Wielka Brytania odbudowuje największy projekt energii pływowej w środku kryzysu na Ukrainie

Widok z lotu ptaka na fasadę Severn z 2010 roku.

Jamie Cooper | Sspl | Obrazy Getty

Niezależna komisja w Wielkiej Brytanii ma ponownie rozważyć możliwość wykorzystania energii fal przy użyciu dużego ujścia rzeki Severn między Anglią a Walią.

Komisja zostanie ustanowiona przez ogólnoregionalne partnerstwo Western Gateway obejmujące zachodnią Anglię i Południową Walię.

„Czas ponownie spojrzeć na to, co jest niesamowitym źródłem czystej, przyjaznej dla środowiska energii na wyciągnięcie ręki” – powiedziała w oświadczeniu Jane Mutt, wiceprezes partnerstwa i przewodnicząca Rady Miasta Newport.

Mudd dodał, że Komisja „będzie potrzebować wiedzy fachowej i niezależności, aby zbadać, czy wykorzystanie ujścia rzeki Severn do budowy trwałej energii jest wykonalne i wykonalne”.

Katherine Bennett, prezes Western Gateway Partnership, powiedziała, że ​​Severn od dawna znany jest z „posiadania wielkiego potencjału w zakresie tworzenia czystej energii odnawialnej”.

Według badania Instytutu Inżynierów Lądowych z 2016 r. Wyjście z długości fali Severn może wynosić około 25 terawatogodzin rocznie lub „około 7% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię”.

Pomimo podekscytowania potencjałem energii fal, nowa propozycja jest w powijakach i każdy projekt będzie wymagał znacznych nakładów inwestycyjnych.

„Nie podjęto żadnej decyzji co do możliwego rozwiązania w zakresie uzyskania władzy od Severn ani czy nastąpi jakikolwiek rozwój” – powiedział Western Gateway Partnership.

Pomysł wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem fal fasady Severn pojawiał się od wielu lat. Bo długość fali – odnosi się do słowa Różnica wysokości między niską a wysoką falą – Jeden z największych na świecie do 14 metrów.

Mimo tak ogromnych zasobów projekty nigdy nie trafiły. W 2010 r. rząd Wielkiej Brytanii stwierdził, że „nie widzi strategicznego uzasadnienia dla zaproponowania projektu energetyki falowej Severn w najbliższej przyszłości”.

„Koszty i ryzyko dla podatników i konsumentów energii są wyższe w porównaniu z innymi niskoemisyjnymi opcjami energetycznymi” – dodał rząd.

READ  Blog na żywo dotyczący Apple WWDC 2024: sztuczna inteligencja, iOS 18, iPadOS 18, Siri 2.0 i wszystkie najważniejsze wiadomości

Przeczytaj więcej o czystej energii z CNBC Pro

Nowa komisja została utworzona w czasie, gdy po inwazji na Ukrainę w zeszłym miesiącu na pierwszy plan wysunęły się obawy o zaufanie Rosji do rosyjskiej ropy i gazu.

Hugh Thomas, członek Western Gateway Committee, przyznał, że „poprzednie projekty energetyki falowej nie otrzymały wsparcia od rządu Wielkiej Brytanii ze względu na potrzebę większych inwestycji publicznych i obawy dotyczące wpływu na środowisko w wyznaczonych obszarach na fasadzie Severn”.

„Jednak zmieniający się krajobraz kryzysów klimatycznych, braku bezpieczeństwa energetycznego, rosnących kosztów i szybkiego postępu technologicznego wskazuje, że wiele z tych barier politycznych, kosztowych i środowiskowych nie będzie już znaczących” – powiedział burmistrz Cardiff Thomas. Rada, powiedział.

W komentarzu opublikowanym przez Guardiana we wtorek, Michael Cove, brytyjski sekretarz ds. stabilizacji, mieszkalnictwa i społeczności, udzielił wsparcia Komisji.

„Inwazja Rosji wywołała obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i kosztów” – powiedział Covey, cytowany przez „Guardiana”.

„Modele zrównoważonej energii nie pojawią się wystarczająco szybko. Uruchomienie niezależnej komisji ds. energii fal dla Severn jest bardzo pożądaną wiadomością”.

Moc fal istnieje od dziesięcioleci – EDF Francuska elektrownia La Rance o mocy 240 MW powstała w latach 60., ale w ostatnich latach powstało wiele nowych projektów.

W lipcu 2021 r. turbina pływowa ważąca 680 ton Rozpoczęte wytwarzanie energii podłączone do sieci Archipelag na północ od kontynentalnej Szkocji, w Europejskim Centrum Energii Morskiej na Orkadach.

Według stanu na październik, ்நுட்ப 1,7 miliarda (około 2,24 miliarda dolarów) jest planowane dla Wielkiej Brytanii objętej technologią. W tym turbiny podwodne Zostały ogłoszone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *