Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Jego zastępca powiedział CNN, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski jest gotów rozmawiać bezpośrednio z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem – ale „nie pójdzie na żaden kompromis z rosyjskim stanowiskiem podczas tych negocjacji”.

Choć rozmowy ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, które odbyły się w czwartek w tureckim mieście Antalya, nie przyniosły znaczącego postępu, Ukraina od początku nie była zbyt optymistyczna – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Igor Żółkiew. Ukraina.

To naprawdę dobrze, ale niestety możemy powiedzieć, że to nie minister spraw zagranicznych Rosji podejmuje ostateczną decyzję. „Ostateczną decyzję o przerwaniu wojny, wstrzymaniu ognia i wycofaniu wojsk podejmuje tylko jedna osoba” – dodał, najwyraźniej odnosząc się do Putina.

Zełenski jest gotów mówić: Żółkiew powiedział, że choć Zełenski był gotowy na dyplomatyczne rozwiązanie, nie miał kontaktu z prezydentem Rosji ani jego współpracownikami.

„Ostatnią rzeczą, jaką od nich usłyszałem, było to, że musimy kontynuować pracę pod koordynacją dwóch delegacji… Ale spójrz, nawet porozumienia, które zostały zawarte podczas tych negocjacji, nie zostały zawarte” – powiedział Żółkiew, odnosząc się do organizacji humanitarnej. korytarze na Ukrainie, nawiązujące do korytarzy humanitarnych.Na Ukrainie „zostali zatrzymani przez siły rosyjskie”.

Co Ukraina chciałaby zaoferować: Żółkiew powiedział, że Ukraina jest otwarta na neutralność, „jeśli blok NATO nie jest obecnie gotowy na przyjęcie Ukrainy”.

„Ale jednocześnie potrzebujemy ścisłych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, więc te straszne wojny, ta straszna agresja nie powtórzą się w przyszłości” – dodał.

Żółkiew powiedział, że Ukraina chce współpracować z Putinem i jego sąsiadami w celu ustanowienia systemu, który nazwał „Europejskim Odnowionym Porządkiem Bezpieczeństwa”.

„Mój kraj i naród ukraiński zasługują na to, by stać się częścią europejskiej rodziny… Ukraina walczy o bezpieczeństwo całej Europy. Kiedy więc prezydent (francuski) (Emmanuel) Macron mówi o możliwym bezpieczeństwie europejskim, jak może mówić bez Prezydent Zełenski przy stole?Don Obecność prezydenta Zełenskiego i Ukrainy w Unii Europejskiej?”, powiedziała Żółkiew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *