Akta sądowe pokazują, że znany dyrektor generalny Andrew Widhorn, który był mieszkańcem Portlander, jest objęty dochodzeniem w sprawie rzekomego oszustwa, prania brudnych pieniędzy i prób uchylania się od płacenia podatków.

LOS ANGELES — władze federalne prowadzą śledztwo w sprawie Andrew Wedderhorna, dyrektora generalnego firmy będącej właścicielem sieci restauracji Fatburger i Johnny Rockets, oraz badają działania członka rodziny w ramach śledztwa w sprawie zarzutów dotyczących oszustw związanych z papierami wartościowymi i bankami, prania brudnych pieniędzy i próba uchylania się od płacenia podatków, wynika z akt sądowych.

Podczas śledztwa agenci federalni w grudniu przeprowadzili nalot na dom w Beverly Grove, w którym mieszkają syn Wedderhorna Thayer i synowa Brooke Wedderhorn, zgodnie z aktami nakazu przeszukania złożonymi w sądzie.

Nazwisko Brooke nie jest wymienione w aktach sądowych przejrzanych przez Los Angeles Times. Jest najstarszą córką byłej aktorki „Real Housewives of Beverly Hills” i gwiazdy Kim Richards, a jej ślub z Thayerem w 2014 roku został opatrzony datą w programie Bravo reality show.

Według akt sądowych agenci skonfiskowali telefony, cyfrowe urządzenia pamięci masowej, dokumenty podatkowe i inne dokumenty z domu pary.

Federalni śledczy poprosili również sędziego o pozwolenie na przeszukanie większej rezydencji Wedderhorn w Beverly Hills, chociaż akta sądowe nie wskazują, czy nalot miał miejsce. Zauważyli go również w zeszłym roku, gdy spacerował z psami po posiadłości.

W listopadowym oświadczeniu wyjaśniającym śledztwo agent specjalny FBI zajmujący się skomplikowanymi przestępstwami finansowymi twierdził, że 56-letni Wedderhorn „opracował i wdrożył oszukańczy plan”, aby uniknąć płacenia podatków i otrzymał „miliony dolarów w fikcyjnych pożyczkach” za pośrednictwem firm.

Oświadczenie wskazuje na lata zakupów kartą kredytową przez Wiederhorna, jego dzieci i innych krewnych – 183 500 dolarów w londyńskim sklepie jubilerskim; 150 000 dolarów najwyraźniej za zaliczkę na Rolls-Royce’a; Ponad 100 000 dolarów dla adwokata rozwodowego z Beverly Hills – i twierdzi, że zostało ono „zapłacone w pierwszej kolejności” z kont należących do spółki stowarzyszonej z marką FAT, która jest w obrocie publicznym.

Zgłoszenie twierdzi również, że Wiederhorn wygenerował miliony punktów American Express Rewards, przekazując pieniądze firmy za pośrednictwem konta PayPal jego syna.

Agent doszedł do wniosku, że istnieje prawdopodobna przyczyna „następnego postępowania przestępczego” firmy Wiederhorn, w tym nieprawidłowości podatkowe, wprowadzanie w błąd inwestorów i oszustwa „związane z wydatkami osobistymi, które Wiederhorn płaci FAT…”

READ  Akcje Tesli spadają. Twitter mógł tym razem złapać.

Stan śledztwa jest niejasny. Żadnych zarzutów nie postawiono nikomu ani firmie FAT Brands, której największym udziałowcem jest Wiederhorn.

Jego prawnik, Douglas Fox z Gibson, Dunn & Crocher, powiedział w oświadczeniu pod koniec piątku, że „Pan Federhorn kategorycznie zaprzecza tym zarzutom i we właściwym czasie udowodnimy, że rząd ma błędne fakty”.

Pożyczki te były całkowicie legalne i zostały niezależnie zweryfikowane i zatwierdzone. Ponadto zeznania podatkowe pana Wiederhorna zostały przygotowane i zatwierdzone przez niezależnych specjalistów podatkowych, a on dokonywał płatności w ramach programu zatwierdzonego przez IRS.

„Nie możemy bardziej szczegółowo komentować zarzutów, ponieważ pomimo naszych próśb rząd odmówił dostarczenia nam kopii oświadczenia”.

Rzecznik biura prokuratora generalnego USA odmówił komentarza. Laura Emeller, rzeczniczka FBI w Los Angeles, powiedziała, że ​​nie może potwierdzić ani zaprzeczyć dochodzeniu.

„Rząd powiadomił FAT Brands o swoim dochodzeniu, a firma w pełni współpracuje” – powiedział pod koniec piątku FAT Brands z siedzibą w Beverly Hills.

Dochodzenie ma miejsce prawie dwie dekady po tym, jak Federhorn został po raz pierwszy zamieszany w przestępstwa finansowe. W 2004 r. przyznał się do winy przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Oregonie, oskarżony o wypłacenie współpracownikowi nielegalnej premii i złożenie fałszywego zeznania podatkowego. Spędził 15 miesięcy w więzieniu federalnym w Sheridan w stanie Oregon i zapłacił grzywnę w wysokości 2 milionów dolarów.

Dzień przed przyznaniem się do winy kierowana przez niego firma Fog Cutter Capital przyznała mu nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów i zgodziła się płacić mu dalej, gdy był w więzieniu.

Porozumienie skłoniło felietonistę New York Times, Nicholasa Kristofa, do przyznania Wiederhornowi swojej inauguracyjnej nagrody „Greed Award”, pisząc: „Nie przychodzi mi do głowy zarząd, który kiedykolwiek naruszyłby zasady ładu korporacyjnego, przepłacając prezesa nawet podczas siedzenia w więzieniu .”

Po uwolnieniu Wiederhorn rozpoczął kampanię public relations, aby przywrócić reputację swojej i swojej rodzinie, w tym wystąpił w „Undercover Boss” w restauracji Fatburger w Mesa w Arizonie.

Wiederhorn powiedział Los Angeles Times w 2017 roku. „Zawsze stanowczo zaprzeczałem, że celowo wykroczyłem. Jestem za to bardzo wdzięczny. Czułem się, jakbym zapłacił grzywnę. zrobić, aby to odejść i umieścić to za mną.”

READ  Które firmy technologiczne zerwały więzi z Rosją w związku z jej wojną na Ukrainie?

Wywiad ten pojawił się tuż przed tym, jak Wiederhorn udostępnił publiczności FAT Brands, mając na celu rozszerzenie z prawie 300 restauracji do 500 w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Od tego czasu firma rozrosła się do ponad 2000 punktów, z których większość to sklepy franczyzowe, nabywając między innymi bar sportowy Twin Peaks, włoską sieć restauracji Fazoli’s, Round Table Pizza i Marble Slab Creamery.

Wiederhorn rozważał nawet zakup Del Taco, ale zdecydował, że „będzie to po prostu dużo pracy”, powiedział w zeszłym roku w podcastie dotyczącym gastronomii.

Ta ogromna ekspansja miała miejsce na tle gniewu niektórych inwestorów. W czerwcu 2021 r. złożyła pozew przeciwko udziałowcom FAT Brands w Delaware, oskarżając Wiederhorn o „plądrowanie” firmy i „wykrwawianie jej pieniędzy”. W pozwie wymieniono pożyczki, które zostały mu później zrezygnowane, oraz kilku członków rodziny Wiederhorn, którzy byli na liście płac i sześciocyfrowych pensji.

Prawnicy Wiederhorna i spółki odpowiedzieli, że w pozwie nie zarzucono im, że zrobili coś złego.

Nie jest jasne, co skłoniło FBI do ostatniego śledztwa, którego agenci wydają się nudzić rejestry bankowe, pożyczki i podatki Wiederhorna.

Część śledztwa opisana w oświadczeniu dotyczyła tego, czy Wiederhorn złożył fałszywe zeznanie podatkowe, odnotowując niespójności między wnioskami o pożyczkę. Jego zeznanie podatkowe z 2018 r. wykazało dochód w wysokości 403 311 USD, a w 2017 r. 395 508 USD, zgodnie z wnioskiem sądowym.

Jednak we wnioskach o pożyczkę na samochód i zakup domu w 2018 r. podał, że zarabia 200 000 USD miesięcznie, czyli około 2,4 mln USD rocznie.

Oświadczenie zawiera wiele odniesień do „luksusowego stylu życia” Wiederhornu – rachunek w wysokości 24 739 dolarów w hotelu Byblos w St Tropez i 29 913 dolarów w hotelu Arts w Barcelonie – podczas gdy Internal Revenue Service domaga się niezapłaconych podatków dochodowych od ostatniej dekady.

READ  Ropa spadła o ponad 4 dolary z powodu inflacji i eksportu Iraku

Wiederhorn ma kilka „umów ratalnych” na płacenie podatków. Notatki, których trzymał się przy swoim obecnym planie ratalnym, ale od listopada 2021 r. Był winien prawie 3 miliony dolarów podatku dochodowego od osób fizycznych, grzywien i odsetek.

Agent FBI wyjaśnił również, w jaki sposób wierzył, że pieniądze Wiederhorn były „przekazywane” od FAT Brands i jej oddziałów za pośrednictwem kart kredytowych pokazujących zakupy w Dolce & Gabbana, Giorgio Armani i Restoration Hardware.

Jedna z kart Wiederhorna zawierała subkonta na karty kredytowe wydane jego sześciorgu dzieciom, matce, personelowi domowemu, byłej żonie i innym. Ich opłaty obejmują „znaczne, pozornie osobiste wydatki”, takie jak rachunki od lekarza, odzież, buty, materace, artykuły spożywcze, korepetycje i opieka nad zwierzętami.

Od października 2017 r. — daty pierwszej oferty publicznej FAT Brands — do maja 2019 r. firma lub jej podmioty stowarzyszone poszły na pokrycie salda kart kredytowych Wiederhorn, zgodnie z pozwem sądowym.

Thayer Wiederhorn, dyrektor FAT Brands, został wyraźnie cytowany w związku z rzekomym planem przelewania milionów dolarów z funduszy firmy za pośrednictwem opłat American Express na konto PayPal noszące jego nazwisko. Agent FBI zauważa, że ​​oczywistym celem było zdobycie punktów za karty kredytowe ojca.

Akta sądowe opisują ten schemat jako „transakcje w obie strony”, w ramach których pieniądze są przekazywane z konta PayPal firmy Wiederhorn na jego osobiste konta Bank of America iz powrotem do FAT lub jego podmiotów stowarzyszonych.

Agent FBI określił koszt ponad 250 000 dolarów opłat PayPal z około 9 milionów dolarów przesuniętych „w tę iz powrotem”.

Agent FBI napisał, że ta opłata w wysokości 250 000 dolarów została wydana „bez uzasadnionego celu”, ale „w celu wspierania oszukańczego programu Weederhorn”.

(Do opracowania tego raportu przyczyniła się badaczka firmy Times Carrie Schneider).

© 2022 Los Angeles Times. odwiedzić latimes.com. Dystrybuowane przez Tribune Content Agency, LLC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *