Yellen ostrzega przed ryzykiem niewypłacalności USA do czerwca, wzywa do podwyższenia pułapu zadłużenia

WASZYNGTON, 13 stycznia (Reuters) – Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała w piątek, że 19 stycznia Stany Zjednoczone mogą przekroczyć ustawowy pułap zadłużenia wynoszący 31,4 bln USD, co zmusi Departament Skarbu do podjęcia nadzwyczajnych środków zarządzania pieniędzmi. Czerwiec.

„Kiedy próg zostanie osiągnięty, Ministerstwo Skarbu musi podjąć jakieś nadzwyczajne działania, aby zapobiec niewywiązaniu się Stanów Zjednoczonych ze swoich zobowiązań” – napisała Yellen w liście do przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego i innych przywódców Kongresu.

„Aby w pełni chronić wiarę i kredyt Ameryki, ustawodawcy muszą działać szybko, aby podnieść pułap zadłużenia” – nalegał.

„Chociaż Ministerstwo Skarbu nie jest w stanie oszacować, jak długo nadzwyczajne środki pozwolą rządowi na dalsze spłacanie swoich zobowiązań, jest mało prawdopodobne, że środki pieniężne i nadzwyczajne środki wyczerpią się na początku czerwca” – dodano w liście.

Republikanie, którzy obecnie kontrolują Izbę Reprezentantów, zagrozili, że użyją pułapu zadłużenia jako dźwigni, aby zażądać cięć wydatków od Demokratów i administracji Bidena. Wzbudziło to obawy w Waszyngtonie i na Wall Street w związku z zaciekłą walką o pułap zadłużenia w tym roku, która może być równie destabilizująca jak przedłużająca się wojna w 2011 r., skrócenie ratingu kredytowego USA i lata wymuszonych cięć wydatków krajowych i wojskowych.

Biały Dom powiedział w piątek po liście Yellen, że nie będzie negocjował podwyższenia pułapu zadłużenia.

„Należy to zrobić bez warunków” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. „Nie będzie żadnych negocjacji w tej sprawie. To coś, co trzeba zrobić”.

Szacunek Yellen, wyrażający przekonanie, że rząd może opłacić swoje rachunki już w czerwcu bez podnoszenia pułapu, wskazuje na termin — tzw. „datę X” — w trzecim kwartale roku kalendarzowego 2023, wyprzedzając niektóre prognozy analityków budżetowych.

Analitycy zauważyli, że niektóre bony skarbowe zapadające w drugiej połowie roku miały premię w stosunku do ich rentowności.

READ  Co wiemy o zaginionym okręcie podwodnym Titan?

„Można to częściowo odczytać jako próbę skłonienia Kongresu do szybkiego działania” – powiedział Shai Agabas, dyrektor ekonomiczny w Bipartisan Policy Center, dodając, że Ministerstwo Skarbu jest konserwatywne w swoim podejściu.

Yellen powiedziała, że ​​istnieje „znaczna niepewność”, że nadzwyczajne środki mogą zapobiec niewypłacalności z powodu różnych czynników, w tym wyzwań związanych z prognozowaniem przyszłych płatności i dochodów rządowych.

Inwestycje emerytalne wstrzymane

W środę dane Departamentu Skarbu wykazały, że dług federalny USA był o 78 miliardów dolarów poniżej pułapu, a saldo gotówki operacyjnej Skarbu wyniosło 346,4 miliarda dolarów. Departament odnotował w czwartek grudniowy deficyt w wysokości 85 miliardów dolarów, ponieważ dochody spadły, a wydatki wzrosły, szczególnie w przypadku kosztów odsetek od zadłużenia.

W swoim liście Yellen napisała, że ​​Ministerstwo Skarbu spodziewa się w tym miesiącu zamrożenia nowych inwestycji w dwóch rządowych funduszach emerytalnych na emerytury i opiekę zdrowotną, a także zamrożenia reinwestycji w Fundusz Inwestycyjny Obligacji Rządowych (G Fund), będący częścią programu oszczędnościowego dla rządu federalnego pracownicy. Inwestycje emerytalne zostaną przywrócone po podniesieniu pułapu zadłużenia.

„Zastosowanie nadzwyczajnych środków umożliwia rządowi wypełnianie swoich zobowiązań tylko przez ograniczony czas” – napisała Yellen do McCarthy’ego i innych przywódców Kongresu.

„Dlatego niezwykle ważne jest, aby Kongres podjął działania w odpowiednim czasie w celu podniesienia lub zawieszenia pułapu zadłużenia. Niespełnienie zobowiązań rządu spowodowałoby nieodwracalne szkody dla gospodarki USA, źródeł utrzymania wszystkich Amerykanów i globalnej stabilności finansowej” – napisała Yellen .

Reportaż Kanishki Singha i Davida Laudera; Dodatkowe raporty autorstwa Richarda Cowana i Ismaila Shakila; Davida Laudera; Montaż autorstwa Tima Ahmanna, Diane Croft i Andrei Ritchie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *