Ostatnia wojna Rosji z Ukrainą: Moskwa i Kijów kwestionują kontrolę nad Solidarem

(Reuters) – Rosja poinformowała w piątek, że jej siły zdobyły Solidar we wschodniej Ukrainie, co byłoby rzadkim sukcesem Moskwy po miesiącach niepowodzeń na polu bitwy, ale Kijów powiedział, że jej siły nadal walczą w mieście.

walczący

– Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły ukraińskie nadal walczą w Soledarze, małym miasteczku wydobywającym sól i innych miastach obwodu donieckiego.

* Reuters nie był w stanie zweryfikować kont.

* CNN poinformowało, że reporterzy spoza Solidaru słyszeli w piątek po południu ostrzał moździerzowy i rakietowy i widzieli, jak siły ukraińskie przemieszczają wojska w ramach czegoś, co wyglądało na uporządkowane wycofywanie się.

* Ultra-nacjonalistyczny przywódca najemników Jewgienij Prigożyn, którego grupa Wagnera obejmuje więźniów, którym obiecano amnestię za służbę, skarżył się po tym, jak rosyjskie wojsko przyjęło zasługi dla Solidaru, nie wspominając o jego bojownikach.

ramiona

* Finlandia dołączyła do Polski, mówiąc, że może wysłać niemieckie czołgi Leopard na Ukrainę w ramach czegoś, co wydaje się być zachodnim sojuszem, który ma je zaopatrywać.

* Minister sił zbrojnych Sebastien Licorne powiedział, że Francja ma nadzieję dostarczyć Ukrainie lekkie czołgi bojowe AMX 10-RC w ciągu dwóch miesięcy.

* Urzędnik rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że Białoruś może przystąpić do konfliktu. Rosja wykorzystała Białoruś jako punkt wyjścia do swojej inwazji na Ukrainę w lutym, ale region przygraniczny jest obecnie tak bardzo zalany, że bezpośredni atak stamtąd jest mało prawdopodobny. 16:00

Dyplomacja i ekonomia

* Premier Japonii Fumio Kishida, po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie, podkreślił znaczenie przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji, mówiąc, że jeśli jednostronna zmiana status quo będzie kontynuowana bez sprzeciwu, to samo stanie się gdzie indziej, w tym w Azji . . Wyraźne odniesienie do chińskiej obietnicy ponownego zjednoczenia z samorządnym Tajwanem, w razie potrzeby siłą.

READ  Brexit złamał podstawy gospodarcze Wielkiej Brytanii

Ekonomiści twierdzą, że Rosja staje się coraz bardziej zależna od wpływów z ropy naftowej, aby wspierać swój budżet w miarę wzrostu wydatków wojskowych, ostrzegając, że rząd może być zmuszony do podniesienia podatków, jeśli ceny ropy nie spełnią oczekiwań w tym roku.

* Bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina zaproponował konfiskatę mienia i majątku Rosjan, którzy zniesławiają siły zbrojne i sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie.

* Co najmniej cztery chińskie supertankowce wysyłają rosyjską ropę Urals do Chin, zgodnie ze źródłami handlowymi i danymi śledzenia, ponieważ Moskwa szuka statków na eksport po tym, jak limity cenowe Grupy Siedmiu ograniczyły korzystanie z zachodnich usług transportowych i ubezpieczeniowych.

Opracowane przez Granta McCalla i Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *