiedział, że w miarę ponownego wzrostu dostaw firma wygeneruje wolne przepływy pieniężne w wysokości „niskich miliardów dolarów” przez cały rok. Oczekiwał także, że spalanie gotówki w drugim kwartale będzie systematycznie się poprawiać.

Powiedział w czwartek, że straty gotówkowe Boeinga w bieżącym okresie będą podobne lub gorsze niż w pierwszym kwartale, kiedy Boeing przekroczył prawie 4 miliardy dolarów.

Wstrzymanie dostaw w Chinach i powolne tempo produkcji 737 MAX zrównają dostawy samolotu w drugim kwartale z pierwszymi trzema miesiącami roku, powiedział West. Boeing dostarczył w tym okresie 83 samoloty, najmniej od połowy 2021 roku.

Nadchodzi poprawa

West powiedział, że pomimo niepowodzenia przepływy pieniężne w drugiej połowie roku staną się dodatnie, wraz ze wzrostem produkcji 737 i rozpoczęciem ulepszeń w fabrykach.

„Nasze wyniki operacyjne i finansowe będą się poprawiać i przyspieszać w trzecim i czwartym kwartale” – powiedział West. „Rozumiem, że każdy chce, żeby wszystko szło szybciej, ale jest to proces długotrwały i musimy zachować dyscyplinę”.

West powiedział, że firma nadal spodziewa się uzyskać certyfikat dla swojego szerokokadłubowego modelu 777X w 2025 r. Niektórzy klienci obawiali się, że ten model – spóźniony już o pięć lat – może ulec dalszemu opóźnieniu ze względu na liczne problemy Boeinga. West powiedział, że firma boryka się również z problemami w dostawach części zamiennych do 787, w tym wymienników ciepła i siedzeń, chociaż problemy te nie będą miały wpływu na ogólny harmonogram dostaw modelu szerokokadłubowego.

READ  Cheddar News został sprzedany przez Altice USA firmie medialnej Archetype

West powiedział, że pozostaje optymistą i wierzy, że Boeing może „coś zrobić” z Spirit AeroSystems Holdings Inc. W drugim kwartale ponownie zintegrować swój najważniejszy zasób. Powiedział, że choć „nie ma żadnych niepewnych kwestii” w sprawie finansowania transakcji, spółce zależy na utrzymaniu ratingu kredytowego na poziomie inwestycyjnym.

Straty gotówkowe Boeinga w pierwszym kwartale skłoniły agencję ratingową Moody’s do obniżenia ratingu kredytowego firmy do granicy. Następnie producent samolotów zebrał 10 miliardów dolarów ze sprzedaży obligacji.

— Z pomocą Allison Verseril.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *