Akcje spadają ze względu na rosnącą inflację i ryzyko na Ukrainie; Rynki chińskie wracają do zdrowia

Gość w ochronnej masce na twarz, po wybuchu koronawirusa, przechodzi przed tablicą cen akcji przed domem maklerskim w Tokio, Japonia, 2 marca 2020 r. REUTERS / Issei Kato / Pliki

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • > Azjatyckie rynki akcji:
  • Azja odnotowuje spadek akcji w USA i Europie
  • Hongkong stracił 1,6%, a Nikkei 2%
  • Spadły również referencyjne indeksy giełdowe w Korei Południowej i Australii

Akcje azjatyckie przedłużyły w piątek globalny spadek po tym, jak najszybsza inflacja w Stanach Zjednoczonych od czterech dekad zwiększyła oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych, podczas gdy chińskie giełdy odrobiły straty dzięki gwarancjom regulacyjnym ze strony spółek giełdowych z kontynentalnej części USA.

Pogłębiły się również obawy związane z wojną Rosji z Ukrainą, po czwartkowych rozmowach między dwoma ministrami spraw zagranicznych, które nie przyniosły ukojenia w konflikcie między oboma krajami.

„Mamy straszne tło makro (z) poważnym problemem inflacyjnym, co oznacza, że ​​zobaczymy zaostrzoną politykę monetarną”, powiedział Rob Carnell, główny ekonomista ING w Singapurze.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Carnell dodał, że wojna Rosji z Ukrainą prawdopodobnie sprawiłaby, że wszystko, od energii i minerałów po towary rolne, byłoby znacznie droższe.

„Dochody wszystkich ulegną erozji, globalny wzrost zostanie uszkodzony. Czego więcej potrzebujesz?

„W pewnym momencie prawdopodobnie gwałtownie się cofnie, ale na razie na rynkach wciąż jest trochę zaprzeczenia”.

Wiele osób zaznajomionych z tą sytuacją powiedziało Reuterowi, że Stany Zjednoczone, Grupa Siedmiu i Unia Europejska podejmą działania w piątek, aby odebrać Rosji status „najbardziej uprzywilejowanego narodu” po inwazji na Ukrainę.

Pozbawienie Rosji jej uprzywilejowanego statusu toruje drogę Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom do nałożenia ceł na szeroki wachlarz rosyjskich towarów, co zwiększy presję na gospodarkę, która już zmierza w kierunku „głębokiej recesji”. Czytaj więcej

READ  Skrzydełka, krewetki i alkohol: w tym roku zorganizuj budżetową imprezę Super Bowl ostrożnie

Późnym popołudniem w Azji najszerszy indeks giełdowy MSCI Asia-Pacific poza Japonią wynosił (MIAPJ0000PUS.) Spadł o 1,3% po tym, jak spadek na Wall Street rozszerzył się na kilka stanowych benchmarków w regionie.

Po wycofaniu się na początku dnia w związku z obawami regulacyjnymi, giełda w Hongkongu częściowo odrobiła straty, a źródło zaznajomione z sytuacją mówi Reuterowi, że konsultacje między chińskimi i amerykańskimi regulatorami w sprawie przeglądu i współpracy regulacyjnej idą „stosunkowo płynnie”.

Hang Seng indeks (.dla niego) Zakończył się spadkiem o 1,6%, zamykając się na najniższym poziomie od połowy 2016 r., mimo że odbił się po większych stratach na początku dzisiejszego dnia po wymienieniu pierwszych chińskich spółek, które prawdopodobnie zostaną wycofane z giełdy w Stanach Zjednoczonych.

Poza Hongkongiem, wiodący chiński indeks giełdowy (.CSI300) Udało mu się odrobić straty po wczesnych stratach, zamykając się na zielonym z zyskiem 0,3%.

W innym miejscu japoński Nikkei مؤشر (.N225) Stracił 2,0%, podczas gdy akcje Korei Południowej straciły (.KS11) A akcje Australii spadły o 0,7% (.AXJO) Spadł o 0,9%.

Dane z czwartku pokazały, że inflacja cen konsumpcyjnych w USA wzrosła w lutym o 7,9% rok do roku, największy wzrost od 40 lat. Rajd sugeruje, że FOMC może działać „bardziej agresywnie” w celu ograniczenia inflacji, jak obiecał w zeszłym tygodniu prezes Fed Jerome Powell. Czytaj więcej

Rynki już teraz oczekują, że Rezerwa Federalna podniesie docelową stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych na zakończenie posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej w przyszłym tygodniu.

Oczekiwaniom na zacieśnienie polityki pieniężnej sprzyjał również jastrzębi ton ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który powiedział w czwartek, że wstrzyma skup obligacji w III kwartale. Czytaj więcej

„Oczywiste jest, że posiedzenie EBC było bardziej jastrzębie niż oczekiwano” – powiedział Chris Weston, szef badań w domu maklerskim Pepperstone w Melbourne.

READ  Amazon bije amerykańskich sprzedawców 5% paliwem i dopłatami za inflację

„Widzimy 11 punktów bazowych za podwyżkę stóp w UE do lipcowego posiedzenia EBC.”

Na rynku walutowym euro zyskało 0,05% do 1,0988 USD, ponieważ jastrzębi ton z Europejskiego Banku Centralnego nie zdołał znacząco wzmocnić dynamiki wspólnej waluty.

„Europejski Bank Centralny dał więcej jasności swoim planom wyjścia ze stymulacji, ale jest mało prawdopodobne, aby zapewnił euro trwałe wzmocnienie, nie w czasie trwania konfliktu między Rosją a Ukrainą” – powiedzieli analitycy Westpac w porannym komunikacie.

Jen spadł do najsłabszego poziomu w stosunku do dolara od stycznia 2017 r., a ostatnio notowano go na poziomie 116,83 za dolara.

indeks dolarowy (DXY.) Ustabilizował się na poziomie 98,578, poniżej ponad półrocznego maksimum 99,418 trafienia w poniedziałek.

Na rynku obligacji rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 1,9794%, a 10-letnich japońskich obligacji rządowych 0,185%.

Na rynkach towarowych ropa w USA wzrosła o 2,2% do 108,38 USD za baryłkę. Ropa Brent wzrosła o 2,6 procent do 112,22 dolarów za baryłkę.

Złoto spadło o 0,3%. Spot złoto sprzedawano po 1 989,68 USD za uncję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Relacja) Daniel Losink w Tokio Montaż przez Shri Navaratnam, Kim Kogel i Raisa Kasulowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *