Rosyjski region przygraniczny zamyka centra handlowe i szkoły w związku z eskalacją ukraińskich ataków

Maksym Szemetow – Reuters

Miasto Biełgorod na zdjęciu 10 marca.CNN

Wszystkie szkoły i uczelnie w częściach Obwód Biełgorodski, Rosja Gubernator regionu zapowiedział jego zamknięcie w poniedziałek i wtorek po nasileniu się ukraińskich ataków na region.

Centra handlowe będą zamknięte także w niedzielę i poniedziałek – dodał Wiaczesław Gładkow w oświadczeniu na Telegramie. Dotknięte obszary znajdują się wzdłuż granicy z Ukrainą. Samo miasto Biełgorod również jest objęte blokadą.

Powtarzające się ataki w dużej mierze odizolowały Rosjan od konfliktu na Ukrainie.

Szef ukraińskiego wywiadu Kiriło Budanow powiedział w sobotę, że Rosjanie należą do grup wywrotowych atakujących rosyjskie obwody Biełgorod i Kursk graniczące z Ukrainą.

„To opowieść o tym, jak Rosjanie rozwiązali ten wewnętrzny problem. Jedne mogą nam się podobać bardziej, inne mniej. Ale obaj są Rosjanami” – powiedział Budanow.

Podczas transmisji na żywo dodał, że ataki będą kontynuowane.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że ataki na obwody Biełgorod i Kursk w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem, a prezydent Rosji Władimir Putin jest na bieżąco informowany o sytuacji – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti.

W swoim poprzednim oświadczeniu Biełgorod„Sytuacja w mieście i obwodzie Biełgorodskim jest bardzo trudna” – powiedział gubernator obwodu białoruskiego Gładkow. Oczywiście bezpieczeństwo jest dla nas wszystkich najważniejsze.”

„Jest oczywiste, że zaniepokojeni są nauczyciele, nianie i personel techniczny” – powiedział.

Szkoły i uczelnie na dotkniętych obszarach zostały faktycznie zamknięte we wtorek wieczorem w zeszłym tygodniu, kiedy Gładkow ogłosił, że uczniowie rozpoczną, jak to określił, „dni samokształcenia” do piątku. W momencie ogłoszenia wyraził nadzieję, że od poniedziałku szkoły będą mogły wznowić normalne zajęcia.

Ukraina atakuje obwód Biełgorodu sporadycznie od pierwszej połowy 2023 r., ale około tydzień temu nasiliła bombardowania i strajki.

Podobnie jak w innych częściach Rosji, mieszkańcy Biełgorodu oddadzą swoje głosy w sondażu, który, jak powszechnie się oczekuje, doprowadzi do powrotu Władimira Putina do władzy na stanowisku prezydenta.

W sobotę głosowanie trwało drugi dzień. Władze aresztowały wielu Rosjan Za dokonywanie aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Gładkow powiedział także w sobotę, że w porannych atakach zginęły dwie osoby, w tym kierowca ciężarówki, w którego samochód uderzył pocisk.

W sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w poście na swoim własnym kanale w aplikacji Telegram, że siły rosyjskie odparły próby przedostania się do Rosji podejmowanych przez ukraińskich bojowników w kilku lokalizacjach, twierdząc, że przeprowadzili oni „złożony atak ogniowy na skupiska siły roboczej wroga” i sprzęt.”

Również w sobotę ukraińskie źródło poinformowało CNN, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła ataki dronami na trzy rafinerie ropy naftowej w rosyjskim regionie Samara.

Trzy rafinerie – wszystkie należące do koncernu naftowego Rosnieft’ – położone są wzdłuż Wołgi w Nowokujbyszewsku, Samarze i Syzraniu i leżą w promieniu 1000 kilometrów od terytorium kontrolowanego przez Ukrainę.

Lokalni mieszkańcy Biełgorodu zamieścili na regionalnych platformach społecznościowych filmy pokazujące eksplozje w mieście i pożary przed budynkami mieszkalnymi, w których miały miejsce ukraińskie strajki.

Na jednym z filmów słychać, jak kobieta mówi matce, że boi się wychodzić z mieszkania.

Na początku tygodnia ukraińskie grupy rosyjskich bojowników przeprowadziły we wtorek transgraniczny atak w Biełgorodzie, podczas gdy miasto Biełgorod stało się celem intensywnych ataków dronów i bombardowań.

Według danych CNN w zeszłym tygodniu co najmniej pięć osób zginęło, a dziesiątki zostały ranne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *