Chiny nabywają „złote akcje” w dwóch jednostkach Alibaby

PEKIN, Chiny (Reuters) – Chiny nabyły mniejszościowe udziały z wyłącznymi prawami w dwóch lokalnych jednostkach giganta technologicznego Alibaba Holdings Ltd. (9988.HK)Rejestry rejestracji firm pokazują, że Pekin rozszerzył kampanię mającą na celu wzmocnienie kontroli nad treściami online.

Pekin od ponad pięciu lat otrzymuje „złote udziały” w prywatnych firmach zajmujących się mediami internetowymi i treściami, aw ostatnich latach rozszerzył te ustalenia na firmy z dużymi ilościami danych.

Udziały nabyte w ciągu ostatnich czterech miesięcy w jednostkach Alibaba są pierwszymi dla firmy e-commerce. Alibaba była jednym z głównych celów trwającej od dwóch lat chińskiej represji regulacyjnej wobec gigantów technologicznych.

Te złote akcje, zwykle warte około 1% firmy, są kupowane przez wspierane przez rząd fundusze lub korporacje, które mają reprezentację w zarządzie i / lub prawo weta w kluczowych decyzjach biznesowych.

Publiczne rejestry biznesowe wykazały, że we wrześniu ubiegłego roku firma inwestycyjna powiązana z państwową Zhejiang Media Group nabyła 1% udziałów w jednostce filmowo-telewizyjnej Youku Alibaba z siedzibą w Szanghaju.

Z akt wynika, że ​​Zhejiang Media Group powołała również Jin Jun, dyrektora generalnego jednej ze swoich spółek zależnych, do rady dyrektorów jednostki Alibaba.

Oddzielne zapisy rejestracyjne pokazują, że w grudniu WangTouSuiCheng (Pekin), podmiot China Internet Investment Fund (CIIF) utworzony przez China Cyberspace Administration (CAC), nabył 1% udziałów w jednostce Alibaba Guangzhou Lujiao, która koncentruje się głównie na „badania i eksperymenty”.

Financial Times, który po raz pierwszy poinformował o inwestycji WangTouSuiCheng w piątek, powiedział, że celem inwestycji było zacieśnienie kontroli Pekinu nad treścią w urządzeniu do strumieniowego przesyłania wideo giganta handlu elektronicznego Youku i przeglądarce internetowej UCWeb.

Alibaba nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

READ  Tesla rośnie po zarobkach, ale indeksy spadają wraz ze wzrostem przychodów

Financial Times poinformował również, powołując się na anonimowe źródła, że ​​trwają dyskusje na temat przejęcia przez rząd złotych udziałów w gigantze gier Tencent Holdings. (0700.HK) które mogą obejmować udziały w jednej z głównych spółek zależnych Grupy. Tencent odmówił komentarza.

Inne firmy, które zawarły umowy dotyczące złotych akcji, to Full Truck Alliance Co (YMM.N)a także filie właściciela TikTok na kontynencie, ByteDance, Kuaishou Technology (1024.HK) Weibo, poinformował wcześniej Reuters.

Źródła poinformowały Reutera, że ​​nabycie takich złotych akcji może być korzystne dla firm, które próbują uzyskać licencje na publikowanie wiadomości w Internecie oraz nadawanie programów wideo i audio online.

Dodatkowe raporty autorstwa Yingzi Yang, Brendy Goh i Josha Horowitza; Dodatkowe raporty autorstwa Rishabh Jaiswal i Marinamay Day. Edytowany przez Uttarish V, Rashmi Aish i Kenneth Maxwell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *